معاون اول قوه قضاییه: با کسی که به اقتصاد کشور ضربه می زند باید شدیداً برخورد کرد

معاون اول قوه قضاییه: با کسی که به اقتصاد کشور ضربه می زند باید شدیداً برخورد کرد

حجت الاسلام خلیلی در نشست فصلی شورای برنامه ریزی مدیران قضایی دادگستری کل استان تهران گفت: با کسی که به اقتصاد کشور ضربه می زند باید به شدت برخورد شود.

به گزارش نوتیفیکیت، نشست فصلی شورای برنامه ریزی مدیران قضایی دادگستری کل استان تهران با حضور حجت الاسلام والمسلمین حمزه خلیلی معاون اول قوه قضاییه، علی القاصی رییس کل دادگستری استان تهران، علی صالحی دادستان تهران، معاونین قضایی و مدیران مجتمع ها و واحدها و حوزه های قضایی سراسر استان تهران برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین خلیلی، معاون اول قوه قضاییه در این نشست ضمن گرامی داشت وتبریک دهه کرامت و میلاد حضرت علی ابن موسی الرضا علیه السلام اظهار کرد: در دهه کرامت چه در قم و چه در مشهد وقتی بانگی زده می شود دل و جان ما روانه حرم حضرت علی ابن موسی الرضا علیه السلام می شود و همه ما دلتنگ زیارت ایشان می شویم.

معاون اول قوه قضاییه با بیان اینکه یک زمان و مکان بر زمان و مکان دیگری ارجح تر نیست و مبارکی یک زمان یا مکان به دلیل وقوع اتفاق مبارکی است که در آن رخ داده و اتفاقی بیرونی بر آن دخیل شده است مانند شب قدر که به دلیل نزول قرآن مبارک شده است و یا مشهد که با وجود مضجع شریف حضرت امام رضا علیه السلام مکانی مبارک و مقدس است. 

وی اظهار کرد: قم با فضیلت است، چون حضرت معصومه سلام الله علیها در آن قرار دارد؛ لذا انتظار ما این است که کسی که در مشهد مقدس است وقتی قلم قضایی می زند و رایی صادر می کند، این رای، داوری و قضا باید متفاوت با جایگاه های دیگر باشد و انتظار ما این است که در مشهد مقدس به لحاظ فضیلت این شهر، قاضی قضاوت عادلانه تری داشته باشد.

خلیلی در ادامه به دوگزاره از سخنان رییس کل دادگستری استان تهران در خصوص «اهمیت تهران» و «انبوه قوانین و مقررات» که با آن مواجه هستیم اشاره کرد و گفت: تعابیری که در خصوص زمان و مکان ذکر شد، تعبیر معنوی است؛ اما وقتی که به لحاظ قراردادی یک جایی را مانند استان تهران با اهمیت می کنیم، به لحاظ پرونده های بزرگ و سنگین کشوری و به لحاظ نگاه هایی که هم در داخل و هم در خارج وجود دارد که نمایی از شاکله تشکیلات قضایی را ببینند تا مشخص شود که قاضی در تهران چگونه قضاوت کرده و چگونه قلم زده است و چگونه تصمیم گرفته است و اینکه آیا بر تبعات تصمیم خود آگاه است یا خیر؛ لذا پراهمیت بودن قراردادی در یک مکان این اقتضایات رفتاری را در جامعه قضایی دارد و بلکه در حوزه های دیگر نیز این چنین است و هر تصمیمی که در هر حوزه ای در اینجا اتخاذ می شود باید متفاوت تر از تصمیماتی باشد که در استان های دیگر اخذ می شود.

معاون اول قوه قضاییه در ادامه عنوان کرد: اگر نقطه قوتی داریم کاستی در مقابل آن وجود دارد و برای آن کاستی حتما باید اندیشه شود؛ لذا نمی توان تا زمان برطرف شدن کاستی ها تنها به تقویت نقاط قوت پرداخت، ضمن آنکه در هر استانی این کاستی رنگ و لعاب خاص خود را دارد.

وی افزود: بدون شک استان تهران پراهمیت است، بنابراین تصمیماتی که در اینجا گرفته می شود با تصمیماتی که در دیگر استان ها گرفته می شود طبیعتا باید تفاوت داشته باشد و این مطلب و گزاره کاملا بر حق است که باید تبیین شود و انتظار مردم و کشور اینچنین است.

خلیلی در ادامه بیان کرد: برای تهران باید تصمیمات متفاوت تری گرفته شود و اگر چالشی در اینجا وجود دارد نگاه ویژه ای برای برطرف کردن آن مشکل اساسی باشد.

