تصویر روز ناسا: سحابی اسکوئید غول‌پیکر

سحابی اسکوئید غول‌پیکر، سال ۲۰۱۱ (۱۳۹۰) توسط «نیکلاس اوترز»، عکاس نجومی فرانسوی کشف شد و شکل دوقطبی شاخص آن با تابش نورهای آبی برآمده از یون‌های اکسیژن ۲ بار مثبت (اتم‌های اکسیژنی که ۲ الکترون از دست داده‌اند) به‌وضوح دیده می‌شود. سحابی اسکوئید غول‌پیکر ظاهراً با ناحیه نشری هیدروژن Sh2-129 (تابش سرخ‌رنگ هیدروژن آلفا) احاطه شده، اما تعیین فاصله و ماهیت واقعی سحابی، کار دشواری است.

نتایج تحقیقات حاکی از آن است که Ou4 واقعاً درون منطقه هیدروژنی Sh2-129 واقع شده و حدود ۲۳۰۰ سال‌نوری با ما فاصله دارد. مطابق با این سناریو، اسکوئید کیهانی نشان‌دهنده جریان چشمگیر موادی است که از منظومه ستاره‌ای سه‌گانه‌ای به نام HR8119 فوران یافته است. این منظومه از ۳ ستاره داغ و پرجرم تشکیل شده که در نزدیکی مرکز سحابی دیده می‌شوند.

تصویر روز ناسا: سحابی اسکوئید غول‌پیکر

اگر نتایج این تحقیقات تأیید شود، آنگاه طول سحابی اسکوئید غول‌پیکر از ۵۰ سال‌نوری نیز فراتر خواهد رفت.

اعتبار تصویر و حق چاپ: الکس لینده. برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ، اینجا را کلیک کنید.

منبع: تصویر روز ناسا

۵۴۵۴

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تصویر روز ناسا: سحابی اسکوئید غول‌پیکر" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تصویر روز ناسا: سحابی اسکوئید غول‌پیکر"، کلیک کنید.