حضور 20 کشور آفریقایی در اجلاس بین المللی ایران و آفریقا

حضور 20 کشور آفریقایی در اجلاس بین المللی ایران و آفریقا

مدیر کل دفتر آفریقا سازمان توسعه تجارت ایران ضمن تاکید بر آغاز فصل جدیدی از تعاملات تجاری بین ایران با قاره آفریقا، از حضور 20 کشور آفریقایی در اجلاس بین المللی ایران و آفریقا خبر داد.

لیلا باغبان در گفت وگو با نوتیفیکیت، با بیان اینکه بیشترین میزان تجارت خارجی بین ایران و آفریقا در سال 1401 اتفاق افتاد، گفت: تجارت خارجی با آفریقا به حدود 1 میلیارد و 300 میلیون دلار رسید؛ اما این عدد در مقایسه با تجارت کشورهای دیگر با قاره آفریقا قابل توجه نیست از این رو سازمان توسعه تجارت ایران برای تصاحب سهم بیشتر از بازار این قاره برنامه ریزی هایی را در نظر گرفته است.

به گفته این مقام مسیول آمار تجارت با آفریقا بیشتر از عددهای اعلامی است، اما به دلیل محدودیت های ناشی از اعمال تحریم ها، صادرات مستقیم به این کشورها نداریم و محصولات ایرانی از طریق کشور دوم مانند امارات، ترکیه، قطر و عمان به کشورها صادر می شود.

وی با بیان اینکه باید فصل تازه ای از تعاملات تجاری با آفریقا باز شود، تصریح کرد: تجار چندان با ظرفیت های تجاری قاره آفریقا آشنا نیستند، هرچند برخی شرکت های ایرانی سال های سال است که در آنجا فعالیت دارند. اما ارقام تجار با کشورهای آفریقایی باتوجه به ظرفیت های تجاری ایران قابل قبول نیست و ظرفیت تجاری ایران قابلیت رشد چندین برابری را دارد. به بیان دیگر پتانسیل های دوجانبه و چند جانبه ای تجاری بین ایران و کشورهای آفریقایی وجود دارد.

مدیر کل دفتر آفریقا سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه در سال های اخیر شناخت بهتری از فرصت های قاره آفریقا ایجاد شده، افزود: هییت های تجاری آفریقایی رفت وآمدهای خود را به ایران افزایش داده اند. در ایران اکسپو 2023 از 17 کشور آفریقایی هییت تجاری داشتیم و به نظر می رسد که در سال جاری این تعداد افزایش پیدا خواهد کرد.

به گفته این مقام مسیول؛ همزمان با اکسپو 2024 رویداد اجلاس همکاری های ایران و آفریقا برگزار خواهد شد که در این اجلاس از مقامات آفریقایی برای شرکت در این رویداد دعوت شده است. 

وی با اشاره به دعوت از وزرای اقتصادی و تجاری آفریقایی در این همایش، گفت: تفاهم نامه های خوبی فی مابین ایران و کشورهای آفریقایی امضا خواهد شد و هم زمانی این همایش با ایران اکسپو شناخت آنها را از ظرفیت های ایران افزایش خواهد داد و این موضوع توسعه سریع تری به روابط تجاری ایران با این کشورهاخواهد داد و آن را تسهیل کند. 

باغبان استقبال از اجلاس ایران و آفریقا را قابل قبول توصیف کرد و گفت: بیش از 20 کشور آفریقایی در این اجلاس حضور پیدا خواهند کرد و به نظر می رسد که تعداد شرکت کنندگان از قاره آفریقا در اکسپو 2024 افزایش پیدا خواهند کرد. 

وی ادامه داد: برنامه های اولیه اجلاس مشخص شده این برنامه ها از جنس دیدار با مقامات و مذاکره با تجار و شرکت های بزرگ و توانمند است همچنین بازدیدها و تورهای صنعتی نیز پیش بینی شده است.

پایان خبر نوتیفیکیت 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "حضور 20 کشور آفریقایی در اجلاس بین المللی ایران و آفریقا" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "حضور 20 کشور آفریقایی در اجلاس بین المللی ایران و آفریقا"، کلیک کنید.