آیا لیپوماتیک خطرناک است

در حال حاضر با پیشرفت علم و تکنولوژی، افرادی که از چاقی مفرط خود همواره ناراضی بوده‌ و  از روش‌هایی مانند دارو‌های لاغری شیمیایی یا گیاهی و یا ورزش به نتیجه دلخواه خود دست نیافته‌اند، می‌توانند جراحی لاغری را که روشی بسیار ایمن است، انجام دهند.  یک روش مناسب، کم‌خطر و غیرقابل برگشت است که در اغلب کلینیک‌های زیبایی کشور نیز اجرا می‌گردد. اما به هر حال همانند هر جراحی زیبایی دیگر، مردم نگران عوارض جراحی لاغری هستند. در این مقاله قصد داریم به بررسی عوارض لیپوماتیک شکم و پهلو و دیگر اجزای بدن بپردازیم، پس با ما همراه باشید.

آیا لیپوماتیک خطرناک است

لیپوماتیک و مزایای آن

عمل لیپوماتیک یک روش غیرتهاجمی  می‌باشد که در آن چربی‌های اضافی بدن در نواحی مختلف را برداشت می‌کنند. بسیاری از مردم تصور می‌کنند که لیپوماتیک باعث کاهش وزن می‌شود اما این یک دیدگاه غلط از لیپوماتیک است. پیکرتراشی تنها با از بین بردن چربی باعث کاهش سایز در ناحیه هدف می‌شود. قبل از انجام جراحی لاغری ابتدا پزشک به معاینه و تعیین قسمت‌هایی که نیاز به عمل دارد خواهد پرداخت. در پیکرتراشی، بسته به نظر پزشک معالج ممکن است نیازی به بیهوش کردن شخص نباشد و فقط از یک بی‌حس‌کننده موضعی استفاده شود. اما در برخی موارد ممکن است پزشک برای راحتی شما، از داروی بیهوشی استفاده کند. روش اجرای کار به این شرح است که:

 1. سوراخ کوچکی در ناحیه مورد نظر ایجاد شده و سپس لوله کانولا وارد بافت چربی می‌شود.
 2. متخصص باید در تنظیم عمق نفوذ لوله کانولا دقت داشته باشد تا به بافت‌ها آسیب وارد نکند.
 3. حرکات ارتعاشی لوله همراه با ساطع کردن امواج، منجر به خرد شدن و تجزیه شدن بافت چربی می‌گردد.
 4. سپس در ادامه، ذرات ریز چربی می‌توانند به راحتی توسط نیروی مکش، از بدن تخلیه شوند.

پیکرتراشی دارای مزیت‌هایی است که باعث می‌شود استفاده از این عمل روز به روز بیشتر شده و پزشکان برای مراجعین خود جهت برداشت چربی‌های مقاوم، لیپوماتیک را پیشنهاد دهند:

 1. از مزیت‌های روش لیپوماتیک می‌توان به یکنواخت شدن پوست بعد از عمل اشاره کرد. این نتیجه در بسیاری از روش‌های برداشت چربی وجود ندارد.
 2. میزان استفاده از گن‌های تنگ برای جراحی لاغری، فقط به مدت ۲ هفته طول خواهد کشید که کمتر از سایر روش‌های برداشت چربی است. در سایر روش‌ها ممکن است لازم باشد فرد تا ۱۸۰ روز از گن استفاده کند.
 3. پوست بدن پس از برداشت چربی، توسط پزشک جمع شده و به آن فرم و شکل ‌ایده‌آل می‌دهد.
 4. عمل پیکرتراشی فقط در مواردی نادر نیاز به بیهوشی دارد و عمدتاً با استفاده از داروی بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. همین عامل سبب می‌شود که بدن فرد عوارض جراحی لیپوماتیک را متحمل نشود.
 5. احتمال بروز عوارض جانبی جراحی لاغری مانند تورم و‌ ترشحات در لیپوماتیک بسیار کمتر از سایر روش‌های زیبایی است.
 6. احتمال عفونت پس از برداشت چربی به روش لیپوماتیک بسیار کم است.
 7. احتمال بروز آمبولی در چربی بسیار کم است و تاکنون در دنیا هیچ گزارشی مبنی بر بروز این عارضه نشده است.
 8. مزیت دیگری که عمل جراحی لاغری دارد، عدم نیاز به بستری شدن پس از عمل است و فرد می‌تواند پس از انجام عمل مرخص شده و به منزل خود برگردد.
 9. خستگی و آسیب‌دیدگی ناحیه هدف در لیپوماتیک کمتر از سایر روش‌ها است، بنابراین نسبت به روش‌های دیگر راحت‌تر است.

