بالا رفتن سود سپرده دردسر ساز شد/ سازمان بازرسی هم به بانک ها هشدار داد

بالا رفتن سود سپرده دردسر ساز شد/ سازمان بازرسی هم به بانک ها هشدار داد

به گزارش خبرگزاری نوتیفیکیت، معاون اقتصادی سازمان بازرسی کل کشور با هشدار به شبکه بانکی کشور در رابطه با رعایت نرخ سود سپرده های بانکی، از برخورد با مدیران عامل بانک های متخلف در صورت تخطی از بخش نامه های بانک مرکزی پیرامون سود سپرده بانکی خبر داد.

نوتیفیکیت در گزارشی نوشت: با توجه به آثار و تبعات منفی عدم رعایت مصوبات شورای پول و اعتبار و بخشنامه های بانک مرکزی در رابطه با نرخ سود سپرده، ستار شیرعالی؛ معاون اقتصادی سازمان بازرسی کل کشور طی نامه ای مراتب الزام بانک ها به رعایت موارد مذکور را به تمامی بانک ها و موسسات اعتباری متذکر شد.

وی در این نامه اظهار کرده است: افزایش نرخ سود سپرده های بانکی در برخی بانک ها و عدم رعایت مقررات ابلاغی بانک مرکزی در این رابطه (بخشنامه های منتهی به 280373/01 مورخ 10/11/1401)، علاوه بر اینکه موجب افزایش بهای تمام شده پول شده، بلکه رقابت ناسالم در شبکه بانکی را به منظور جذب حداکثری منابع افزایش داده است؛ به گونه ای که برخی بانک ها بدون در نظر گرفتن عواقب ناگوار و جبران ناپذیر افزایش سود سپرده های سپرده گذاران بر تراز مالی بانک، به رغم هشدارهای قبلی، با هدف حفظ و افزایش سهم خود از منابع سپرده ای، همچنان در پی جذب سپرده از طریق افزایش نرخ سود سپرده ها هستند که در نهایت منجر به تشدید ناترازی در برخی بانک ها خواهد شد.

شیرعالی با تاکید بر اینکه مطابق با مفاد نامه اشاره شده موضوع نحوه پرداخت سود به سپرده های بانکی در سطح تمامی بانک ها و در کل کشور برای سال 1403 در دستور کار بررسی سازمان بازرسی قرار دارد، خاطرنشان کرد: با عنایت به اهمیت و حساسیت موضوع در شرایط فعلی نظام بانکی، در صورت ملاحظه هرگونه تخطی از بخشنامه های بانک مرکزی، اقدامات قانونی لازم در ارتباط با عملکرد غیرقانونی مدیران عامل بانک ها و اعضای هییت مدیره توسط آن سازمان صورت خواهد پذیرفت.

وی از بانک مرکزی خواست که به عملکرد شبکه بانکی در این رابطه نظارت مستمر به عمل آورده و گزارش اقدامات آن بانک را به سازمان بازرسی کل کشور منعکس کند.

ضمناً مردم می توانند گزارش های تخلفات احتمالی بانک ها و موسسات اعتباری را به درگاه 136 اعلام کنند تا حسب مورد با هر تخلفی در این رابطه برخورد شود.

223223

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بالا رفتن سود سپرده دردسر ساز شد/ سازمان بازرسی هم به بانک ها هشدار داد" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بالا رفتن سود سپرده دردسر ساز شد/ سازمان بازرسی هم به بانک ها هشدار داد"، کلیک کنید.