تست هوش کودک 2 ساله

اکثر والدین، خصوصا آنهایی که برای اولین بار دارای فرزند می شوند علاقه دارند سنجش هوش کودکان را یاد بگیرند و اغلب این سوال را دارند که آیا می شود در دوره نوزادی و قبل از دو سالگی هوش کودک را سنجید؟ به این سوال در یادداشت زیر پاسخ داده شده است.آنچه در مورد سنجش هوش کودکان زیر دو سال می توانیم در نظر داشته باشیم توانایی و کاربرد مهارت های لازم برای سازگاری با محیط است. دو تست گزل و مقیاس رشد بیلی هوش کودک زیر دو سال را می سنجند که باید توسط متخصص انجام و نمره گذاری شوند.

کتاب قصه برای کودکان در داستانت | داستانت | داستانتو بساز طراحی این تست ها بیشتر بر اساس مشاهدات طبیعی است. و بر اساس وضعیت رشدی فعلی کودک است و امکان دارد که در آینده توانایی و هوش کودک با آموزش تغییر پیدا کند.  با خرید اسباب بازی تفنگ پلیسی برای فرزند خود می توانید او را از دنیای بی تحرک بازی های کامپیوتری جدا کرده و برای انجام بازی های پرهیجان بچگی تشویق کنید.

در واقع در این دوره سنی مولفه هایی را در مقیاس با همسالان قرار داده و پایین تر یا بالاتر بودن توانایی کودک سنجیده می شود و بعد از دو سالگی است که با کارهای عملی و پرسش و پاسخ می توان به هوشبهر های جزیی تری مانند هوش کلامی، غیر کلامی و حافظه کودک پی برد.

بطور کلی مولفه هایی که با توجه به آنها می توانیم به سنجش هوش کودکان بپردازیم و توانایی کودک از نوزادی تا دو سالگی را بشناسیم عبارتند از:

مولفه های سنجش هوش کودکان

میزان رشد:

رشد کودک به گونه بنیادی از درون و بر اثر عمل ژن ها هدایت می شود و به این فرآیند می گویند. رشد در درجه اول توسط ژن ها کنترل می شود و ژن ها، توالی، زمان بندی و شکل رشد را تعیین می کنند ویژگی بارز رشد مبتنی بر رسش همواره به صورت مراحلی ثابت آشکار می شود.

همه کودکان از مراحل رشد یکسان عبور می کنند اما در میزان رشد با هم تفاوت دارند. میزان رشد تحت کنترل تفاوت های فردی است و این مساله است در ارزیابی توانایی های کودک از اهمیت خاصی برخوردار است.

سرعت رشد، هم به تفاوت در خلق و خو و شخصیت ارتباط دارد(مثلا کودکی که سریع رشد می کند ممکن است زرنگ، باهوش، حاضر جواب باشد و کودکی که به کندی رشد می کند ممکن است محتاط، صبور و خونسرد باشد) و هم به رسش دستگاه های عصبی و عضلانی بنابر این با مطالعه رشد کودک می توان به نکاتی در مورد هوش او دست یافت.

زمان نشستن ایستادن یا راه رفتن کودک مورد بررسی قرار میگیرد و با توانایی های کودکان همسن مقایسه می شود. 18 تا 24 ماهگی کودک دوران حسی و حرکتی است و در این دوره هوش در عمل خود را نشان می دهد. مطالعه در مورد رشد عصبی- حرکتی کودکان می تواند بالاتر یا پایین تر بودن از حد معمول رشد را مشخص کند.

بازتاب ها:

نوزاد در ابتدایی ترین حرکات خود عکس العمل هایی را در برابر محرک بیرونی از خود نشان می دهد که به آنها بازتاب می گوییم. ابتدا بازتابهایی مثل گریه، مکیدن، رو به طرف صدا کردن و در ماههای بالاتر دست دراز کردن، گرفتن اشیا و چنگ زدن و بعد ادا کردن کلمه و جمله بازتاب های سازمان یافته ای هستند که با توجه به اینکه در زمان مناسب نشان داده شده اند و یا اینکه دیرتر یا زودتر از سن معمول بروز کرده اند می توان با انها توانایی ذهنی کودک را ارزیابی نمود.

