فرش قرمزی که دوباره مقابل جام جم پهن شد

در حالی که از نیمه سال 1402 به تدریج سلبریتی ها به برنامه های تلویزیون بازگشتند ولی به نظر می رسد میزان مخاطب برنامه های رسانه ملی که در این ماه ها افزایش یافته، همچنان با ارقام مطلوب فاصله دارد. ضمن اینکه بازگشت تلویزیون به رویکرد قبلی را می توان به سناریوی شکست خورده «سلبریتی زدایی» نسبت داد که البته سال گذشته در همین ایام، بخاطرش از سوی نهادهای نظارتی مورد تشویق قرار گرفته بود.

به گزارش نوتیفیکیت، با وجودی که سیاست گذاری دوره جدید سازمان صداوسیما درباره چهره ها، در سال های اخیر کمتر به شکل صریح رسانه ای شده است اما بر اساس خروجی آنتن تلویزیون، از نوتیفیکیت ماه 1400 برای حدود دو سال، بسیاری از مخاطبان و اهالی رسانه، به این دریافت رسیدند که تلویزیون حضور چهره های فرهنگی، هنری و ورزشی روی آنتن را محدود کرده و چه در مقام مجری و چه در مقام مهمان، تلاش روشنی برای معرفی چهره های تازه ـ نه استفاده از شهرت چهره های باسابقه ـ انجام می شود.

اجرای این استراتژی که با عنوان «سلبریتی زدایی» به شهرت رسید، با پایان تدریجی چند برند شاخص تلویزیون و پایان حضور چند مجری مشهور روی آنتن همراه شد. این رویه حتی در مقطعی مورد ستایش شورای نظارت بر صداوسیما هم قرار گرفت و صداوسیما نامه ای را از این نهاد نظارتی منتشر کرد که در آن به خاطر دوری از «سلبریتی زدگی» در برنامه های تحویل سال 1402 صداوسیما را مورد تشویق قرار داده بودند.

با این حال از نیمه سال 1402، روند یادشده معکوس شد و سلبریتی ها به عنوان مجری و مهمان برنامه های زیادی به تلویزیون برگشتند. این بازگشت البته با حواشی نیز همراه بود که از مهمترین آن ها می توان جنجال بر سر تولید برنامه «سیم آخر» با اجرای رضا رشیدپور و در نهایت لغو آن دانست. مجری که این روزها با رفتن به شبکه نمایش خانگی قصد تولید برنامه ای گفت وگو محور در همان حال و هوای هاردتاک های معروف دهه 80 در تلویزیون را دارد. 

رجعت تلویزیون به سلبریتی ها و سناریویی که شکست خورد

در نیمه دوم سال گذشته، بازیگران زیادی به عنوان مجری به تلویزیون اضافه شدند که از جمله آن ها می توان به محمدرضا گلزار مجری «پانتولیگ»، سید جواد رضویان میزبان «معرکه»، علیرضا استادی مجری «شصتادیا» و مجید واشقانی میزبان «ایران بین» اشاره کرد. مهران غفوریان، ایرج طهماسب، سروش جمشیدی و امین زندگانی نیز از دیگر این چهره ها بودند. چند برنامه مانند «برمودا»، «جام آرزوها»، «مداربسته» و «هموطنز» هم به آنتن آمدند که سلبریتی ها را به عنوان مهمان دعوت می کردند.

رجعت تلویزیون به سلبریتی ها و سناریویی که شکست خورد

اینگونه شد که تلویزیون با روند جدید واکنش های نسبتا مثبتی گرفت و برخی عناوین آن مانند «پانتولیگ»، «مهمانی» و «برمودا» توجه ها را به خود جلب کرد.

در روزهای پس از نوروز نیز اظهارنظری از سوی پیمان جبلی ـ رییس سازمان صداوسیما ـ منتشر شد که نشان می داد همزمان با بازگشت سلبریتی ها، میزان مخاطب تلویزیون نیز افزایش داشته است. او 14 فروردین ماه در دیدار با جمعی از هنرمندان با اشاره به نظرسنجی اخیر مرکز تحقیقات رسانه ملی گفت: هفته اول سال نو و در ایام نوروز میزان مخاطبانمان 8 درصد بیش از سال گذشته بود.

