«وعده آزاد» در رژیم های غذایی

«وعده آزاد» در رژیم های غذایی

وعده غذایی آزاد، یک وعده دارای مجوز و برنامه ریزی شده برای زیر پا گذاشتن موقت قوانین سخت رژیم غذایی است…

به گزارش نوتیفیکیت، تقلب در برنامه غذایی “cheat day”، شامل دادن مجوز حساب شده و برنامه ریزی شده برای زیر پا گذاشتن موقت قوانین سخت رژیم های غذایی محسوب می شود.

تیوری استراتژی تقلب در برنامه غذایی مبتنی بر پاداش این است که با دادن مجوز دوره های کوتاه شکست، احتمال پایبند بودن به رژیم غذایی بیشتر می شود. 

هنگام تقلب در رژیم غذایی، به طور معمول دو راهکار «وعده تقلب» و «روز تقلب» استفاده می شود. با توجه به اولویت های رژیم هر فرد، روش های تقلب در برنامه غذایی متغیر است. بنا بر ذایقه افراد، غذاهایی که در وعده تقلب مصرف می شود، متفاوت است اما این غذاها پرکالری هستند. 

استفاده از راهکار تقلب در تمام رژیم های غذایی امکان پذیر نیست؛ چرا که تمام افراد نمی توانند رفتارهای خود را با یک الگو تنظیم کنند. به طور مثال، رژیم کتوژنیک به رعایت کامل و بدون انعطاف نیاز دارد؛ این در حالیست که استراتژی تقدم در رژیم های غذایی که قابلیت انعطاف پذیری دارند، استفاده می شوند. 

همچنین افراط و تخطی از حد مجاز دریافت کالری حتی در وعده تقلب می تواند افراد را به سمت شکسته فرایند کاهش وزن سوق دهد. 

به طور قالب ادعا می شود استفاده از وعده تقلب در رژیم غذایی به دلیل بهبود سطح هورمون «لپتین» که مسیولیت سرکوب حس گرسنگی را بر عهده دارد، می تواند سبب بهبود عملکرد متابولیک شود. نتایج برخی مطالعات بیانگر این است، پس از کاهش وزن قابل توجه، میزان سطح لپتین در بدن کاهش می یابد. 

نگرش افراد نسبت به غذا در میزان موفقیت در روند کاهش وزن نقش دارد. افرادی که در احساسات مرتبط با خوردن غذا مشکل دارند، ممکن است پس از دریافت وعده تقلب احساس گناه و ناامیدی داشته باشند. علاوه بر تمام این موارد، واژه «تقلب» در باور عامه دارای بار منفی است و این احتمال وجود دارد که موجب حس شرمساری به فرد و ناامیدی از تلاش برای ادامه روند کاهش وزن شود.

شاید بتوان گفت اگر وعده تقلب را با پیام های مثبت مانند «وعده سالم سازی» یا «وعده درمانی» جایگزین کنیم، نتایج بهتری در زمینه سالم سازی الگوهای رفتاری و کنترل بهتر رژیم غذایی حاصل شود. 

پرخوری، یکی از نگرانی های مرتبط با وعده تقلب و تبدیل آن به یک رفتار دایمی و در نتیجه شکست رژیم غذایی به حساب می آید. رویکرد تقلب در رژیم غذایی می تواند برخی افراد را با مشکلاتی مانند گرایش اعتیاد به غذا، اختلالات خوردن و ناتوانی در خود تنظیمی مواجه کند. این موارد سبب ایجاد اختلال در روند کاهش وزن می شود.

افرادی که از غذا خوردن به عنوان یک مکانیزم مقابله ای به منظور کنترل احساسات استفاده می کنند، به طور احتمالی بیشتر در معرض پرخوری قرار می گیرند. 

وعده تقلب باید با برنامه ریزی باشد؛ فرد نباید بی توجه به نشانه های گرسنگی و سیری نسبت به دریافت کالری افراطی و بی برنامه اقدام کند. هوشیاری در استفاده از رویکرد تقلب از نکاتی است که سبب موفقیت رویکرد تقلب در رژیم غذایی می شود. غذا خوردن آگاهانه به معنای توجه به نشانه های سیری و گرسنگی و کنترل سرعت خوردن غذا و همچنین لذت بردن از وعده غذایی اطلاق می شود. تغذیه آگاهانه می تواند به پیشگیری از روند افزایش وزن و کاهش تمایلات احساسی و پرخوری کمک کند. 

هنگام برنامه ریزی برای وعده تقلب، استفاده از یک یا دو نوع خوراکی باید در کانون توجه قرار گیرد؛ چرا که احتمال بروز خطا و از دست دادن کنترل رژیم غذایی در این حالت کمتر است. این روش برای افرادی که در کنترل اشتهای خود مشکل دارند، رویکردی مفید به حساب می آید.

بنابر اعلام دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت، برنامه ریزی از پیش تعیین شده می تواند احتمال تسلیم شدن در برابر وسوسه را کاهش دهد. به همین دلیل، بهتر است برای روزهای تقلب مانند روزهای معمولی برنامه ریزی مشخصی در نظر گرفته شود.

استفاده و ترکیب غذاهایی که در کنار سالم بودن موجب لذت از خوردن می شوند حتی در روزهای معمولی رژیم غذایی می تواند در موفقیت رژیم غذایی موثر باشند. این کار می تواند خستگی رژیم غذایی را کاهش دهد و سبب پایبندی بیشتر به رژیم غذایی شود.

پایان خبر نوتیفیکیت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "«وعده آزاد» در رژیم های غذایی" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "«وعده آزاد» در رژیم های غذایی"، کلیک کنید.