آیا تهوع و استفراغ شدید در دوران بارداری مضر است؟

آیا تهوع و استفراغ شدید در دوران بارداری مضر است؟

تهوع شدید صبحگاهی در دوران حاملگی که از نظر پزشکی به عنوان تهوع و استفراغ شدید بارداری شناخته می شود، می تواند بر سلامت مادر و نوزاد تاثیر منفی بگذارد.

به گزارش نوتیفیکیت، بازبینی یک مطالعه که در مجله انجمن پزشکی کانادا منتشر شده است، اطلاعاتی را در مورد علل، تشخیص و درمان این عارضه به پزشکان ارایه می دهد.

اگرچه حالت تهوع و استفراغ در بارداری شایع است و 70 درصد از بارداری ها را تحت تاثیر قرار می دهد، اما استفراغ و حالت تهوع شدید می تواند مانع از خوردن و نوشیدن کافی شود و در نهایت منجر به کاهش وزن و کم آبی بدن می شود.

یک متخصص هلندی در این باره می گوید: تهوع و استفراغ شدید بارداری می تواند اثرات مضری بر کیفیت زندگی مادر داشته باشد و ممکن است منجر به پیامدهای نامطلوب کوتاه مدت و بلندمدت برای کودک شود.

مدیریت استفراغ بارداری نیاز به منابع قابل توجه مراقبت های بهداشتی دارد، زیرا این وضعیت یک دلیل رایج برای پذیرش بیمارستان ها و مراجعه به بخش اورژانس در سه ماهه اول بارداری است.

علت استفراغ بارداری به طور کامل شناخته نشده است، اما عوامل خطر شامل بارداری در سنین پایین، جنین دختر، حاملگی چندقلویی، شرایط پزشکی زمینه ای و … است.

درمان این عارضه با هدف تسکین علایم است و شامل شروع یک داروی ضد استفراغ (ضد تهوع) و سایر داروها در صورتی که ضد استفراغ موثر نباشد، است. داروهایی مانند فرآورده های زنجبیل ممکن است حالت تهوع و استفراغ خفیف را برای برخی افراد کاهش دهد، اما شواهدی مبنی بر اثربخشی آن در افراد مبتلا به استفراغ باروری مشخص نیست.

در همین حال متخصصان در مورد استفاده از شاهدانه برای استفراغ دوران بارداری هشدار می دهند.

به گفته متخصصان، مصرف شاهدانه در بارداری با پیامدهای عصبی شناختی نامطلوب در فرزندان و همچنین سایر پیامدهای نامطلوب بارداری همراه بوده است. بنابراین توصیه می کنیم از مصرف شاهدانه برای رفع این عارضه در بارداری خودداری کنید.

به گزارش نشریه تخصصی «مدیکال اکسپرس»، متخصصان خاطرنشان می کنند که سوالات بی پاسخ بسیاری در مورد چگونگی پیشگیری و مدیریت تهوع و استفراغ شدید بارداری وجود دارد و تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است.

در همین حال، متخصصان در آمریکا حالا می گویند هورمونی را شناسایی کرده اند که توسط جنین در حال رشد در بدن مادر ترشح می شود و می تواند عامل به وجود آمدن تهوع صبحگاهی باشد.

آزمایش ها نشان داده است پروتیین «جی دی اف15» (GDF15) که در میزان کم توسط اندام هایی از جمله مثانه، پروستات و کلیه ها تولید می شود از طریق اتصال به گیرنده های تخصصی در ساقه مغز حالت تهوع را در فرد ایجاد می کند.

دکتر «ارهیلی»، متخصص متابولیسم در دانشگاه کمبریج انگلیس و از نویسندگان این مطالعه در این باره می گوید: در اوایل بارداری، سطح این هورمون که از سلول های جنینی در جفت آزاد می شود، افزایش می یابد و باعث بروز حالت تهوع و بیماری می شود. این حالت عمدتا در سه ماهه اول در بدترین وضع است و سپس به تدریج از بین می رود.

دانشمندان می گویند بالا رفتن سطح این پروتیین در بدن ممکن است برای محافظت از مادران در برابر مسمومیت و همچنین محافظت از جنین در حال رشد در برابر مواد سمی تکامل یافته باشد.

متخصصان در این مطالعه دریافتند سطح این پروتیین در 60 زن باردار که تهوع و استفراغ را تجربه کرده بودند، نسبت به حدود 60 زن که حالت تهوع کمی داشتند یا اصلاً نداشتند به طور قابل توجهی بالاتر بود.

پایان خبر نوتیفیکیت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آیا تهوع و استفراغ شدید در دوران بارداری مضر است؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آیا تهوع و استفراغ شدید در دوران بارداری مضر است؟"، کلیک کنید.