مقابله با انحصارگرایی دانشگاه ها در پروژه های علمی

ایران فناور در دولت جدید؛(5)

مقابله با انحصارگرایی دانشگاه ها در پروژه های علمی

عضو هییت علمی دانشگاه آزاد اسلامی بر مقابله رییس جمهور جدید در دولت چهاردهم با انحصارگرایی برخی دانشگاه ها در پروژه های علمی تاکید کرد.

حمیدرضا حسینی دانا عضو هییت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری نوتیفیکیت با موضوع مولفه های مد نظر نامزدهای ریاست جمهوری در حوزه علم و فناوری با بیان اینکه کشور ها در سه حوزه تولید علم، فناوری و تجارت گام برمی دارند تا برای خود قدرت تولید کنند، اظهار کرد:   در دهه دوم پهلوی و در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی به نوعی از علم و فناوری به دور بودیم و به تدریج مسیر های تولید و تجارت را بستند.

توجه به تحقیقات دانشگاهی به ویژه در جایی که نیاز مبرم کشور است، شناسایی دانش بنیان هایی که خروجی آن مورد استفاده دولت قرار می گیرد، حمایت، تضمین و در اختیار قراردادن فضا به محققان علوم انسانی برای تحقیقات آنها از مطالبات فعالان حوزه علم، پژوهش و فناوری از دولت جدید است

به گفته حسینی دانا، استعمارگران و قدرت های جهانی هیچ زمانی خواهان این نبودند که کشورمان رونق پیدا کند و به قدرت برتر تبدیل شود؛ اما آنچه در ژنتیک ایرانیان و در سابقه درخشان آنان وجود دارد، تمایل آنها به علم و فناوری و هوش و استعداد است.

وی افزود: سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی علم و فناوری یکی از وجوه قدرت گیری بوده که کمتر در مقابل تحریم ها دچار آسیب شده و با قوت داخلی که جوانان ایرانی دارند توانسته به قدرت ملی تبدیل شود؛ بنابراین این امر باید مد نظر نامزد ریاست جمهوری چهاردهم بوده و در دولت جدید استمرار پیدا کند و تقویت شود؛ اما بسیار دیده شده که در حوزه های فنی مهندسی به ویژه در حوزه علوم انسانی دولت ها نیاز های اساسی خودشان را به این حوزه عرضه نکردند یا از خروجی دستاورد های پژوهشی در این حوزه ها استفاده نکردند.

عضو هییت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند گفت: هرچه نیاز های واقعی بیشتر به حوزه فنی و مهندسی به ویژه علوم انسانی و اجتماعی ارایه شود و خروجی دستاورد های آنها مانند سایر صنایع و کشاورزی به صورت تضمینی خریداری و مورد استفاده قرار گیرد، مطمینا کشور روز های بسیار قدرتمندی را به خودش خواهد دید.

نگذاریم استعدادها جذب اندیشه های مخرب بدخواهان داخلی و خارجی شوند

حسینی دانا گفت: دانشگاه آزاد یکی از ارکان گستره علمی در کشور است که آموزش را در همه شهر ها و نقاط دوردست ایران عرضه کرده؛ اما در استان هایی مانند سیستان و بلوچستان استعداد های خوبی نهفته که به صورت تاریخی با محرومیت هایی مواجه هستند به همین دلیل جذب اندیشه های مخرب بدخواهان داخلی و خارجی می شوند و در آنجا به جای اینکه نشاط علمی، فناوری و تولید حکم فرما باشد سخنان غیرسازنده براندازان داخلی و خارجی بیشتر شنیده می شود؛ بنابراین این جوانان را باید مجدد به مسیر قدرت گیری، سازندگی و خدمت به کشور برگردانیم و بهترین راه آن گسترش علم و فناوری و هدایت آنان به تولید و تجارت است.

وی با بیان اینکه تفکر، پایه مهندسی و طراحی آینده بوده و اگر این تفکر نباشد جامعه دچار آشفتگی هایی خواهد شد که ضرر آن ده ها برابر بیش از این بی توجهی است در تشریح مطالبات فعالان حوزه علم، پژوهش و فناوری کشور از رییس جمهور جدید توضیح داد: توجه به تحقیقات دانشگاهی به ویژه در جایی که نیاز مبرم کشور است، شناسایی دانش بنیان هایی که خروجی آن مورد استفاده دولت قرار می گیرد، حمایت، تضمین و در اختیار قراردادن فضا به محققان علوم انسانی برای تحقیقات آنها از مطالبات فعلان حوزه علم، پژوهش و فناوری کشور است.

لزوم برقراری توازن در ارایه پروژه علمی به دانشگاه ها 

عضو هییت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند مطرح کرد: انحصارگرایی و بی توجهی به ظرفیت های دانشگاه ها یکی از ضعف های اکنون حوزه علم و فناوری کشور است. به عنوان نمونه به برخی از دانشگاه ها بیش از آنچه ظرفیت دارند پروژه علمی داده می شود؛ اما برخی از دانشگاه ها با ظرفیت و سابقه خوب از این توجه بی بهره هستند؛ بنابراین باید این توازن برقرار شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مقابله با انحصارگرایی دانشگاه ها در پروژه های علمی" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مقابله با انحصارگرایی دانشگاه ها در پروژه های علمی"، کلیک کنید.