«لوکا» اثر محسن شریفیان یکی از 10 اثر برگزیده جهان شد

«لوکا» اثر محسن شریفیان یکی از 10 اثر برگزیده جهان شد

آفتاب نیوز :

مجله «سانگ لاینز» (Songlines) یک مجله موسیقایی با گستره فعالیت در موسیقی جهان است که در بریتانیا به صورت الکترونیکی و فیزیکی منتشر می شود. معرفی آثار موسیقی در گونه های مختلف از دیرباز تا موسیقی های جدید، انتخاب بهترین آلبوم های موسیقی دنیا، معرفی هنرمندان این عرصه و اعطای جایزه سال از اهم فعالیت های این نشریه است.

آلبوم «لوکا» اثر محسن شریفیان به عنوان یکی از 10 آلبوم برگزیده در بخش بَگپایپ (نی انبان) جهان، توسط این مجله در ماه می 2024 انتخاب و معرفی شده است.

آلبوم دیوی اسپیلان ایرلندی نوازنده بگ پایپ و برنده جایزه گرمی، نیز در میان برگزیدگان مجله «سانگ لاینز» است.

کریس ویلسی ژورنالیست این مجله، محسن شریفیان و آلبوم «لوکا» را چنین توصیف می کند: «شریفیان، نوازنده چند ساز و آهنگساز متولد استان بوشهر در جنوب ایران، از مهمترین هنرمندان آن کشور در حفظ و ترویج موسیقی و رقص محلی سنتی است. نی انبان او نقش برجسته ای را در این مجموعه فوق العاده بازی می کند، جایی که ریتم های کوبه ای، زیرملودی های مست کننده فضای خیال انگیزی را می سازند.»

مجله بین المللی «سانگ لاینز» در سال 1999 در انگلستان راه اندازی شده است. این نشریه به طور تخصصی به بررسی موسیقی نواحی مختلف جهان می پردازد.

این مجله سال 2013 نیز آلبوم مشترک کیهان کلهر نوازنده ایرانی و اردال ارزنجان نوازنده ساز باقلاما از ترکیه را در میان 10 اثر برگزیده سال 2013 معرفی کرد.

آلبوم «لوکا»، تجربه سال ها اجرای گروه موسیقی «لیان» با سرپرستی محسن شریفیان است که در آخرین روزهای سال 1400 روانه بازار موسیقی کشور شد.

محسن شریفیان در روز رونمایی از این آلبوم گفته بود: «زمانی که آواهای رام کُننده موج ها و بادها را به روایت ناخداها و دریانوردهای جنوب دنبال می کردم، به نغمه های دیگری در کرانه های خشک خلیج فارس رسیدم! هجاهای بیابانگردی که کارشان رام کردن شترها بود. پایش که بیفتد شتر، بدمست می شود! بدتر از هر جهاز در موجی، وحشی تر از هر دریایی! در کهن بندر بوشهر به شتر، «لوک» و به ساربانش، «جَت» می گویند. جت ها، لوک ها را با ترانه راه می بردند… گفت و گویی به رسم دریا و ساحل!»

نوزدهمین اثر مولتی مدیای محسن شریفیان نوازنده و پژوهشگر بوشهری حاوی 10 قطعه منتخب از محبوب ترین قطعات گروه موسیقی «لیان» بوده و ترانه های آن از میان شعرهای شاعران فولک جنوبی انتخاب شده است.

محسن شریفیان خواننده، آهنگساز، نویسنده و نوازنده سازهای نی انبان، نی جفته و فلوت متولد 1354 در بوشهر است. وی دارای نشان درجه یک هنری (معادل دکتری) در رشته موسیقی و نوازندگی نی انبان از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دارای مدرک کارشناسی علوم اجتماعی با گرایش پژوهشگری است.

شریفیان فعالیت موسیقایی خود را با تاسیس گروه موسیقی «لیان» در سال 1372 آغاز کرد. وی در سی و هشتمین جشنواره موسیقی فجر، دو جایزه؛ در حوزه کتاب های پژوهشی (تاریخی و فنی) برای کتاب «باب الهوا، موسیقی مردم شناسی جزیره کیش» و بخش موسیقی نواحی برای آلبوم «لوکا» را از آن خود کرد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "«لوکا» اثر محسن شریفیان یکی از 10 اثر برگزیده جهان شد" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "«لوکا» اثر محسن شریفیان یکی از 10 اثر برگزیده جهان شد"، کلیک کنید.