علایم نشان دهنده نارسایی کلیه

علایم نشان دهنده نارسایی کلیه

آفتاب نیوز :

نشانه های ابتلا به بیماری های کلیوی معمولا بسیار ظریف است و تا زمانی که به مرحله جدی نرسیده باشد، شاید خود را نشان ندهد. برخی از علایم هشدار دهنده وجود دارند که نشان می دهند نارسایی کلیه اتفاق افتاده است:

افزایش وزن و تورم: کلیه ها مواد زاید بدن را از طریق ادرار دفع می کنند و هنگامی که عملکرد آن ها کند شده و به درستی صورت نگیرد، این مایعات در بدن تجمع یافته و می تواند منجر به تورم مداوم در بافت ها شود.

احساس خستگی: بخشی از عملکرد کلیه ها مربوط به تنظیم سطح هموگلوبین افراد می شود؛ بنابراین اگر کلیه ها به خوبی کار نکنند، فرد دچار کم خونی و در نتیجه افت انرژی شده و دایما احساس خستگی و خواب آلودگی می کند.

 کاهش اشتها: این مشکل می تواند زمانی رخ دهد که مواد زاید کلیه به بقیه اندام ها مانند معده و مغز برود و آن ها را دچار مشکل کند.

 افزایش فشار خون: هنگامی که کلیه ها آسیب می بینند، نمی توانند به طور موثر فشار خون را کنترل کنند. فشار ناشی از جریان خون، به رگ ها نیرو وارد کرده و موجب کشیدگی دیواره آن ها می شود و در راستای این مشکل، عروق کلیه هم دچار زخم و آسیب دیدگی می شوند.

 تپش قلب: آسیب کلیه ها موجب تجمع پتاسیم در بدن می شود و این مشکل در نهایت سبب افزایش ضربان قلب می شود.

بنابر اعلام دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، بهترین راه برای محافظت از کلیه ها حفظ قند و فشار خون است. فشار خون بالا و دیابت مجرمان اصلی و مسیول دو سوم از موارد ابتلا به نارسایی کلیوی هستند. شما همچنین باید معاینات پزشکی سالانه از جمله بررسی های کامل خون را در نظر داشته باشید. اگر سطح کراتینین مولکولی بیش از حد بالا باشد، آزمایش خون اضافه، آزمایش ادرار و حتی اسکن از کلیه ها ممکن است پیشنهاد شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "علایم نشان دهنده نارسایی کلیه" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "علایم نشان دهنده نارسایی کلیه"، کلیک کنید.