هشدار سرمازدگی و یخبندان در باغات کشاورزی – خبرگزاری نوتیفیکیت | اخبار ایران و جهان

هشدار سرمازدگی و یخبندان در باغات کشاورزی - خبرگزاری نوتیفیکیت | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار نوتیفیکیت، اکبر کرامتی عصر دوشنبه در گفتگو با خبرنگاران با اعلام این مطلب گفت: با توجه به صدور هشدار نارنجی هواشناسی و احتمال سرمازدگی باغات و مزارع، توقف عملیات هرس در باغات تا رفع خطر سرما، توقف عملیات جابجایی نهال و پوشش نهال های حساس به ویژه محل پیوند نهال ها (نهال های گردوی پیوندی و…) و توقف هرگونه عملیات خاک ورزی در باغات تا رفع خطر سرما ضروری است.

وی افزود: حفاظت از سیستم های آبیاری و تخلیه آب سیستم ها و لوله ها، استفاده از بخاری های باغی و دستگاه های تولید مه به منظور افزایش دما در محیط باغ به هنگام وقوع سرما و حفظ رطوبت خاک باغ در حد ظرفیت زراعی ضروری است.

کرامتی تصریح کرد: واحدهای گلخانه ای فعال و واحدهای پرورش قارچ نیز نسبت به تعبیه و راه اندازی موتور برق اضطراری و اطمینان از کارکرد صحیح آن قبل از وقوع سرما و یخبندان و ذخیره سازی سوخت مایع در واحدهای گازسوز اقدام کنند.

وی خاطرنشان کرد: مجهز کردن سیستم گرمایشی (هیتر) به مشعل های دوگانه سوز، عایق بندی مخازن سوخت، لوله های سوخت و لوله های آب، کنترل و بازرسی سیستم های حرارتی، احیا، تعمیر و اطمینان از کارکرد صحیح آن و کنترل کارکرد صحیح سیستم های اتوماسیون ضروری است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان اضافه کرد: بر بازبینی پوشش گلخانه و اطمینان از سالم بودن آن، انجام تمهیدات لازم برای جلوگیری از یخ زدگی مخازن داخل گلخانه (مخازن آب، سوخت، تغذیه و غیره) و حضور دایم نگهبان و مسیول فنی جهت کنترل سیستم حرارتی و روشنایی در واحد تولیدی تاکید می شود.

وی تصریح کرد: در صورت بارش برف، برف روبی مداوم به منظور جلوگیری از انباشت بار برف در گلخانه های سنتی و چوبی، پیش بینی تمهیدات مناسب برای جلوگیری از یخ زدگی بستر کشت و مواد اولیه تولید قارچ خوراکی ضروری است. همچنین برای بخش گل و گیاهان زینتی فضای باز، استفاده از کاه و کلش در بین درخت و درختچه های زینتی جهت حفظ گرمای خاک، استفاده از بخاری های باغی و دستگاه های تولید مه یا دود به منظور افزایش دما در محیط باغ به هنگام وقوع سرما و انجام تمهیدات لازم جهت مصون سازی گل و گیاهان زینتی در زمان بارش برف یا تگرگ توصیه می شود.

وی عنوان کرد: در زمان بروز سرما بر مراقبت بهینه از بذور در حال رشد یا نهال های جوان که آسیب پذیری بیشتری دارند و مدیریت تغذیه بهینه گیاه تاکید می شود.

کرامتی افزود: باتوجه به پیش بینی سازمان هواشناسی استان و احتمال بارش برف در مناطق سرد و جهت جلوگیری از خسارت سرمازدگی در گلخانه ها، لازم است گلخانه داران استان تمامی اقدامات لازم ازجمله فعال بودن سیستم گرمایشی، بستن دریچه ها و سفت نمودن پوشش های گلخانه های فعال و غیرفعال را انجام دهند.

وی تاکید نمود: همچنین در باغبانی که احتما سرمازدگی وجود دارد تمهیدات لازم با هماهنگی کارشناسان مراکز جهاد کشاورزی جهت کاهش خسارت احتمالی و نیز آمادگی دستگاه های ضد شرما وهیترهای باغی در ساعات بعدی اقدام لازم معمول شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان بر محلول پاشی باغات با اسید آمینه وفروتست در زمان تورم جوانه ها، استفاده از روغن زمستانه قبل از باز شدن جوانه ها، گذاشتن دود وآبیاری باغات در زمان وقوع سرما، استفاده از سیستم گرمایشی مناسب در گلخانه ها و واحدهای دامی به منظور ممانعت از افت دما و محلول پاشی کودهای پتاسه واسید آمینه در مزارع قبل از وقوع سرما تاکید نمود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هشدار سرمازدگی و یخبندان در باغات کشاورزی – خبرگزاری نوتیفیکیت | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هشدار سرمازدگی و یخبندان در باغات کشاورزی – خبرگزاری نوتیفیکیت | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.