این 4 دارو می توانند طول عمرتان را افزایش دهند

این 4 دارو می توانند طول عمرتان را افزایش دهند

آفتاب نیوز :

زنده ماندن تا ابد تنها در فیلم های علمی تخیلی ممکن است. اما اگر همه ما بتوانیم تنها چند سال خوب دیگر به عمرمان اضافه کنیم چه؟ مثلا فرض کنید قرصی وجود داشته باشد که بتواند آسیب های ناشی از گذشت زمان را کاهش دهد تا بتوانید برای مدت طولانی تری احساس جوانی داشته باشید؛ و از همه جالب تر اینکه در نظر بگیرید این قرص همین حالا هم در کابینت داروهایتان باشد.

گروهی از دانشمندان سوییسی معتقدند که چهار داروی رایج وجود دارد که ممکن است همین حالا هم در حال مصرف آن ها باشید و به افزایش طول عمرتان کمک کنند.

این ایده که دارو های تجویزی ممکن است علاوه بر فواید شناخته شده شان، اثرات طولانی مدت بیشتری داشته باشند، جدید نیست. اما به دست آمدن جزییات خاص در مورد اینکه چگونه می توانند بر سلامت شما تاثیر طولانی مدت داشته باشند، چرا.

پروفسور الخاندرو اوکامپو از دانشگاه لوزان سوییس گفت: «هدف ما در اینجا درمان بیماری ها نیست. ما می خواهیم از بسیاری از آن ها جلوگیری کنیم؛ و این موضوع این پتانسیل را دارد که شانس شما برای زندگی طولانی تر را افزایش دهد.»

این تیم در مطالعه ای طولانی مدت 406 داروی تجویز شده را بررسی و هر کدام را بر اساس میزان تاثیرگذاری در کاهش مرگ و میر بر حدود نیم میلیون نفر رتبه بندی کردند.

1. درمان جایگزینی هورمون (HRT)
بیشترین تفاوت در میزان مرگ و میر در زنانی که از استروژن استفاده می کردند و آن هایی که استفاده نمی کردند مشاهده شد.

یک نسخه مصنوعی از استروژن در هورمون درمانی در یایسگی (HRT) یافت می شود که درمانی برای کمک به کاهش علایم یایسگی است.

دارو های حاوی استروژن با کاهش 25 درصدی مرگ و میر در زنان مصرف کننده مرتبط اعلام شدند.

نتایج یک مطالعه در سال 2022 نشان داده بود که این هورمون می تواند سلامت قلب و بقای کلی را بهبود بخشد. دانشمندان آمریکایی این تحقیق بر این باورند که این دارو با کاهش کلسترول و افزایش انعطاف پذیری رگ های خونی که باعث محافظت از قلب می شود این کار را انجام می دهد.

این دارو همچنین به بهبود بخشیدن به استحکام استخوان ها شناخته شده است، که می تواند با کاهش خطر شکستگی لگن، طول عمر افراد را افزایش دهد. این نوع حوادث در افراد مسن به دلیل لزوم جراحی و دوره نقاهت طولانی می تواند بسیار خطرناک باشد.

2. ویاگرا
اخیراً یک مطالعه نشان داد که ویاگرا و دارو های مشابه تقویت کننده نعوظ می توانند اثر محافظتی در برابر بیماری آلزایمر داشته باشند و درنتیجه به افزایش طول عمر منجر شوند.

دانشمندان معتقدند این دارو این کار را با گشاد کردن رگ های خونی انجام می دهد که باعث افزایش گردش خون به مغز و البته آلت تناسلی می شود.

این مطالعه که در مجله نورولوژی منتشر شد، بیان کرد که سیلدنافیل، داروی فعال موجود در ویاگرا، می تواند به مغز برود و فعالیت سلول های مغزی را تغییر دهد و در مطالعات حیوانی نشانه هایی از محافظت از اعصاب را نشان داد.

این قرص های آبی کوچک همچنین برای درمان فشار خون ریوی، یک بیماری نادر، اما بالقوه کشنده ریه، استفاده می شوند.

3. استاتین ها
استاتین ها از دیرباز در محافظت در برابر حملات قلبی و سکته شناخته شده اند بنابراین تعجب آور نیست که افراد را برای مدت طولانی تری زنده نگه دارند.

این دارو برای کاهش کلسترول خون استفاده می شود.

اگر کلسترول بیش از حد در خون خود دارید، در معرض خطر بیماری قلبی یا سکته هستید.

یک مطالعه اسپانیایی نشان داده است که استاتین ها با سالم نگه داشتن DNA در هر سلول، می توانند روند پیری را کند کنند.

4. ناپروکسن
قرار گرفتن ناپروکسن در فهرست دارو هایی که باعث افزایش طول عمر می شوند ممکن است برای برخی افراد تعجب آور باشد.

این دارو زمانی که در دوز های بسیار بالا یا برای مدت طولانی مصرف شود خطر حمله قلبی، سکته مغزی یا خونریزی داخلی را افزایش می دهد.

با این حال، ناپروکسن با کاهش التهاب که به نظر می رسد در ایجاد طیف گسترده ای از بیماری های قلبی و برخی سرطان ها نقش دارد، درد را کاهش می دهد.

اگرچه این مطالعه ارتباط مثبتی بین مصرف این دارو ها و زندگی طولانی تر نشان می دهد، نویسندگان مطالعه تاکید کرده اند که نمی توان آن ها را به عنوان دلیلی بر افزایش امید به زندگی در نظر گرفت.

منبع: مجله نوتیفیکیت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "این 4 دارو می توانند طول عمرتان را افزایش دهند" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "این 4 دارو می توانند طول عمرتان را افزایش دهند"، کلیک کنید.