دولت بعدی راه شهید رییسی در ساخت مسکن را باید ادامه دهد

دولت بعدی راه شهید رییسی در ساخت مسکن را باید ادامه دهد

میرتاج الدینی نماینده مجلس با بیان این که رییس جمهور شهید، مرد خدمت بود و هر چیزی که در راستای منافع مردم بود، برای شهید رییسی اولویت داشت، گفت: از آنجاییکه مسکن جزو مشکلات اساسی و اصلی مردم به شمار می رود، ایشان اهتمام جدی ای به این موضوع داشت و دغدغه ویژه ای بر حل معضل ساخت مسکن در جهت تسهیل موانع بر سر مسیر خانه دار شدن مردم داشتند و لازم است دولت بعدی که روی کار می آید نیز به مسایل مردم و از جمله مسیله مسکن توجه جدی داشته باشد

به گزارش نوتیفیکیت، مسکن به عنوان یکی از مهم ترین نیازهای اساسی خانواده ها یکی از مشکلات مهم مردم به شمار می رود. این مشکل به عنوان یک مانع برای ازدواج جوانان و فرزندآوری نیز عمل می کند. مسکن در حال حاضر بیش از 50 درصد از درآمد خانوارها را به خودش اختصاص میدهد. با توجه به اینکه جوانان در ابتدای زندگی مشترک اجاره نشین هستند، اجاره بهای بالا و قیمت بالای مسکن برایشان مشکلات جدی ایجاد می کند.

با توجه به تمام واقعیاتی که گفته شد، مسکن جزو دغدغه های اصلی شهید رییسی بود. این موضوع در لیست شعارهای انتخاباتی ایشان قرار داشت و طی سال های گذشته اقدامات جدی در این زمینه انجام شده است.

به گفته وزیر راه و شهرسازی کشور، با وجود مشکلاتی که بر سر راه تولید مسکن انبوه در کشور وجود دارد، حدود 2 میلیون و 600 هزار واحد مسکونی در دست ساخت است و حدود 60 هزار مورد از آن ها به زودی تحویل داده می شود.

عدم همکاری بانک ها با تسهیلات ساخت مسکن و حریم شهرها از جمله مشکلاتی است که دولت شهید رییسی برای تولید مسکن ملی با آن مواجه بود. به گفته نمایندگان مجلس، شهید رییسی با پیگیری های مداوم توانست مجلس یازدهم را با خودش همراه کند تا مصوبات خوبی در زمینه ساخت مسکن ملی داشته باشند.

دغدغه رییس جمهور شهید نسبت به مسکن

 سیدمحمدرضا میرتاج الدینی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات شورای اسلامی مجلس یازدهم در گفتگو با نوتیفیکیت در خصوص دغدغه شهید رییسی در خصوص دغدغه رییس جمهور شهید در زمینه ساخت مسکن برای مردم خاطرنشان کرد: این موضوع جزو اولویت های اصلی دولت سیزدهم و شخص شهید رییسی بود. ایشان همواره به ساخت مسکن توجه اساسی داشت و طی سال های گذشته پیگیری های جدی در این زمینه داشت.

وی با تاکید بر این که لازم است ساخت مسکن انبوه توسط دولت بعدی که روی کار می آید، ادامه پیدا کند و با جدیت در دستور کار باشد، گفت: نهضت ملی مسکن در راستای ساخت مسکن انبوه شکل گرفته است و باید ادامه پیدا کند.

چه کسانی با دغدغه شهید رییسی در حوزه مسکن مخالف بود؟

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس مجلس یازدهم خاطرنشان کرد: بانک ها بر اساس قانون موظفند 20 درصد از تسهیلات شان را به حوزه مسکن اختصاص دهند و دولت را در اجرای طرح های مسکن ملی حمایت کنند، با این حال، شاهد هستیم که دولت ها همکاری لازم را در این زمینه ندارند.

وی ادامه داد: شرایط سختی برای اعطای تسهیلات ساخت مسکن پیش روی متقاضیان قرار داده می شود، به نحوی که عده زیادی از گرفتن این تسهیلات صرف نظر می کنند.

میرتاج الدینی  با بیان این که تنها 20 درصد از تسهیلات بانک ها باید به حوزه مسکن اختصاص پیدا کند، تصریح کرد: با این حال بانک ها همراهی لازم را در این زمینه ندارند، بانک های خصوصی عمدتاً به وظایفشان در زمینه تسهیلات مسکن عمل نمی کنند و تعداد اندکی از بانک های دولتی از جمله بانک مسکن همکاری لازم را دارند.

حریم شهرها، اجازه توسعه افقی را نمی دهد

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس یازدهم خاطرنشان کرد: محدوده شهرها نیز یکی دیگر از مشکلات پیش روی اجرای طرح های ملی مسکن است، در بسیاری از موارد، حریم شهرها و یا قواعد منابع طبیعی به عنوان یک مانع برای ساخت مسکن عمل می کنند، رفع این مشکل نیز می تواند در ساخت انبوه مسکن در کشور موثر باشد.

میرتاج الدینی با بیان این که در مجلس یازدهم اقدامات خوبی در راستای کمک به ساخت مسکن ملی در کشور انجام شد، گفت: در قانون این اجازه را به بنیاد مسکن دادیم که از طریق بازتعریف طرح هادی روستاها بتواند زمین های بیشتری را در اختیار روستاییان برای ساخت خانه قرار دهد.

وی در پایان تاکید کرد: رییس جمهور شهید، مرد خدمت بود، هر چیزی که در راستای منافع مردم بود، برای شهید رییسی اولویت داشت؛ از آنجاییکه مسکن جزو مشکلات اساسی و اصلی مردم به شمار می رود، ایشان اهتمام جدی به این موضوع داشت و دغدغه ویژه ای بر حل معضل ساخت مسکن در جهت تسهیل موانع بر سر مسیر خانه دار شدن مردم داشتند و لازم است دولت بعدی که روی کار می آید نیز به مسایل مردم و از جمله مسیله مسکن توجه جدی داشته باشد.

پایان خبر نوتیفیکیت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دولت بعدی راه شهید رییسی در ساخت مسکن را باید ادامه دهد" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دولت بعدی راه شهید رییسی در ساخت مسکن را باید ادامه دهد"، کلیک کنید.