دورنمایی از رمضان اجتماعی – خبرگزاری نوتیفیکیت | اخبار ایران و جهان

دورنمایی از رمضان اجتماعی - خبرگزاری نوتیفیکیت | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری نوتیفیکیت، محمد صادق فرامرزی یک کارشناس حوزه فرهنگی بیان کرد: دوگانه «رمضان» و «محرم» دوگانه آشنایی در فضای مطالعات اجتماعی دین است. در این دوگانه، ماه مبارک رمضان به عنوان ماهی که یکی از اعمال شریعت یعنی روزه در آن واجب شده است نمود اجتماعی چندانی ندارد؛ به گونه ای که عمده اعمال این ماه در محدوده زیست فردی افراد صورت می گیرد و اگر پرداختی اجتماعی هم درباره این ماه صورت می گیرد جنبه سلبی و در مقابله با روزه خواری است. در سوی دیگر ماه محرم هرچند مناسبتی تاریخی را در خود دارد و آیین هایش بخشی از شریعت به حساب نمی آیند اما به شدت اجتماعی است. تا جایی که کمتر آیین و برنامه ای را در این ماه می توان متصور بود که فاقد جنبه اجتماعی باشد.

در این دوگانه با لحاظ کردن تمامی تفاوت ها می توان شاهد تاثیرات بزرگ سنت عزاداری محرم در تاریخ اجتماعی ایران بود. تا جایی که عاشورا فراتر از یک مناسبت تاریخی، حکم نهادی مردمی و قدرتمند را در جهان تشیع پیدا کرده است در سوی دیگر اما ماه مبارک رمضان کمتر به این سطح اقتدار اجتماعی و هویتی در جامعه ما رسیده است. از همین رو ایجاد سنت های اجتماعی برای ماه رمضان ضرورتی دینی به حساب می آید. در این زمینه بدون در دستور کار قرار دادن تقلید کورکورانه می توان به فضای برخی از کشورهای اسلامی نگاه انداخت و تاثیر جنبه آیینی-اجتماعی این ماه را در برپایی این فریضه به مشاهده نشست.

جشن میلاد امام حسن مجتبی (ع) در ورزشگاه آزادی و افطاری ده ها هزار نفری در این روز ابتکار خوبی برای آغاز برنامه های جمعی در فضای ماه رمضان بود. با این حال پیشاپیش باید به این واقعیت نظر انداخت که سنت اجتماعی از دل تقسیم کار صرف در نهادهای دولتی بیرون نمی آید و چشم انداز فراگیری این سنت را باید با درگیر کردن گروه های مردمی و جمعیت های محلی در فضایی متکثر جست وجو کرد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دورنمایی از رمضان اجتماعی – خبرگزاری نوتیفیکیت | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دورنمایی از رمضان اجتماعی – خبرگزاری نوتیفیکیت | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.