تهران؛ پایتخت چک های مبادله شده طی 10 ماهه 1402

آفتاب نیوز :

سهم استفاده از چک در مبادلات به تفکیک استان ها بررسی شده است. داده ها حاکی از آن است که طی 10 ماهه ابتدایی 1402 استان تهران با اختلاف بیشترین سهم از چک های مبادله ای و بالتبع چک های برگشتی را داشته است. در مقابل مشاهده می شود که 15 استان هرکدام سهمی کمتر از 1 درصد از ارزش کل چک های مبادله ای را طی 10 ماهه 1402 به ثبت رسانده اند. علاوه بر این موضوع، مشاهده می شود تهران، هرمزگان و البرز بزرگترین مبالغ سرانه چک های مبادله ای در زمان مورد بررسی را داشته اند. 

تهران و اصفهان، اصلی ترین معامله کنندگان چک

بر اساس گزارش های بانک مرکزی می توان مشاهده کرد از ابتدای سال جاری تا پایان دی ماه 1402 مجموعا حدود 553 هزار و 860 میلیارد تومان ارزش چک های مبادله شده بین فعالان اقتصادی بوده که در قالب 8 میلیون و 100 هزار فقره چک معامله شده است. این درحالیست که هر یک از استان ها سهم متفاوتی در استفاده از چک حین مبادلات را داشته اند.

مشاهده می شود استان تهران به تنهایی 48.6 درصد از ارزش چک های مبادله شده طی 10 ماه ابتدایی سال جاری را به ثبت رسانده است. در جایگاه دوم نیز حدود 7.7 درصد از کل چک ها در اصفهان معامله شده است. خراسان رضوی و آذربایجان شرقی نیز به ترتیب سهمی 5.6 و 4.5 درصدی از کل چک های معامله شده از ابتدای سال تا پایان دی ماه را داشته اند.

در مقابل سهم 15 استان شامل کهگیلویه و بویراحمد، ایلام، سیستان و بلوچستان، خراسان شمالی، لرستان و خراسان جنوبی مجموعا کمتر از 8 درصد کل ارزش چک های مبادله ای بوده است.

نرخ چک های برگشتی به تفکیک استان طی 10 ماهه 1402

به طور کلی هر چک استفاده شده در معاملات، یا وصول می شود و یا برگشت می خورد. نرخ چک های برگشتی می تواند نشان دهنده این باشد که واقعیات اقتصادی چقدر با انتظارات معامله گران چک هماهنگ بوده است. به عبارت دیگر هر فرد با تصور خود نسبت به درآمد اکتسابی در آینده اقدام به معامله با چک می کند و چنانچه اوضاع بر اساس انتظارات افراد پیش نرفته باشد، وصول چک با مشکل مواجه می شود. 

مشاهده می شود به طور کلی کمتر از 12 درصد ارزش کل چک های معاملاتی طی 10 ماهه سال جاری، برگشت خورده است. این درحالیست که هر استان تقریبا متناسب با سهم خود از چک های مبادله ای، سهم متفاوتی از کل چک های برگشتی نیز داشته است.

مشاهده می شود تهران و اصفهان که دو استان اصلی در انجام معاملات با چک به شمار می آیند، به ترتیب حدود 42.8 و 8.1 درصد از ارزش چک های برگشتی را به خود اختصاص داده اند. در ادامه خراسان رضوی با نرخ 6.5 درصد و آذربایجان شرقی حدود 5 درصد در ارزش کل چک های برگشتی سهیم بوده اند. همچنین داده ها حاکی از آن است که سهم 14 استان از ارزش چک های برگشتی هرکدام کمتر از 1 درصد بوده است.

ارزش سرانه چک های مبادله شده در استان ها

علاوه بر این موضوع، مشاهده می شود ارزش هر یک از چک های مبادله ای در استان ها متفاوت بوده است. به همین ترتیب آمار ها نشان می دهد ارزش هر یک از چک های کشیده شده در تهران طی 10 ماهه ابتدایی 1402 حدود 105 میلیون تومان بوده که بالاترین مبلغ سرانه چک ازمیان استان ها به شمار می آید. همچنین در جایگاه دوم و سوم نیز استان هرمزگان با ارزش سرانه 93 میلیون تومان و البرز به مبلغ 90 میلیون تومان قرار گرفته اند.

در مقابل کمترین ارزش سرانه هر یک از چک ها در استان های قم و یزد با ارزش 30 و 31 میلیون تومان به ثبت رسیده اند.

تهران؛ پایتخت چک های مبادله شده طی 10 ماهه 1402

تهران؛ پایتخت چک های مبادله شده طی 10 ماهه 1402

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تهران؛ پایتخت چک های مبادله شده طی 10 ماهه 1402" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تهران؛ پایتخت چک های مبادله شده طی 10 ماهه 1402"، کلیک کنید.