اما مهم‌ترین و بهترین مزیتی که دارد و آن را نسبت به سایر روش‌های برداشت چربی متمایز می‌کند، استفاده از لرزش و ارتعاش برای شکستن پیوند سلول‌های چربی است. در سایر روش‌های برداشت چربی، از حرارت و گرما برای شکستن و تخریب سلول‌های چربی استفاده می‌شود که این عامل سبب از بین رفتن و غیرقابل استفاده بودن چربی‌های برداشت شده می‌شود. لیپوماتیک با ایجاد ارتعاش سبب شکسته شدن سلول‌های چربی می‌کند و همین عامل سبب می‌شود که چربی‌های استخراج شده از بدن شخص دوباره برای عمل‌های زیبایی همانند فرم دادن به صورت و تزریق برای درمان چین و چروک، قابل استفاده باشد. برای اطلاعات بیشتر درمورد لیپوماتیک میتوانید به مقاله (آیا عمل لیپوماتیک درد دارد) مراجعه نمایید.

التهاب بعد از پیکرتراشی

با توجه به اینکه بافت بدن دستکاری شده است، بنابراین ابتلا به التهاب پوستی، کاملاً طبیعی خواهد بود ولی براساس ظرأفت عمل متخصص و حساسیت اندام هدف، شدت التهاب متفاوت است.

درد ناشی از پیکرتراشی

در حین جراحی درد احساس نخواهید کرد ولی در دوره نقاهت با از بین رفتن ماده بی‌حسی کمی درد خواهید داشت که با مصرف مسکن‌های تجویز شده، این درد قابل کنترل است.

میزان ورم ناشی از عمل لیپوماتیک

دستکاری بافت بدن و همچنین تجمع مایعات در محل زخم، مهمترین عوامل ورم به حساب می‌آیند که پوشیدن گن طبی، نوشیدن آب کافی و داشتن رژیم غذایی مناسب با نمک کم، به کاهش ورم کمک خواهد کرد.

خطر آمبولی بعد از لیپوماتیک

آمبولی به ندرت اتفاق می‌افتد. اگر متخصص مهارت بالایی در تخلیه چربی داشته باشد و نکات مراقبتی را رعایت کنید، دچار آمبولی نخواهید شد.

عوارض لیپوماتیک چیست؟

انجام لیپوماتیک نیز مانند سایر عمل و اقداماتی که برای زیبایی انجام می‌شود، دارای عوارضی است اما عوارض جدی و دائمی نیستند و پس از مدت کوتاهی استراحت از بین می‌روند. در واقع عمده‌ عوارض بعد از عمل لیپوماتیک، مربوط به خستگی پزشک در حین عمل است زیرا ارتعاش‌هایی که لوله کانولا به دست پزشک وارد می‌کند سبب خستگی پزشک خواهد شد:

