برنده جایزه «آسترید لیندگرن» معرفی شد

برنده جایزه «آسترید لیندگرن» معرفی شد

به گزارش خبرگزاری نوتیفیکیت، بنیاد سوادآموزی بومی (ILF) در سال 2011 برای تشویق خواندن و ترویج سوادآموزی از طریق تضمین دسترسی به ادبیات خوب برای کودکان بومی استرالیا تشکیل شد و از طریق برنامه های مختلف بسته های کتاب را به کودکان و خانواده ها در جوامع بومی در سراسر استرالیا و جزایر تنگه تورس ارایه می کند، کتاب ها را ترجمه می کند، فعالیت های خواندن با صدای بلند را سازماندهی و از انتشار کتاب های کودکان حمایت می کند و اکنون در 427 جامعه بومی در سراسر قاره استرالیا فعال است.

به گزارش نوتیفیکیت، امسال در مجموع 245 نویسنده، تصویرگر، مروج کتابخوانی و نهاد ادبی از 68 کشور جهان به عنوان نامزدهای جایزه یابود «آسترید لیندگرن» در سال 2024 انتخاب شده بودند.

در میان نامزدهای امسال این جایزه ادبی از ایران 9 چهره و نهاد ادبی نامزد دریافت جایزه معرفی شده بودند که شامل جمال الدین اکرمی (نویسنده)، رضا دالوند (نویسنده و تصویرگر)، عیرضا گلدوزیان (تصویرگر)، فرهاد حسن زاده (نویسنده)، عباس جهانگیریان (نویسنده)، فرمهر منجزی (مروج کتابخوانی)، هوشنگ مرادی کرمانی (نویسنده)، با من بخوان (نهاد ادبی) و علی اصغر سیدآیادی (مروج کتابخوانی) می شدند.

جایزه «آسترید لیندگرن» از سال 2002 از سوی دولت سوید برای بزرگداشت «آسترید لیندگرن» نویسنده شهیر این کشور بنیان نهاده شد. این جایزه به اشخاص یا سازمان هایی اهدا می شود که نقش برجسته ای در خلق ادبیات کودک و نوجوان یا ترویج آن داشته باشند. در هر سال بیش از 250 فرد یا نهاد از سراسر جهان برای این جایزه نامزد می شوند. انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، شورای کتاب کودک، کانون پرورش کودکان و نوجوانان و موسسه پژوهشی کودکان دنیا چهار نهاد ایرانی هستند که می توانند برای این جایزه نامزدهایی را معرفی کنند. نامزدی در این جایزه نه تنها می تواند توجه جهانی را به نویسنده و ترویج گر معرفی شده جلب کند، بلکه در مطرح شدن ادبیات و فعالیت های فرهنگی کشور در سطح جهانی نیز نقش بسزایی دارد.

این جایزه ادبی به ارزش پنج میلیون کرون سوید (400 هزار پوند) به عنوان بزرگ ترین و گران ترین جایزه ادبیات کودکان و نوجوانان و دومین جایزه بزرگ ادبیات کودک و نوجوان پس از جایزه هانس کریستین اندرسن در جهان مطرح است.

245245

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "برنده جایزه «آسترید لیندگرن» معرفی شد" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "برنده جایزه «آسترید لیندگرن» معرفی شد"، کلیک کنید.