لزوم مشارکت دانشگاه ها در رویداد صدرا برای تامین آینده شغلی دانش آموختگان

لزوم مشارکت دانشگاه ها در رویداد صدرا برای تامین آینده شغلی دانش آموختگان

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمانشاه گفت: در کنار دانشگاه آزاد، سایر دانشگاه ها نیز برای برگزاری رویداد صدرا باید پای کار بیایند تا جوانان تحصیل کرده جویای کار، تجربه اندوخته و آینده شغلی آنان تامین شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری نوتیفیکیت، مراسم اختتامیه رویداد صدرا با حضور جمعی از صاحبان صنایع و اشتغال آفرینان استان در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه برگزار شد.

افشین غنی زاده، سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمانشاه در این مراسم اظهار کرد: بدون شک رویداد صدرا در کرمانشاه سابقه نداشته و حرکت ارزشمندی بود که با کاستی هایی برگزار شد؛ اما مزایای بسیاری در پی داشت. در این رویداد توانستیم صاحبان صنایع را قانع کنیم که این حرکت برای آنان ثمربخش و مفید است و امیدوارم دانشجویان بتوانند با توجه به صلاحیت و با پشتکار و علاقه از فرصت استفاده و جذب مشاغل مختلف استان شوند، بیاموزند که چگونه درست زندگی کنند و در کنار درس و تحصیل قوانین اداری، فن، حرفه و تجربه کاری یاد بگیرند.

وی تاکید کرد: انسان ها باید هر روز نسبت به دیروز خود متفاوت تر باشند و رشد کنند این گونه ارتباطات دانشگاهی و صنایع باعث رشد و تحول جامعه خواهد شد. در کنار دانشگاه آزاد، سایر دانشگاه ها نیز باید پای کار بیایند و رقابتی سالم ایجاد شود تا جوانان تحصیل کرده جویای کار، تجربه اندوخته و آینده شغلی آنها تامین شود.

نقش دانشگاه در ایجاد ارتباط بین فارغ التحصیلان و صاحبان صنایع

رییس دانشکده مهارت و کارآموزی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه نیز با بیان جایگاه رویداد صدرا و طرح پویش در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: در طرح پویش دانشجویان علاقه مند از ترم اول می توانند به کارآموزی بپردازند و رویداد صدرا عامل ارتباط صنایع و دانشگاه برای کارآموزان طرح پویش بوده؛ شاهدیم که نیرو های آماده کار که معتقدند کار نیست و به همین موازات شرکت ها، کارگاه ها و صاحبان صنایع نیز اظهار می کنند که نیروی ماهر کار وجود ندارد در اینجا دانشگاه جایگاهی بسیار مهم برای ارتباط این دو نظر متفاوت است.

احمد اکبری ادامه داد: یادگیری فن دوچرخه سواری با کتاب خواندن ممکن نیست؛ بلکه باید سوار دوچرخه شوید، رکاب بزنید، زمین بخورید و حتی زخمی شوید تا در نهایت دوچرخه سواری را یاد بگیرید، به همین نسبت برای ورود به بازار کار لازم است مهارت داشته باشید و این مهارت در هیچ دانشگاهی در دنیا کسب نمی شود؛ بلکه دانشجویان در کنار درس باید در محیط کار تلاش کنند تا مهارت و تجربه کسب کنند.

وی اضافه کرد: مسیر فعلی اکثر دانشجویان اکنون حضور در کلاس درس، ادامه تحصیل تا فارغ التحصیلی، شرکت در آزمون های مختلف و مصاحبه استخدامی و ناکام ماندن نزدیک به اتفاق آنها در مسیر اشتغال بوده؛ اما مسیر پیشنهادی در کنار تحصیل در دانشگاه، گذراندن دوره های مهارتی از طریق طرح پویش، قرار گرفتن در محیط کار و تجربه اندوزی، کاربینی، کارآموزی و کارورزی، حتی کارآفرینی است.

رییس دانشکده مهارت و کارآموزی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه درباره اهمیت طرح پویش توضیح داد: در این طرح دانشجو در محیط کار قرار می گیرد، مهارت های مختلف نرم و سخت می آموزد که مهارت های نرم از اهمیت بیشتری برخوردار بوده مانند حل مسیله، نحوه ارتباط با رییس و ارباب رجوع و مدیریت فردی، ضمناً دانشجو در محیط کار جدی با قوانین محیط کار با احترام به زمان کار و کارفرما و همکاران قرار می گیرد و می فهمد حتی برای خروج از محیط کار باید مرخصی بگیرد و این تجربه برای او و آینده شغلیش بسیار مهم و حایز اهمیت است.

ایجاد فرصت درآمدزایی به دانشجو در کارگاه های کاربنیان

عضو هییت علمی دانشگاه رازی و استاد تمام رشته ترویج و آموزش کشاورزی نیز نکات ارزشمندی از اهمیت تجربه اشتغال در کنار تحصیل را بیان و عنوان کرد: از طریق تعاونی های دانشجویی و در کارگاه های کاربنیان به دانشجو قدرت می دهیم، آموزش روال حقوقی کار داده، مهارت شغلی کسب می شود و در نهایت فرصت درآمدزایی به دانشجو می دهیم تا در محیط کار و تجربه قرار گیرد.

علی زرافشانی تاکید کرد: اگر می خواهید شغل مناسب داشته باشید باید در کنار درس دانشگاهی، سختی ها را تحمل کنید، دست انداز ها را پشت سربگذارید تا کسب درآمد حلال را بیاموزید و با استفاده از علم و در کنار آن تجربه و تخصصی که کسب می کنید اشتغال کسب کنید نه استخدام در ادارات.

به گزارش نوتیفیکیت، در مراسم اختتامیه صدرا 2 دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه از دو شرکت امواج اندیشه سازان تلاشگر و شرکت فراسازان آویژه و تعدادی از دانشجویان فعال در برگزاری نمایشگاه و مراسم به صورت ویژه تجلیل شد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "لزوم مشارکت دانشگاه ها در رویداد صدرا برای تامین آینده شغلی دانش آموختگان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "لزوم مشارکت دانشگاه ها در رویداد صدرا برای تامین آینده شغلی دانش آموختگان"، کلیک کنید.