 1. ممکن است فرد پس از انجام عمل لیپوماتیک دچار کبودی‌هایی در ناحیه انجام شده شود که این اتفاق به دلیل آسیب بافتی رخ می‌دهد.
 2. از دیگر عوارض لیپوماتیک، التهاب و تورم در ناحیه هدف است که بعد از مدتی کوتاه رفع خواهد شد.
 3. اگر چه عفونت بسیار نادر است اما ممکن است پس از عمل دچار عفونت در ناحیه هدف شود.
 4. ممکن است بدن شما نسبت به دارو‌های بی‌حس‌کننده واکنش نشان دهد. معمولاً پزشکان قبل از انجام جراحی، آزمایشاتی برای اطمینان از عدم حساسیت به داروی بی‌حسی از شما می‌گیرند.
 5. احتمال وقوع آمبولی در لیپوماتیک بسیار کم است اما ممکن است چربی وارد رگ‌ها شده و مسیر رگ را ببندد.
 6. ممکن است پوست شما به خاطر لرزش‌ها و اصطکاک ناشی از لوله کانولا دچار سوختگی در ناحیه عمل شوند.
 7. در برخی موارد فرد دچار خارش در ناحیه لیپوماتیک می‌شود، توجه داشته باشید نباید از خراش دادن این ناحیه زیاده‌روی کنید.
 8. تا مدت کوتاهی فرد در هنگام دستشویی و استحمام ممکن است دچار سرگیجه و بی‌حالی شود.
 9. یک عارضه جانبی رایج است که معمولاً طی چند هفته تا چند ماه پس از جراحی برطرف می‌شود. این سفتی به دلیل التهاب و بهبودی بافت‌های آسیب دیده است.
 10. یک عارضه جانبی احتمالی است که می‌تواند در برخی افراد رخ دهد. این عارضه به این دلیل اتفاق می‌افتد که پوست بدن شما پس از برداشتن چربی، باید خود را مجدداً تنظیم کند.

احتمال بروز عوارض عمل لیپوماتیک و پیکرتراشی در فرد، با مهارت و تجربه پزشک در انجام عمل لیپوماتیک رابطه مستقیم دارد و هر چه عمل بی‌نقص انجام شود احتمال بروز این عوارض در بدن بسیار کاهش می‌یابد. افرادی بهترین نتیجه را می‌گیرند که قبل از انجام عمل، مزایا و عوارض آن را در نظر بگیرند و انتظارات منطقی و به‌جا از لیپوماتیک داشته و در انتخاب پزشک و کلینیک خوب با دقت عمل کنند.

آیا لیپوماتیک خطرناک است

آیا لیپوماتیک خطرناک است؟

یک سوال بسیار رایج و شایع در میان افراد، میزان خطرناک بودن لیپوماتیک است. بسیاری از افراد از این موضوع هراس دارند که لیپوماتیک خطراتی به همراه داشته باشد اما واقعیت چنین نیست. در ابتدا شما با متخصص مشورت خواهید کرد تا سلامت عمومی شما برای این کار تایید گردد. لذا اگر متخصص متوجه شود کوچک‌ترین خطری شما را تهدید می‌کند قطعاً از انجام جراحی لاغری خودداری خواهد نمود. در حین این جراحی، بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی اعمال می‌گردد تا درد نداشته باشید. علاوه بر این، وقتی چربی‌های اضافی بدن حذف شوند، نه‌ تنها به زیبایی اندام خود خواهید رسید بلکه به سلامت بدن نیز کمک می‌شود زیرا چربی و کلسترول، همیشه دشمن اصلی سلامتی بوده‌اند.

به منظور حفظ ظاهر به دست آمده از لیپوماتیک، شیوه زندگی سالم که شامل تغذیه سالم، ورزش و فعالیت‌های بدنی منظم است، بیشتر توصیه می‌شود. فرد باید سبک زندگی خود را به گونه‌ای تنظیم کند که دوباره چربی اضافی به بدن بازنگردد زیرا رعایت نکردن سلامتی عمومی و تغذیه مناسب، می‌تواند کل زحمات را بر باد دهد. در صورت رعایت این موارد، ماندگاری لیپوماتیک، دائمی خواهد بود.

میزان آسیب بافتی در لیپوماتیک

عملکرد متخصص
تجهیزات مورد استفاده

تاثیر دستگاه بر کاهش آسیب بافتی

دستگاه‌های جدید، مجهز به سنسورهایی هستند که محض رسیدن لوله کانولا به بافت غیر چربی، دستگاه خاموش می‌شود تا آسیبی به اندام‌های داخلی وارد نشود.

