استعلام هزینه ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی بندرعباس – خبرگزاری نوتیفیکیت | اخبار ایران و جهان

به گزارش بازرگانی خبرگزاری نوتیفیکیت، امروزه 85 درصد از تجارت های بین المللی مربوط به سازمان های گمرک بندرعباس می شوند. گمرک شهید رجایی بندرعباس بزرگ ترین گمرک ایران به شمار می رود و دارای مساحتی حدود 2 هزار و 400 هکتار است. با وجود تمام مزایا و نقاط قوت این گمرک، درصورتی که شما با مراحل ترخیص کالا آشنایی نداشته باشید، ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی بندرعباس فرایندی پیچیده و زمان بر خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص گمرک شهید رجایی و آدرس و نحوه ترخیص بار با ما همراه باشید.

آشنایی با بندرعباس

شهر بندرعباس مرکز استان هرمزگان و یکی از مهم ترین مناطق تجاری کشور ما به شمار می آید. خصوصیات بی نظیر این بندر شامل: شرایط آب وهوایی، موقعیت جغرافیایی، نقش این شهر در حمل ونقل های دریایی جنوب کشور و امکانات ویژه ای که دارد، آن را به قطب تجاری جنوب کشور تبدیل کرده است. میزان تخلیه و بارگیری کالا در این بندر به سالانه 100 میلیون تن کالا می رسد که این رقم حدود 50 درصد صادرات و واردات و 70 درصد ترانزیت بنادر ایران را تشکیل می دهد.

گمرک بندرعباس

گمرک بندرعباس شامل دو گمرک شهید رجایی و شهید باهنر است. بزرگ ترین اسکله ایران مربوط به گمرک شهید رجایی بندرعباس می شود که امکان پهلو گرفتن کشتی های غول پیکر نیز در آن وجود دارد. علاوه براین که گمرک شهید رجایی از مناطق آزاد به شمار می آید.

گمرک شهید رجایی

بندر شهید رجایی در 23 کیلومتری غرب بندرعباس واقع شده است. در بندر شهید رجایی واردات کالا در سال 1390 متوقف شد. علت این توقف در فعالیت بندر، تحریم شرکت تایدواتر خاورمیانه بود که عملیات مربوط به بارگیری و ترانزیت را در این بندر بر عهده داشت. اما از سال 1393 گمرک شهید رجایی مجدداً فعالیت خود را در زمینه واردات آغاز کرد.

مزایای بندر شهید رجایی

گمرک شهید رجایی با داشتن 35 خط کانتینر، با 80 بندر معروف و مهم در ارتباط است. این بندر همچنین دارای 18 دستگاه جرثقیل دروازه ای و حدود 40 پست اسکله است.

علاوه براین امکانات ویژه، در گمرک شهید رجایی بزرگ ترین و پیشرفته ترین ترمینال کانتینری کشور ایجاد شده است. نزدیکی به مناطق آزاد همچون: کیش و قشم از دیگر دلایلی است که موجب شده اکثر بازرگانان این بندر را برای صادرات و واردات کالاهایشان انتخاب کنند.

ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی بندرعباس

هر بازرگان و تاجری قبل از شروع فعالیت خود در زمینه تجارت باید با مواردی مانند هزینه ترخیص بار از گمرک بندرعباس آشنایی داشته باشد. به طورکلی شرایط و قوانین ترخیص کالا برای اکثر گمرک ها به یک صورت است. کلیه فعالیت های گمرکی که شامل: صادرات و واردات کالا، ترانزیست، ارزیابی کالا، بازرسی و ترخیص کالا است، در بندر شهید رجایی بعد از تحویل مدارک لازم مطابق با قانون انجام می شود. مراحل کار به صورت زیر است:

ورود کالا به گمرک شهید رجایی

واردکردن اطلاعات از طریق سیستم EPL

پرینت اظهارنامه و ثبت آن در سیستم EPL

دریافت کوتاژ (شماره بار) و تعیین مسیر

بررسی شدن مدارک توسط کارشناس مربوطه

مراجعه به صندوق پرداخت برای هزینه های گمرکی

مراجعه به انبارداری و ترخیص کالا از گمرک بندرعباس

خروج از انبار

استعلام هزینه ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی بندرعباس

مرحله اول در ابتدا ورود کالاهای شما به گمرک شهید رجایی است. سپس در مرحله دوم برای ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی بندرعباس مثل ترخیص کالا از گمرک بوشهرنیز ،باید اطلاعاتی مانند فاکتور خرید، پکینگ لیست، بارنامه،کد رهگیری مجوزهای دریافتی، گواهی مبدا را برای سیستم Epl تعریف کنید.

در مرحله سوم این فرایند، نوبت به ثبت اظهارنامه ها می رسد. اظهارنامه های ترخیص کالا شامل دو فرم اصلی می شود. سپس در مرحله چهارم بررسی کارشناسی های گمرکی آغاز می شود و اسناد مربوطه و مشخصات کالاهای شما مورد بررسی قرار می گیرد. در ادامه این بررسی ها کورتاژ یا شماره بار توسط گمرک ثبت می شود.

