ظرفیت هسته شبکه ملی اطلاعات بهبود یافته است؟

ظرفیت هسته شبکه ملی اطلاعات بهبود یافته است؟

ظرفیت شبکه ارتباطی کشور یکی از موضوعات مورد توجه در پروژه شبکه ملی اطلاعات است که 4 لایه دارد و به گفته رییس شرکت ارتباطات زیرساخت در سالی که گذشت شاخص های شبکه مادر مخابراتی به عنوان هسته شبکه ملی اطلاعات بهبود قابل توجهی یافت.

به گزارش نوتیفیکیت، یکی از پروژه هایی که به عنوان شناسنامه کاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات شناخته می شود، شبکه ملی اطلاعات است که حتی در ادوار گذشته راه اندازی شد اما در دولت سیزدهم بیش از گذشته مورد تاکید قرار گرفت.

دستگاه های مختلفی برای تحقق این شبکه از سالیان گذشته مشغول کار هستند و مرکز ملی فضای مجازی نیز برای ارزیابی این شبکه، شاخص ها و اهدافی را مطابق سند طرح کلان و معماری شبکه ملی مصوب شورای عالی فضای مجازی و با مشارکت دستگاه های متولی تعیین کرده و براساس همین شاخص ها و اهداف، میزان پیشرفت شبکه ملی اطلاعات سنجیده می شود. 30 هدف عملیاتی برای این پروژه تعریف و برای تحقق هر هدف تعدادی شاخص تعیین شده که جمعا 122 شاخص مورد ارزیابی قرار گرفته است و با بررسی میزان پیشرفت اهداف و شاخص های آن، پیشرفت کلی شبکه ملی اطلاعات نیز برآورد می شود.

این اهداف عمدتا در حوزه افزایش سرعت اینترنت، مزیت بخشی کیفی در دسترسی به خدمات و محتوای داخلی، دسترسی پر سرعت برای کسب وکارها و مراکز آموزشی و تسهیل دسترسی به فناوری های نوین است. فرآیند ارزیابی شبکه ملی اطلاعات از اواخر شهریور 1402 آغاز شد و میزان پیشرفت اهداف عملیاتی شبکه ملی اطلاعات تا پایان بهمن سال گذشته و براساس شاخص های جدید تعیین شده توسط مرکز ملی فضای مجازی، 59.18 است.

یکی از موضوعاتی که در این پروژه مورد توجه قرار می گیرد، ظرفیت شبکه ارتباطی کشور است. در توضیح این موضوع می توان گفت ظرفیت شبکه ارتباطی کشور چهار لایه دارد که شامل دسترسی از منزل تا مرکز مخابرات، شبکه داخل شهر، استانی و گیت وی بین المللی می شود. بخش زیادی از این لایه ها در اختیار اپراتورهای مختلف است و تنها شبکه زیرساخت در اختیار وزارت ارتباطات قرار دارد.  

به گفته رییس شرکت ارتباطات زیرساخت در سالی که گذشت شاخص های شبکه مادر مخابراتی به عنوان هسته شبکه ملی اطلاعات بهبود قابل توجهی یافت؛ رشد 54 درصدی ظرفیت پهنای باند شبکه انتقال کشور، رشد 45 درصدی ظرفیت پهنای باند شبکه IP داخل کشور و همچنین نوسازی زیرساخت های نیرو و ایجاد ارتباطات چندگانه در مراکز زیرساختی ازجمله گام های روبه جلو شرکت ارتباطات زیرساخت بود که جز با همت و جهاد شبانه روزی خادمان ملت در شرکت ارتباطات زیرساخت محقق نمی شد.    

همزمان با رشد و توسعه این پروژه طی سال ها، روستاهای بسیاری به واسطه آن به اینترنت و شبکه ارتباطی متصل شدند. در واقع توجه به مناطق محروم و روستایی یکی از اولویت های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت سیزدهم است.

دسترسی 232 روستای بالای بیست خانوار به اینترنت

به طور مثال 232 روستای بالای بیست خانوار لرستان به اینترنت پر سرعت دسترسی پیدا کردند. مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات لرستان در این زمینه اعلام کرد از ابتدای دولت سیزدهم تا اوایل اردیبهشت ماه 232 روستای بالای بیست خانوار استان در قالب احداث سایت جدید و یا ارتقاء تکنولوژی سایت های موجود به شبکه ملی اطلاعات متصل شده اند و اهالی این مناطق به اینترنت پر سرعت دسترسی پیدا کرده اند.   

البته 8 روستای هرمزگان هم تحت پوشش شبکه ملی اطلاعات قرار گرفت. استاندار هرمزگان با اعلام این خبر، بیان کرد این روستاها در شهرستان های بندرعباس، بندرلنگه، قشم، حاجی آباد، جاسک، سیریک و بشاگرد قرار گرفته اند و تلاش برای اتصال روستاهای فاقد شبکه اینترنت نیز در دستورکار قرار دارد.

دسترسی 107 خانوار به شبکه ملی اطلاعات در بروجرد

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات لرستان در این زمینه گفت با احداث سایت جدید ارتباطی اپراتور اول تلفن همراه در روستای فخرآباد بالا از توابع شهرستان بروجرد که روستای قپانوری را نیز تحت پوشش ارتباطی قرار می دهد، از محل اعتبار توسعه روستایی وزارت ارتباطات در قالب همین طرح که با تلاش همکاران اپراتور همراه اول انجام گرفته است 107 خانوار با پوشش جمعیتی 312 نفر اهالی این روستا از اینترنت پرسرعت بهره مند شدند.

به گفته وی این مهم می تواند در جهت رفاه حال مردم و دسترسی به خدمات الکترونیکی و همچنین توسعه کسب وکارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات و عمران و آبادانی منطقه نقش بسیار مهمی ایفا کند.  

پایان خبر نوتیفیکیت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ظرفیت هسته شبکه ملی اطلاعات بهبود یافته است؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ظرفیت هسته شبکه ملی اطلاعات بهبود یافته است؟"، کلیک کنید.