بازگشت تلویزیون به رویکرد قبلی را می توان به سناریوی شکست خورده «سلبریتی زدایی» نسبت داد که البته سال گذشته در همین ایام، بخاطرش از سوی نهادهای نظارتی مورد تشویق قرار گرفته بودبا این همه بسیاری این عملکرد صداوسیما را «خودانتقادی در بخش مدیریتی» تعبیر کردند و در توضیح آن گفتند، تلویزیون در این یکی ـ دو سال اخیر علیه سلبریتی ها اقدام کرده بود و قرار بود سلبریتی زدایی شود اما عملاً با آوردن سلبریتی ها در نوروز به انتقاد از خودش پرداخت.

به اعتقاد برخی از این منتقدان تلویزیون بهتر است به سمت محبوب ها برود؛ چراکه سلبریتی ها اکثراً مالی هستند و آنجا که پول نباشد معمولا نمی روند. 

بر این اساس مدیران دو سال فرصت داشتند تا وارد برنامه ریزی برای شیوه و نحوه برنامه سازی جدید شوند و حالِ مخاطبانشان را خوب کنند اما آنطور که از شواهد برمی آید، نتوانستند و باز هم ـ حالا یا برای حفظ آگهی یا حفظ مخاطب ـ به روال گذشته پرداختند.

این البته در حالی است که نشانه های دیگری، از فاصله قابل توجه وضعیت کنونی با شرایط مطلوب در دهه های گذشته حکایت دارد. به تازگی نشستی در صداوسیما با هدف اعلام آمار تعداد بیننده برنامه های نوروزی و رمضان برگزار شد که نشان می دهد «نون خ» با حدود 41/5 درصد پرمخاطب ترین بوده است. سریال «زیرخاکی» 24/9 درصد، سریال «هفت سر اژدها» با 22/5 درصد و برنامه «محفل» به عنوان پرمخاطب ترین برنامه افطاری با 27/9 و به دنبال آن «زندگی پس از زندگی» با 27/1 درصد پربیننده ترین برنامه های رمضانی محسوب می شوند.

به اعتقاد برخی از این منتقدان تلویزیون بهتر است به سمت محبوب ها برود؛ چراکه سلبریتی ها اکثراً مالی هستند و آنجا که پول نباشد معمولا نمی رونددر این نشست این پرسش از سوی خبرنگاران مطرح شد که چرا سریال های تلویزیون مثل قبل خیابان خلوت کُن نیستند؟ که نماینده تلویزیون در پاسخ این اتفاق را به فضای کلی مصرف رسانه نسبت داد؛ اینکه «15 سال قبل بخش عمده مصرف رسانه ایِ مخاطبان، تلویزیون بود اما حالا سایر بسترها را هم داریم. این الگو فقط در ایران نیست در تمام دنیا این اتفاق افتاده است. تلویزیونی که زمانی 80 درصد مخاطب داشت الان اینگونه نیست. شبکه ای در دنیا نداریم که 80  یا 90 درصد مخاطب داشته باشد. بنابراین مردم از بسترهای مختلف مصرف رسانه ای شان را تامین می کنند.»

با این همه به نظر می رسد اگرچه رسانه ملی طی ماه های اخیر با تغییر تدریجی سیاست ها از سلبریتی زدایی به جذب سلبریتی ها، برای بازگشت به روزهای خوب گذشته، تلاش و هزینه فراوانی انجام داده است اما همچنان با نقطه مطلوب فاصله دارد و اغلب برنامه ها به اندازه ظرفیت و کیفیتی که نشان داده اند، نتوانسته اند مخاطب جذب کنند. 

پایان خبر نوتیفیکیت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "فرش قرمزی که دوباره مقابل جام جم پهن شد" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "فرش قرمزی که دوباره مقابل جام جم پهن شد"، کلیک کنید.