در مرحله پنجم مسیر ترخیص از بندر شهید رجایی، علاوه بر بررسی شدن مدارک، ارزیابی کالا و در صورت لزوم، نمونه برداری و ارسال به آزمایشگاه و اداره استاندارد نیز انجام می شود. با توجه به مراحل انجام شده تاکنون، در مرحله ششم نوبت به پرداخت هزینه و دریافت سند ترخیص بار می رسد.

در مرحله هفتم با داشتن سند ترخیص کالا، باید به صندوق صدور پروانه مراجعه کرده و این پروانه را به دفتر کل انبارها ارایه کنید. در نهایت می توانید کالای موردنظرتان را از گمرک خارج کنید.

مدارک شخصی موردنیاز برای ترخیص بار

علاوه بر مدارکی که از کالاها و مجوزها باید ارایه بدهید، صاحبان بار باید مدارک شخصی خود را نیز ضمیمه کنند.

اصل و کپی کارت ملی

اصل و کپی کارت بازرگانی

حتی در صورت غیاب صاحب بار، با ارایه دادن مدارک ترخیص کالا و یا وجود نماینده قانونی صاحب کالا، می توان برای ترخیص کالا اقدام کرد. در این صورت نماینده قانونی صاحب کالا باید مدارکی از جمله: اصل و کپی کارت ملی ترخیص کار، اصل و کپی وکالت نامه محضری، اصل و کپی معرفی نامه گمرک، اصل و کپی کارت بازرگانی و کپی دفترچه بیمه را ارایه کند.

استعلام هزینه ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی بندرعباس

زمان ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی بندرعباس

در مراحل ترخیص بار از گمرک شهید رجایی بندرعباس نکته ای باید به آن توجه داشته باشید این است که صدور اعلامیه ورود کالا به معنای آمادگی شرکت حمل ونقل برای ترخیص کالا از گمرک نیست. بلکه شما باید چند روزی را برای تخلیه کالا، ورود کالا به انبار و صدور قبض انبار منتظر بمانید.

مزایای ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی

موقعیت جغرافیایی و امکاناتی که در این بندر برای واردات و صادرات در نظر گرفته شده است، مزایایی را ایجاد کرده اند که به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

موقعیت جغرافیایی ممتاز این منطقه

کادر مجرب و حرفه ای گمرک شهید رجایی

دسترسی به بازارهای جهانی

هزینه های گمرکی معقول

انعطاف پذیری بالا در ترخیص کالا

با وجود این مزایای بی نظیر، گمرک بندرعباس نیز دارای معایبی است که از جمله آن ها این موارد را می توان نام برد:

پیچیدگی مراحل در صورت مطلع نبودن از روش ترخیص

محدودیت در تردد کامیون ها

گاهی اوقات تاخیر در ترخیص و تحویل کالا

اعمال برخی محدودیت های صادرات

قوانین ترخیص کالا از گمرک

بنا بر مقاله Improvement of customs and tax authorities interaction in the process of carrying out customs control after the release of goods در هر کشوری مجموعه ای متفاوت از قوانین مالیاتی و مقرارتی برای واردات کالا و ترخیص آن از انبار وجود دارد. توجه کافی به این مقررات و رعایت آن تعاملات گمرکی را افزایش می دهد چراکه بی توجهی به این مرحله از واردات کالا به می توانید موجب شود که کالای ما قاچاق بوده و دارای عواقب قانونی زیادی است.

کالاهای واردشده از گمرک بندرعباس

مواد معدنی

مشتقات نفتی

تجهیزات و لوازم پزشکی و مربوط به درمان

محصولات کشاورزی

مصنوعات چوبی

مصنوعات فلزی

پوشاک و انواع چرم های مصنوعی

لوازم الکترونیکی

انواع ماشین آلات

لاستیک

خودرو

لوازم خانگی

لوازم آرایشی بهداشتی

دلایل رونق بندر شهید رجایی

داشتن تعداد 40 اسکله

انتقال بسیار راحت کانتینرها به دلیل تعداد زیاد جرثقیل ها

موقعیت جغرافیایی عالی با دسترسی به آب های آزاد

اتصال گمرک شهید رجایی به شبکه بین المللی راه آهن و جاده ابریشم

آدرس گمرک شهید رجایی

گمرک شهید رجایی بندرعباس بزرگ ترین گمرک ایران محسوب می شود. این بندر منتخب بسیاری از تاجران برای ترخیص کالاهای خود است. در ادامه آدرس و شماره های تماس این گمرک برای شما قرار داده شده است.

آدرس گمرک شهید رجایی: بندرعباس – مجتمع بندری شهید رجایی

اطلاعات تماس: 9-07133514001

فکس: 335514469-076

سایت گمرک شهید رجایی بندرعباس: https://shahidrajaeeport.pmo.ir /

ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی بندرعباس می تواند پیشنهاد عالی برای تاجران باشد. این بندر دارای موقعیت جغرافیایی عالی است و قابلیت های زیادی برای ترخیص کالا داشته و نرخ معقولی نیز دارد.

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری نوتیفیکیت در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "استعلام هزینه ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی بندرعباس – خبرگزاری نوتیفیکیت | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "استعلام هزینه ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی بندرعباس – خبرگزاری نوتیفیکیت | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.