معاون اول قوه قضاییه در ادامه عنوان کرد: اشاره شد که استان تهران امروز با کمبود کادر انسانی مواجه است، لذا کمبود کادر انسانی در استان تهران با کمبود کادر انسانی در استان دیگر متفاوت است و نگاه ویژه ای را می طلبد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: اگر رایی در شعبه ای صادر می شد در دست اشخاص می گشت و می گفتند که ببینید قضات ما چگونه توانمند هستند و یا نیستند و تبعات و آثار اجتماعی آن به نقد کشیده می شد؛ یعنی امروز نمی توان گفت قاضی در جایی است که تنها بعد و دامنه آن محدود است؛ بلکه جایگاه قاضی فراگیر است و هر کس می تواند در نقطه ای یا نقاطی این قضاوت را به نقد بکشد، در نتیجه باید رعایت همه جوانب رعایت شود و مسیولان نیز بیشتر به دادن امکانات و خدمات توجه کنند.

خلیلی در ادامه با بیان اینکه خود را ملزم و مکلف می دانم که اگر بنا باشد تصمیمی در بعد منابع و کادر انسانی اتخاذ شود، استان تهران ویژه دیده می شود، گفت: این فرق، نابرابری و بی عدالتی نیست بلکه به اقتضا شرایط، می توان به نوعی تصمیم گرفت که این تصمیم اگر در جا و محل خود باشد، عدالت را در پی دارد.

معاون اول دستگاه قضا اذعان کرد: مدیریت استان تهران را ویژه خواهم دید و باید تمامی دغدغه های قضات و محاکم برطرف شود.

وی با بیان اینکه امروز فردی کار کردن، فردی فکر کردن و فردی قلم زدن هیچ تاثیری نخواهد داشت، عنوان کرد: آنچه راه را پیش می برد، همراهی و مشارکت جمعی است.

خلیلی خاطرنشان کرد: امروز با انبوهی از مقررات و قوانین مواجه هستیم و در کنار آن، آیین نامه ها و دستورالعمل هایی وجود دارد، اما ذهن و فکر قاضی این است این انبوه قوانین چه جایگاهی در مقابل حرمت و کرامت انسان ها دارد؟ آیا قانون مقدم بر کرامت، حیثیت و فضیلت مقدم است و یا اینکه موخر است؟ لذا هر تلقی که داشته باشیم در آن لایه های زندگی مردم تاثیرگذار خواهد بود.

معاون اول دستگاه قضا در ادامه تصریح کرد: آیا احکام الهی مقدم بر کرامت و فضیلت انسان است و یا اینکه فضیلت انسان مقدم است؟ بیش از هر زمان دیگری در این اندیشه هستیم که کرامت و فضیلت انسان ها را رعایت کنیم؛ یعنی قانون موخر بر فضیلت و کرامت انسان است و کرامت انسان باید حفظ شود. اگر قانونی می خواهد کرامت و حیثیت فرد را بگیرد این قانون باید کنار گذاشته شود.

خلیلی در ادامه با بیان اینکه نمی توانیم به هر قیمتی که شده است قانون را اجرا کنیم ولو به اینکه حیثیت و کرامت انسان را بگیریم، اظهار کرد: امروز دغدغه ریاست قوه قضاییه این است و بارها و بارها دیده می شود که رعایت قوانین و مقررات در جهت حیثیت است؛ اما کسی که خطا کرده است و جرمی را مرتکب شده است بر اساس همان جرم باید مجازات شود و بیش از جرمش نباید مجازات شود. 

معاون اول قوه قضاییه گفت: کسی که به اقتصاد کشور ضربه می زند باید شدیدا با او برخورد شود و کسی که هنجارهای جامعه را می شکند و رعایت حقوق مردم را نمی کند باید با او برخورد شود؛ اما قانون نباید به ما اجازه دهد که شرافت و کرامت انسان ها را بگیریم.

وی ضمن اشاره به قانون آیین دادرسی و قضاوت های امیرالمومنین (ع) گفت: هر آن کس که مرتکب خطا شد خطای او بر اساس قانون مجازاتی در پی دارد؛ اما مگر می توان در حین رسیدگی به او بی اعتنایی، بد زبانی و اهانت کرد؟ نمی توان به مراجعه کننده بی اهمیتی و پرخاش کرد. درست است که کار قضا، بزرگ و سنگین است و خستگی دارد و همه این ها در جای خود قرار دارد و بر همین اساس امیرالمومنین (ع) فرمودند که در حین گرسنگی قضاوت نکن؛ چرا که عامل بیرونی دخیل در رفتار است و می توان صبوری به خرج داد، لذا باید به نوعی چیدمان و بسترسازی کرد که اگر کسی می خواهد تحمل این سختی ها و مشقت ها را بکند، بتواند.

معاون اول قوه قضاییه در بخش پایانی سخنان خود با بیان اینکه قانون باید اجرا شود و قانون را اجرا خواهیم کرد، گفت: در کنار اجرای قانون نباید حرمت ها شکسته شود و باید سعی کرد با حفظ کرامت و شرافت مجازات اعمال شود.

پایان خبر نوتیفیکیت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "معاون اول قوه قضاییه: با کسی که به اقتصاد کشور ضربه می زند باید شدیداً برخورد کرد" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "معاون اول قوه قضاییه: با کسی که به اقتصاد کشور ضربه می زند باید شدیداً برخورد کرد"، کلیک کنید.