بورس سرخپوش شد، سکه آمپر چسپاند؛ آیا سفر مردم بی تاثیر از دلار آزاد است؟

بورس سرخپوش شد، سکه آمپر چسپاند؛ آیا سفر مردم بی تاثیر از دلار آزاد است؟

تنش های منطقه تاثیر خود را بر شاخص های کلیدی اقتصاد ایران بر جای گذاشت

آفتاب نیوز :

چند روزی است که  تقریباً از ساعت 10 شب به بعد یک سونامی از اخبار و شایعات، فضای مجازی و رسانه ای کشور را در بر می گیرد و همگان انتظار دارند که تنش نظامی بین اسراییل و جمهوری اسلامی وارد بعد جدیدی شود. با این همه این تنش روانی تاثیر خود را بر شاخص های کلیدی اقتصاد ایران بر جای گذاشت. نرخ دلار در روزهای اخیر به 70 هزار تومان رسید(بعد از مدتی به کانال 66 هزار تومانی بازگشت) که بی سابقه ترین قیمت در تاریخ کشور محسوب می شود. برخی صرافان پایتخت به خبرنگار آفتاب نیوز گفتند که بانک مرکزی  تلاش کرد با تزریق منابع از طریق چند صراف و دلال معتمد، یک ترمز موقت برای رشد نرخ ارز ایجاد کند، اما این تلاش ها در کل بی فایده بود و نمودار رشد ارز با تغذیه از تنش منطقه ای به مسیر تصاعدی خود ادامه داد.

در این بین سخنان بهادری جهرمی که اظهار نمود: «رشد نرخ ارز تاثیری بر سفره های مردم ندارد» با انتقاد عمومی مواجه شد. به ویژه آنکه تاثیر روانی این افزایش بر قیمت کلیه کالا و خدمات تاثیر مستقیم دارد. حتی رییس اتحادیه گاوداران کشور نیز اعلام کرد که قیمت علوفه دامی نیز از ترکش های افزایش نرخ ارز بی نصیب نماند و صاحبان مراکز دامپروری در تامین علوفه  و نتظیم بهای تمام شده با چالش مواجه شده اند.

تابلو بورس خونین شد

تاثیر این تنش ها به محض بازگشایی بازار سرمایه در روز شنبه 25 فروردین خود را نشان داد و بورس با ریزش سنگین مواجه شد. تنها طی چند ساعت 528 میلیارد تومان سرمایه از بازار بورس خارج شد و نرخ خروج هفتگی خروج سرمایه را به 2218 میلیارد تومان رساند.

دولت سکه را با دلار 90 هزاری و طلا را با دلار 66 هزاری می فروشد!

عبدالناصر همتی رییس پیشین بانک مرکزی در واکنش به سخنان محدرضا فرزین که گفته بود نرخ دلار بازار آزاد را به رسمیت نمی شناسد، اظهار کرد: اگر این نرخ را قبول ندارید پس چرا دولت شمش طلا را با نرخ 63.500 تومان به مردم عرضه می کند.

سلامی، دیگر کارشناس اقتصادی نیز با اشاره به این تناقض عمل و گفتار مسیولین سوال کرد که چرا دولت سکه بهار آزادی را با دلار 90 هزار تومانی عرضه می کند!

سکه آمپر چسپاند

نرخ سکه امامی نیز به اوج قیمت رسید و هر سکه در بازار آزاد به 46 میلیون نزدیک شده بود. این به این معنا است که یک مهریه 100 سکه ای بیش از 4 میلیارد و 500 میلیون ارزش دارد. 

هر گرم طلای 18 عیار نیز با قیمت 3 میلیون و 800 هزار تومان در بازار معامله شد. نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر  نیز از افزایش 10 درصدی قیمت نقره در بازار خبر داد.

با وجود افزایش بی سابقه قیمت ها در بازار رییس جمهور و دیگر مسیولین کماکان بر موفقیت های اقتصادی دولت تاکید دارند.

علیرضا قدرتی رییس هییت مدیره سبد گردان هیوا در این باره به آفتاب نیوز گفت: بازار سرمایه از ابتدای سال با ریسک سیاسی مواجه شد و این افزایش تنش نظامی و سیاسی باعث ترس سرمایه گذاران نسبت به آینده منطقه شد و بر همین اساس ما شاهد خروج سرمایه گذاران کوتاه مدت و حقیقی از بازار بودیم. از سوی دیگر رشد بازار های موازی نظیر، ارز، طلا و مسکن  این نگرانی ها را تشدید کرد.

مشاور عالی سازمان خصوصی سازی در ادامه افزود: در طول یک سال گذشته به دلایل متعدد بازار سرمایه نتوانست جایگاه واقعی خودش را پیدا کند و نتوانست نسبت به بازار های رقیب رشد کافی را تجربه نمایید و به اصطلاح جا ماند. در سال گذشته بازار طلا، ارز، سپرده بانکی و بازار مسکن اولویت بازدهی را برای سرمایه گذاران به همراه داشتند، این عقب ماندگی در کنار افت سهام و دورنمایی که قیمت جهانی کامودیتی ایجاد کرد، وضعیت فعلی را رقم زد و نسبت P/E سهام شرکت ها را کاهش داد. اگر تنش های منطقه ای و ریسک سیاسی کاهش پیدا کند، بازار سرمایه رشد را تجربه خواهد کرد و می تواند این عقب ماندگی را به طور کامل پوشش دهد.

قدرتی در ادامه گفت: همانگونه که شعار سال جهش تولید با استفاده از مشارکت مردم بود، انتظار می رفت که سیاستگذار توجه ویژه تری نسبت به بازار سرمایه داشته باشد، ولی متاسفانه شاهد این بودیم که سیاستگذار ها توجه کمتری به بازار سرمایه داشتند تداوم قیمت گذاری دستوری، نسبت قیمت دلار نیما و دلار بازار آزاد و سیاست دولت در خصوص نرخ سوخت و نرخ انرژی شرکت های بورسی، همه افت فعلی را رقم زد؛ که به نوبه خود نشان دهنده عدم توجه سیاستگذار دولتی به بازار بورس بوده. ما نیازمند تغییر سیاست در این حوزه ها هستیم. رشد نرخ ارز هم نتوانست کمکی به رشد بازار بورس نمایید، چون جنس افزایش نرخ دلار ناشی از ترس و ریسک سیاسی بود و نه مولفه های اقتصادی. از سوی دیگر سیاست تثبیت نرخ ارز بانک مرکزی باعث شد که نرخ دلار نیمایی ثابت بماند و سود افزایش نرخ ارز به جیب واسطه و دلال سرازیر شود و شرکت های بورسی از این سود محروم بمانند.  

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بورس سرخپوش شد، سکه آمپر چسپاند؛ آیا سفر مردم بی تاثیر از دلار آزاد است؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بورس سرخپوش شد، سکه آمپر چسپاند؛ آیا سفر مردم بی تاثیر از دلار آزاد است؟"، کلیک کنید.