ادراک نوزاد:

درک نوزاد از محیط اطراف نشان دهنده توانایی ذهنی اوست که روانشناسان آنرا با آزمایش هایی سنجیده اند. مثلا درک تضاد بین سیاه و سفید، درک تغییر صدای بم و زیر، ایجاد صدای بلند (مانند ترکاندن بادکنک) و دیدن عکس العمل های حرکتی مانند اینکه بازوها را از هم باز و بعد جمع کنند، چرخاندن سر و تغییر مسیر نگاه می تواند نشانه هایی از پیشرفت سیستم عصبی یا ایراد در آن باشد.

حرکات اعضای بدن نشانه پختگی در سیستم عصبی است و در هر ماه که از سن کودک می گذرد این حرکات باید تغییر پیدا کنند. مثلا چنگ زدن، گرفتن اشیا ، غلتاندن یک توپ،راه رفتن و دویدن از جمله حرکاتی هستند که از نوزادی تا دو سالگی از کودک انتظار داریم. هماهنگی حرکتی از جایگاه خاصی در بررسی توانایی ذهنی کودک برخوردار است.

فرض کنید یک اسباب بازی را به کودک نشان می دهید و او دستهایش را دراز می کند که آنرا بگیرد برای این کار چشم ها، دست ها و بازوها به فعالیت می پردازند اینکه کودک جای اسباب بازی را با چشم تشخیص دهد و دستش را به درستی به سمت آن ببرد نوعی ارزیابی از هماهنگی حرکتی است که باز هم در مقایسه با توانایی همسالان اهمیت پیدا می کند.

مقیاس های ذهنی:

نورون های آیینه ای در این دوره سنی از جایگاه خاصی برخوردار هستند و کودک اغلب با تقلید کردن از فعالیت های آنها کمک می گیرد. کودکی که به راحتی حرکات بزرگتر ها مانند جمع کردن لب ها، در آوردن زبان، تولید صدا و تقلید صدا را به خوبی انجام می دهد نشانه این است که نورون های آیینه ای فعالی دارد و از توانایی ذهنی خوبی برخوردار است.

زبان:

زمان ادای کلمات و جملات و صحبت کردن یکی از موضوعاتی است که از طریق آن می توان توانایی ذهن کودک را ارزیابی نمود. چرا که نشان از فعالیت های قسمت های عمده مغز دارد. لوازم پلیس اسباب بازی دارای انواع مختلفی است که هریک قیمت ها و قابلیت های متفاوتی دارند و برای سنین خاصی مناسب هستند.

حافظه:

حافظه کودک را نیز با آزمایش هایی می توان سنجید فرض کنید به کودک 4 ماهه ای یک جغجغه داده اید و او قبلا با جغجغه یا اسباب بازی های شبیه به آن بازی نکرده است بنابراین جغجغه جنبه ای جدید از محیط است که کودک باید خود را با آن سازگار کند و زمانی که اسباب بازی را در اختیارش قرار می دهید که قبلا با آن ساعت هایی بازی کرده است

بهتر می تواند آنرا به دست بگیرد و با آن بازی کند این نشانه ای از حافظه نوزاد است. در سنین بالاتر با راحتی بیشتری می توان حافظه کودک را سنجید که بخش مهمی از هوشبهر که برای یادگیری لازم است به شمار می آید.

به طور کلی رشد در قلمرو های مختلف آهنگ های مختلفی دارد از این رو کودکی که از لحاظ رشد حرکتی پیشرفت کرده است ممکن است در رشد زبان پیشرفتی نداشته باشد، بنابر این با ارزیابی همه جانبه و با کمک گرفتن از متخصص است که می توان حدود هوشبهر کودک زیر دو سال را سنجید و اینکه کودک خیلی زود مهارت های حرکتی را بیاموزد نشانه تیزهوشی نیست

و دیر باز کردن زبان هم نشانه کند ذهنی نیست و در سنجش سنجش هوش کودکان باید توجه داشت که مولفه های مختلف با در کنار هم قرار گرفتن و با بررسی های عصب شناختی و دقیق قابل نمره گذاری و ارزیابی هستند. و با مشاهدات معمولی نمی توان به کودک برچسب تیتست هوش کودک یکی از بزرگترین موفقیت های علم روانشناسی به حساب می آید

؛ زیرا امکان اندازه گیری توانایی های یادگیری و استعدادیابی کودکان را فراهم می کند. بر اساس نمرات تست های هوش کودک، والدین می توانند نقاط ضعف و قوت فرزندان خود را بسنجند و برای دستیابی به بهترین نتیجه، یک برنامه آموزشی مناسب برای فرزند خود برنامه ریزی کنند.

