نکته انتخاب لوستر برای آشپزخانه

انتخاب لوستر برای آشپزخانه بدون شک از عناصر خیلی مهم در آشپزخانه و فضاهای داخلی است. اما توجه داشته باشید استفاده از دکور در دکوراسیون بسیار تاثیرگذار می‌باشد. نکات مهم بصورت خلاصه:

 • از ارتفاع سقف آگاه باشید.
 • اندازه نور لوستر مناسب را انتخاب کنید.
 • آن را با وسایل روشنایی اتاق خود همگام کنید.
 • چراغ لوستر را با تم طراحی خود مطابقت دهید.
 • یک موقعیت قرار دادن بی عیب و نقص را انتخاب کنید.

خانم‌های خانه دار مدت زمان تقریبا زیادی از وقت خود را در آشپزخانه می‌گذرانند و شاید به نوعی قلمرو حکومت او باشد. در نتیجه یکی از مهم‌ترین قسمت‌های منزل، آشپزخانه می‌باشد.

ما برای زیباتر کردن فضای آشپزخانه به خرید ظروف لوکسی مانند ، ، ، اقدام می‌کنیم اما معمولا از توجه به نورپردازی محیط آشپزخانه غافل می‌شویم.

با ما در این مقاله همراه باشید تا بهترین و مناسب‌ترین نوع لوستر آشپزخانه تان را بر اساس دکور و سبک زندگی خود مقایسه و انتخاب کنید.

به این نکته توجه داشته باشید که علاوه بر زیبایی، وزن و اشتهای شما نیز رابطه مستقیمی با نوع لوستر آشپزخانه و نور آن دارد. تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید یا این ویدیو را در یوتیوب ببینید تا به راز تناسب اندام با استفاده از لوستر آشپزخانه پی ببرید.

در ادامه مقاله انتخاب لوستر برای آشپزخانه به 5 نکته مهم در این زمینه می‌پردازیم:

نکته اول | شکل قرار گیری آشپزخانه در کنار دیگر قسمت‌های منزل می‌باشد. مخصوصا سالن پذیرایی

اولین نکته در انتخاب لوستر برای آشپزخانه شکل قرار گیری آشپزخانه در کنار دیگر قسمت‌های منزل می‌باشد.

از این نظر آشپزخانه‌ها به دو صورت طراحی می‌شوند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت:

 1. آشپزخانه‌هایی که کاملا با سالن پذیرایی در ارتباط هستند. منظور از ارتباط، هماهنگی دکوراسیون سالن پذیرایی با آشپزخانه است. مطمئنا برای چنین فضا‌هایی هماهنگی لوستر سالن پذیرایی و لوستر آشپزخانه، کاملا احساس خواهد شد و اگر این نکته مهم رعایت نشود،‌هارمونی و ترکیب فضا و محیط منزل شما کاملا از بین خواهد رفت.
 2. آشپزخانه‌هایی که با دکوراسیونی مستقل از سالن پذیرایی طراحی و ساخته شده‌اند. به طور مثال، رنگ قطعات به کار رفته در آشپزخانه اغلب به رنگ قهوه‌ای سوخته است و فرض کنید که فضای سالن پذیرایی کاملا سفید رنگ می‌باشد. کاملا واضح و مشخص است که انتخاب دو لوستر مشابه برای این دو فضا کار کاملا اشتباهی می‌باشد.

نکته دوم | جنس مواد و متریال به کار رفته در آشپزخانه برای کابینت‌ها و میز نهار خوری است

دومین نکته در انتخاب لوستر برای آشپزخانه جنس مواد و متریال به کار رفته در آشپزخانه برای کابینت‌ها و میز نهار خوری می‌باشد.

 1. اگر کابینت‌ها و میز نهار خوری چوبی یا MDF را برای آشپزخانه منزلتان انتخاب کرده‌اید، بهترین و مناسب‌ترین گزینه برای خرید لوستر آشپزخانه، محصولات چوبی می‌باشد که بسته به سایز و ابعاد و ارتفاع سقف آشپزخانه، آویز‌های تک شعله و یا سه شعله چوبی و یا لوستر‌های شاخه‌ای چوبی پیشنهاد می‌شود.
 2. اگر از کابینت و میز فلزی در ساخت آشپزخانه استفاده کرده‌اید پیشنهاد می‌شود که از لوستر‌هایی با پایه فلزی استفاده کنید. برای این منظور آویز‌های تک شعله و یا سه شعله می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. قیمت لوستر آویز آشپزخانه فلزی در مقایسه با دیگر نمونه‌ها نیز در سطح پایین‌تری قرار دارد و ارزان‌تر می‌باشد.
 3. آشپزخانه‌های مدرنی که در آن‌ها ترکیبی از مواد مختلف به کار رفته است. در انتخاب لوستر برای آشپزخانه‌های با سبک مدرن لازم است دقت بیش‌تری به خرج دهید. البته طی چند سال اخیر با توجه به رو به رشد بودن این سبک از دکوراسیون، مدل‌های متنوع و جذابی از لوستر‌ها و آویز‌های مدرن نیز روانه بازار شده ‌اند و از این نظر دست شما را برای انتخابی مناسب باز گذاشته اند.

