بدهی 60 همتی به شرکت گاز مربوط به صنایع عمده کشور است، نه فقط پتروشیمی ها

بدهی 60 همتی به شرکت گاز مربوط به صنایع عمده کشور است، نه فقط پتروشیمی ها

انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی در خصوص ادعای برخی از رسانه های خبری مبنی بر بدهی 60 همتی شرکت های پتروشیمی به شرکت ملی گاز ایران بیانه ای را منتشر کرد.

به گزارش نوتیفیکیت، به دنبال خبری تحت عنوان “بدهی 60 همتی پتروشیمی ها به شرکت ملی گاز”، در فضای مجازی برخی رسانه های خبری و به نقل از گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در حال انتشار است، انجمن نفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی توضیحاتی را ارایه داد.

بر اساس اعلام این انجمن، در بند 2-2 گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی تحت عنوان  “بررسی بخش دوم لایحه بودجه سال 1403 کل کشور” که صرفاً بر اساس گزارشات مالی ارایه شده توسط شرکت ملی گاز ایران تهیه گردیده، عبارت ذیل تصریح شده است :”بطوری که در سال 1402 حدود 60 هزار میلیارد تومان مطالبات بابت فروش گاز به صنایع عمده ایجاد شده است” 

همانطوری که در متن گزارش اشاره شده است، مطالبات 60 همتی ادعا شده توسط شرکت ملی گاز ایران، مربوط به همه صنایع عمده کشور است نه فقط شرکتهای پتروشیمی! حال اینکه چرا برخی رسانه های خبری، علیرغم تصریح و شفافیت متن گزارش و بصورت غیر حرفه ای این مطالبات ادعایی را صرفاً متوجه پتروشیمی ها دانسته اند، جای تعمّق دارد!

شرکت ملی گاز ایران به استناد مصوبه شماره 16850/م/ت 61169 هـ مورخ 29/03/1402 هیات وزیران (که توسط مجلس شورای اسلامی و طی نامه شماره 37859/هـ ب  مورخ  17/05/1402 ریاست محترم مجلس شورای اسلامی بر خلاف قانون تشخیص داده شد) در 5 ماهه اول سال 1402 اقدام به صدور صورتحسابهایی برای شرکتهای پتروشیمی نمود که جمعاً در حدود 24 همت بیش از واقعیت بوده و هم اکنون این اختلاف در مراجع ذیصلاح در حال بررسی است. همانطور که اشاره شده این مبالغ ادعایی ناشی از محاسبه نرخ گاز خوراک و سوخت 7000  و 4000 تومانی برای 5 ماهه اول سال 1402 بود که توسط مجلس محترم برخلاف قانون تشخیص داده شد.

بیش از 4 همت از مطالبات ادعایی شرکت ملی گاز از شرکتهای متانول ساز مربوط به اینست که شرکت ملی گاز ایران به اشتباه در سال 1402 بهای گاز سوخت این شرکتها را نیز معادل گاز خوراک محاسبه نموده است. در حال حاضر این اشتباه در محاسبات، توسط شرکت ملی گاز ایران در دست بررسی و اصلاح است.

  شرکت های پتروشیمی تولیدکننده اوره از بابت تحویل حدود 11 میلیون تن کود شیمیایی اوره به وزارت جهاد کشاورزی از نیمه دوم 1398 تا پایان 1402 و با قیمت تکلیفی 800 تومان در هر کیلوگرم، بیش از 50 همت از دولت محترم طلب دارند که طی این سالها ارزش واقعی خود را به میزان قابل توجهی از دست داده است. در حالی شرکت ملی گاز بارها گاز خوراک همین شرکت های اوره ای را به دلیل تاخیر بیش از 1 ماهه در پرداخت صورتحساب گاز قطع می کند که مطالبات چندین ساله این شرکت ها همچنان بدون برنامه مشخصی برای تسویه آنها در حال افزایش است.

 شرکتهای پتروشیمی صادرکننده، مبالغ متنابهی از بابت استرداد مالیات بر ارزش افزوده سنوات قبل از سازمان  امور مالیاتی طلبکارند که با تاخیرات طولانی و مدت دار تسویه میشو متاسفانه مطالبات شرکتهای پتروشیمی نه در گزارشات مرکز پژوهشهای مجلس و نه بصورت خیلی جدی از سوی رسانه های خبری (به عنوان زبان گویای فعالین اقتصادی، سهامداران و خیل ِعظیم ذینفعان این صنعت)، مورد پیگیری و مطالبه گری قرار نمیگیرد.

پایان خبر نوتیفیکیت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بدهی 60 همتی به شرکت گاز مربوط به صنایع عمده کشور است، نه فقط پتروشیمی ها" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بدهی 60 همتی به شرکت گاز مربوط به صنایع عمده کشور است، نه فقط پتروشیمی ها"، کلیک کنید.