در این مقاله ضمن بررسی عملکرد تست های هوش در آزمودن هوش کودکان، یک تست استعداد یابی کودکان رایگان معرفی می کنیم که توسط تیم طراحی شده تا شما والدین عزیز روانشناسی برپایه علم روانشناسی از مهارت های کودک خود آگاه شوید.

چرا باید از تست هوش کودک کمک بگیریم؟

آزمون هوش و تست استعداد یابی کودکان رایگان به ما در درک بهتر استعدادهای کودک کمک می کند. در واقع این تست ها باعث می شوند تا بفهمیم چرا یک کودک در درس ریاضی خوب عمل می کند اما در املای حروف هم صدا ضعیف است.

در این حالت می توانیم ریشه این ضعف و قوت را بیابیم (مثلا این کودک ممکن است در توالی دیداری که یکی از شاخه های مهارت های دیداری است؛ ضعف داشته باشد) و روی تقویت مهارت های ضعیف کودک کار کنیم. (بازی های آموزشی مناسب برای تقویت توالی دیداری انجام می دهیم.)

تست استعداد یابی کودکان رایگان نورولند چیست؟

“تست استعداد یابی کودکان رایگان نورولند” یک تست هوش رایگان و برای 2 تا 8 ساله است. که چهار مهارت توجه، حافظه، کلام و منطق-ریاضی کودک را به شکل کاملا علمی می سنجد. در استخراج این تست هوش رایگان کودک از منابع علمی مختلفی استفاده شده تا نقاط قوت و ضعف فرزندان دلبندتان به درستی در اختیار شما والدین عزیز قرار گیرد.

در پایان روند اجرای آزمون هوش کودک نورولند، یک برنامه آموزش با بازی رایگان مناسب فرزند شما و براساس نقاط قوت و ضعف او در دسترس شما قرار می گیرد. باتوم اسباب بازی بزرگ کیفیت فوق العاده بالایی دارد؛ زیرا از بهترین متریال بهداشتی و درجه یک تولید شده است.

تفاوت تست استعداد یابی کودکان رایگان نورولند با سایر تست های هوش کودک

  1. تست های متداول سنجش هوش کودک، هوش کودک را به دسته بندی های مختلفی (مثلا در روش گاردنر به 8 روش) تقسیم میکنند و بر این اساس توانایی های کودک را بررسی می کنند. درحالی که در تست هوش نورولند، به بررسی مستقیم 4 مهارت حافظه، توجه، مهارت کلامی و مهارت منطقی-ریاضی می پردازیم. این موضوع باعث کاربردی تر شدن نتیجه تست نورولند می شود.
  2. تفاوت بعدی تست هوش نورولند با دیگر تست های هوش، در رایگان بودن آن و سادگی استفاده است. برای استفاده از تست هوش نورولند تنها کافیست بازی نورولند را کرده و وارد بخش “سنجش هوش کودک” شوید.
  3. تست هوش نورولند به شکل کاملا علمی و از بررسی چندین تست هوش معتبر مانند تست هوش گاردنر، ریون، بینه و وکسلر استخراج شده و اثربخشی نتایج آن به اثبات رسیده است. در حالی که بیشتر تست های هوش موجود در دیگر صفحات، هیچ پشتوانه علمی ندارند یا تنها ترجمه ای از تست های معروف خارجی هستند. اگر به تست های هوش و شخصیت شناسی ساده تری برای کودک علاقه دارید؛ سری به ما بزنید.
  4. پس از اجرای تست هوش نورولند و براساس نتایج این تست، بازی ها و تمرینات تقویتی اختصاصی رایگان، برای فرزند شما پیشنهاد می شود که برپایه نقاط قوت و ضعف او انتخاب شده اند.
  5. تست هوش نورولند در سه رده سنی 2-4 ، 4-6 و بالای 6 سال قابل اجراست.
  6. این تست به بررسی چهار زمینه اصلی هوش زبانی- کلامی، هوش منطقی- ریاضی، هوش دیداری- فضایی و حافظه می پردازد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تست هوش کودک 2 ساله" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی, کسب و کار ایرانی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تست هوش کودک 2 ساله"، کلیک کنید.