عوارض لیپوماتیک

ورم، التهاب و کبودی
درد بعد از اتمام عمل
عفونت در موارد نادر

کاربرد لیپوماتیک

شکم، پهلو و ران
بازو
غبغب

چه کسانی می توانند از لیپوماتیک استفاده کنند؟

هر شخص بالای ۱۸ سال که به بلوغ رسیده است، می‌تواند از لیپوماتیک استفاده کند. در ابتدا پزشک، فرد متقاضی را معاینه کرده و تعیین می‌کند که آیا این جراحی خطری برای سلامتی فرد دارد یا خیر! این سوال باید توسط پزشک پاسخ داده شود. اما می‌توان گفت تمام افرادی که به بلوغ و ثبات وزن رسیده‌اند، می‌توانند از پیکرتراشی استفاده کنند. دلیل اصرار بر سپری شدن دوران بلوغ این است که در دوران بلوغ، هورمون‌ها تغییر کرده و می‌توانند منجر به چاقی شوند. در چنین شرایطی انجام لیپوماتیک هیچ فایده‌ای نخواهد داشت. لذا بهتر است صبر کنید این مرحله از زندگی سپری شده و سپس اقدامات لازم را انجام دهید.

انجام لیپوماتیک در نواحی مختلف بدن خطرناک است؟

لیپوماتیک تقریباً در تمام نواحی بدن قابل استفاده است. گاهی فرد در پهلو، کمر و شکم چربی‌های زیادی دارد که حذف آن‌ها با استفاده از ورزش، بسیار دشوار است. از آنجایی که چربی‌های شکم بسیار مقاوم هستند، نمی‌توان به راحتی با ورزش و رژیم غذایی از شر آن‌ها خلاص شد. به همین دلیل، پیکرتراشی گزینه مناسبی برای شما خواهد بود.

کاربرد ، پا‌ها، قسمت‌های داخلی ران، بازو، شکم و سایر نقاط این چنینی کاملاً طبیعی است و هیچ مشکلی برای فرد ایجاد نمی‌کند.

در هر جلسه لیپوماتیک، چه مقدار چربی می توان برداشت؟

تصمیم قطعی و نهایی در مورد میزان چربی برداشت با استفاده از لیپوماتیک، فقط با معاینه پزشک مشخص می‌شود. یک فرد می‌تواند چربی‌های زیادی داشته باشد که با توجه به محدود بودن برداشت چربی، شاید به چند جلسه جراحی نیاز باشد. با این وجود و در چارچوب استاندارد‌های کلی، به طور متوسط می‌توان ۳ یا ۴ کیلو از بافت چربی را در یک جلسه برداشت کرد.

مراقبت های بعد از پیکرتراشی

پس از انجام این عمل، فرد متقاضی می‌تواند به منزل باز گردد و نیازی به بستری نیست. بعد از عمل، باید نکات را رعایت کند تا عوارض پیکرتراشی بسیار کم شده و از طرفی نتیجه این جراحی، ماندگار باشد:

 1. باید با گرفتن یک رژیم غذایی مناسب بعد از عمل، به بازگشت سریع‌تر قوای بدنی خود کمک کنید.
 2. پس از عمل باید به مقدار کافی آب و مایعات مصرف کنید.
 3. از نوشیدن مشروبات الکلی به مدت ۴۸ ساعت پس از عمل به شدت خودداری نمایید.
 4. باید تا مدتی که متخصص توصیه می‌کند، فعالیت بدنی شدیدی نداشته باشید. در صورت نیاز می‌توانید پیاده‌روی کوتاهی را انجام دهید.
 5. باید بریدگی ناشی از لیپوماتیک را به مدت ۲۴ الی ۴۸ ساعت تمیز نگه دارید و آن را با آب و صابون بشوید تا دچار عفونت که از جمله عوارض لیپوماتیک بسیار خطرناک است نشوید.
 6. اگر بعد از عمل درد شدیدی داشتید میتوایند به مقاله (بهترین مسکن برای درد لیپوماتیک) مراجعه نمایید.

 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آیا لیپوماتیک خطرناک است" هستید؟ با کلیک بر روی کسب و کار ایرانی, پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آیا لیپوماتیک خطرناک است"، کلیک کنید.