تفاوت ورق های st37 و st52

آفتاب نیوز :

ورق های سیاه st37 و st52 دو نوع از پرکاربردترین ورق های فولادی در صنعت آهن آلات هستند که هر کدام به دلیل خواص و ویژگی های منحصر به فرد، در ساخت سازه ها و مصارف مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. انتخاب ورق مناسب برای هر پروژه، نیازمند شناخت دقیق تفاوت های این دو نوع ورق از نظر استحکام، جوش پذیری، قیمت ورق سیاه در بازار و سایر فاکتور های مهم است. در این مقاله به بررسی جامع تفاوت های ورق های st37 و st52 خواهیم پرداخت و شما را در انتخاب ورق مناسب برای پروژه خود یاری خواهیم کرد.

مقایسه خواص مکانیکی ورق های st37 و st52

یکی از مهم ترین مواردی که باعث می شود ورق های سیاه st37 و st52 خواص مکانیکی متفاوتی داشته باشند، تفاوتی است که در ترکیب شیمیایی آن ها وجود دارد. در ادامه خواص مکانیکی این دو ورق پرکاربرد را مورد مقایسه قرار می دهیم:

– ورق st52 در مقایسه با ورق st37 کربن بیشتری دارد؛ به همین دلیل مقدار سختی آن بیشتر است. این مسیله باعث می شود تا قابلیت انعطاف پذیری ورق های st52 نسبت به ورق های st37 کم تر باشد؛ زیرا با زیاد شدن کربن، تردی ورق افزایش می یابد و در نتیجه شکل پذیری آن کاهش پیدا می کند. 
 – ورق st52 کربن و عناصر آلیاژی بیشتری دارد؛ از این رو استحکام و مقاومت آن در برابر ضربه نسبت به st37 بیشتر است. 
–  وجود کربن کمتر در ورق st37 نسبت به st52 باعث می شود تا قابلیت جوشکاری بالاتری داشته باشد.
–  ترکیبات آلیاژی موجود در ورق سیاه st52 باعث می شود تا مقاومت خمشی، پیچشی و خاصیت ارتجاعی بالاتری نسبت به ورق st37 داشته باشد. 
–  ورق st52 از استحکام کششی فوق العاده بالایی نسبت به ورق st37 برخوردار است و در برابر فشار و ضربه مقاومت خوبی را از خود نشان می دهد.
–  از نظر مقاومت در برابر خوردگی و اکسیداسیون، فولاد st52 عملکرد بهتری نسبت به ورق آهن st37 دارد؛ به همین دلیل، لازم است تا st37 را در شرایط محیطی ویژه با پوشش های مناسب مانند گالوانیزاسیون به کار برد. 

کدام ورق برای شما مناسب تر است؟ st37 یا st52؟

اینکه کدامیک از ورق های st37 یا st52 برای شما مناسب تر است، کاملا بستگی به نیاز شما دارد؛ زیرا هر یک از این ورق ها بر اساس ویژگی های منحصربه فرد خود، برای کاربرد های ویژه ای مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان مثال، فولاد st37 بهترین گزینه برای تولید پروفیل فولادی در حوزه های ساختمان سازی است. برای تولید مقاطع فولادی مختلف مانند ناودانی، تیرآهن و نبشی از ورق st37 استفاده می کنند. توجه کنید که ورق st37 به دلیل اینکه سختی کمی دارد، برای کاربرد های سنگین و صنعتی چندان مورد استفاده قرار نمی گیرد. از طرفی، در محیط های با احتمال خوردگی بالا، باید این ورق سیاه را با پوشش های مناسب روکش کرد.

در مواردی که نیاز باشد ورق سیاه مقاومت خوبی در برابر سایش، ضربه و سختی داشته باشد، ورق st52 بهترین گزینه خواهد بود. این ورق برای مصارف صنعتی، گزینه بسیار خوبی است و به دلیل مقاومت در برابر خوردگی و اکسیداسیون، در محیط های مرطوب یا دارای مواد شیمیایی می توان آن را مورد استفاده قرار داد.

مقایسه قیمت ورق st37 و st52

قیمت ورق st52 در مقایسه با ورق st37 در محدوده بالاتری قرار دارد؛ زیرا از ترکیباتی مانند کربن، سیلیسیم و منگنز در ورق های st52 استفاده می شود و از نظر مشخصات مکانیکی مانند استحکام، مقاومت در برابر ضربه و خوردگی در جایگاه بالاتری نسبت به ورق آهن st37 قرار دارد. برای مثال منگنز استفاده شده در st52 در مقایسه با st37 بیشتر است و این مسیله باعث شده تا مقاومت بیشتری در برابر سایش، ضربه و سختی داشته باشد.

تایتل: تفاوت ورق های st37 و st52

در این تصویر ورق آهن موجود در کارخانه را مشاهده می کنید.

البته به طورکلی، قیمت این دو ورق سیاه تحت تاثیر پارامتر های مختلفی قرار دارد که از جمله آن ها می توان به مشخصات فنی ورق، نرخ ارز، قیمت جهانی فلزات و برند سازنده اشاره کرد. قیمت این ورق ها به دلیل شرایط اقتصادی، دایم در حال نوسان است و شما باید برای آگاهی از آن ها با متخصص فروش تماس بگیرید.

نکاتی که باید قبل از خرید ورق سیاه به آن ها توجه کنید

برای آنکه بتوانید در هنگام خرید ورق آهن، با آگاهی کامل خرید خود را انجام دهید و بهترین خرید را داشته باشید، بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

1- بررسی اندازه و ابعاد ورق سیاه

ورق های سیاه در اندازه ها و ابعاد متنوعی وجود دارند که تولیدکنندگان، آن ها را به صورت رول یا کلاف ارایه می دهند. شما بر اساس نیاز های خود، باید اندازه و ابعاد مناسب را انتخاب کنید.

2- توجه به تولیدکننده

نسبت به تولیدکننده های ورق سیاه شناخت کافی پیدا کنید؛ زیرا هر کدام از تولیدکننده ها از استاندارد ها و مواد متفاوتی برای تولید محصول مورد نظر استفاده می کنند. لازم است از استاندارد های تولید ورق های مختلف باخبر باشید.

3- بررسی ویژگی های ورق آهن

در هنگام خرید، حتما ویژگی های ورق های سیاه را به دقت بررسی کنید. برخی از ورق های سیاه، از مواد با کیفیت پایین تولید شده اند و انتخاب بهترین نوع آن ها در هنگام خرید اهمیت ویژه ای دارد.

4- توجه به قیمت ورق سیاه

یکی از نکاتی که باید قبل از خرید ورق سیاه به آن توجه کرد، قیمت ورق سیاه است. پیش از این گفتیم که قیمت ورق های آهن، تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد. نوع تکنولوژی به کاررفته در تولید ورق سیاه، ابعاد و اندازه آن و برند تولیدکننده، تاثیرات چشمگیری بر قیمت این محصول دارند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تفاوت ورق های st37 و st52" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تفاوت ورق های st37 و st52"، کلیک کنید.