به این نکته توجه داشته باشید که برای فضا‌های مدرن به لوستر‌های ساده و با اشکال نسبتا منظمی نیاز خواهید داشت و به هیچ عنوان سراغ محصولات پر زرق و برق با نور‌های مختلف نروید.

نکته سوم | شکل هندسی آشپزخانه و میز نهارخوری

سومین نکته در انتخاب لوستر برای آشپزخانه شکل هندسی آشپزخانه و میز نهارخوری می‌باشد.

 1. آشپزخانه و میز نهار خوری مستطیل شکل : بسیاری از آشپزخانه‌ها به شکل مستطیل طراحی شده اند و یا با اضافه شدن کابینت‌ها و بقیه لوازم مثل یخچال، لباس شویی ، اجاق گاز و … به این شکل درمی‌آیند. واضح است که استفاده از لوستر‌های مستطیل شکل،‌هارمونی و همخوانی بهتری را برای فضای منزل و آشپزخانه شما به وجود خواهند آورد.
 2. آشپزخانه یا میز نهار خوری گرد : بدون شک لوستر‌های آویز تک شعله و سه شعله گرد و دایره‌ای شکل یکی از مناسب‌ترین گزینه‌ها برای چنین فضا‌هایی می‌باشد.
 3. میز نهار خوری مربع : لوستر‌های ریسه‌ای مربع شکل یا لوستر‌های آویز 4 ضلعی را برای استفاده در این فضا‌ها در اولویت خرید لوستر برای آشپزخانه خود قرار دهید.

نکته چهارم | روشنایی بالای اپن آشپزخانه

نکته چهارم در انتخاب لوستر برای آشپزخانه توجه به روشنایی بالای اپن می‌باشد.

به طور معمول در این قسمت از یک یا چند لامپ‌هالوژنی ساده استفاده خواهد شد تا به بیش‌تر شدن نور آشپزخانه شما کمک کند ولی اگر نیاز به زیباتر شدن اپن آشپزخانه خود را احساس می‌کنید می‌توانید با توجه به طول اپن از آویز‌های تک، دو، سه و یا با تعداد شعله بیشتر استفاده کنید.

نکته پنجم | استفاده از رنگ مناسب برای لوستر و لامپ مورد استفاده در آن است

نکته پنجم در انتخاب لوستر برای آشپزخانه استفاده از رنگ مناسب برای لوستر و لامپ می‌باشد.

باتوجه به تحقیقات انجام شده بعضی از رنگ‌ها تاثیر مستقیمی بر اشتهای افراد دارند. رنگ‌ها و نور‌ها می‌توانند ذهنیت و اشتهای شما را نسبت به غذا کاملا تغییر دهند. در ادامه این مطلب با تاثیر انواع رنگ و نور لوستر بر روی اشتها توضیح خواهیم داد.

 1. آبی : سوخت و ساز بدن را پایین می‌آورد و احساس خونسردی و آرامش را برای شما به همراه خواهد داشت. از رنگ آبی برای سرکوب کردن اشتها استفاده می‌شود. پس بهتر است برای آشپزخانه از این رنگ استفاده نکنید. اما اگر قصد دارید که رژیم بگیرید یک لامپ آبی بالای یخچالتان نصب کنید تا به خوراکی‌های موجود در یخچال بی میل و بی اشتها شوید.
 2. قرمز: لوستر با نور قرمز، سرعت تنفس و فشار خون شما را بالا خواهد برد و در نتیجه اشتها را تحریک می‌کند و به همین علت در بسیاری از رستوران‌ها از همین رنگ استفاده می‌کنند.
 3. نارنجی : لوستر با رنگ یا نور نارنجی، علاوه بر اینکه اکسیژن رسانی به مغز را بیش‌تر می‌کند، فعالیت ذهن را نیز تحریک کرده و به شما احساس راحتی می‌بخشد. با توجه به این که رنگ نارنجی رنگ اغلب مرکبات می‌باشد تغذیه سالم را با خود به ارمغان آورده و اشتهای شما را نیز تحریک خواهد کرد.
 4. زرد : استفاده از لوستر با نور و رنگ زرد تمرکز شما را بالا می‌برد و یکی از محرک‌های اشتها می‌باشد، چون که احساس نشاط و شادی را در شما افزایش خواهد داد.
 5. خاکستری : استفاده از این رنگ باعث کاهش شدید اشتهای شما خواهد شد.

با توجه به این نکات می‌توان نتیجه گرفت که برای انتخاب لوستر مناسب آشپزخانه ابتدا باید اندازه مناسب فضای مورد نیاز خود را تعیین کنید. باز هم اندازه و جنس لوستر باید با سبک دکوراسیون آشپزخانه مطابقت داشته باشد. در ضمن نور لوستر نباید خیلی روشن یا خیلی ضعیف باشد، باید قابلیت تنظیم ارتفاع را داشته باشد تا بتواند با ارتفاع سقف آشپزخانه هماهنگ شود.
با‌ در نظر گرفتن این عوامل می‌توانید لوستری را انتخاب کنید که زیبا و جذاب باشد و به روشنایی مناسب فضای آشپزخانه کمک کند.

 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نکته انتخاب لوستر برای آشپزخانه" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی, کسب و کار ایرانی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نکته انتخاب لوستر برای آشپزخانه"، کلیک کنید.