پاسداشت میراث داران تاریخی، حفاظت از میراث فرهنگی و سیر تاریخی است

یک پیشکسوت باستان شناسی در گفت وگو با نوتیفیکیت:

پاسداشت میراث داران تاریخی، حفاظت از میراث فرهنگی و سیر تاریخی است

مسیول کاووش های باستان شناسی الموت، شوش و …گفت: قریب به پانصد سال است که افرادی در عرصه باستان شناسی فعال هستند ، باید سابقه و پیشینه این افراد ثبت و ضبط شود.

حمیده چوبک مسیول کاووش های باستان شناسی الموت، شوش، جازموریان، جیرفت و بسیاری کاوش های مهم باستان شناسی در کشور در گفت وگو با خبرنگار فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری نوتیفیکیت گفت: اینکه برای تکریم پیشکسوتان و صاحبان آثار ارزشمند در حوزه میراث فرهنگی آیین نکوداشت برگزار می شود نشان دهنده نکو نامی مسیولان میراث فرهنگی کشور است که برای تجلیل و قدرشناسی از چهره های ماندگار این عرصه، آیین نکوداشت برگزار می کنند.

وی  با اشاره به آثار برگزاری رویداد نکوداشت چهره های ماندگار میراث فرهنگی که سومین دوره آن در خردادماه سال جاری برگزار می شود، بیان کرد: باید از مدیران و کسانی که ایده و اندیشه برگزاری این آیین نکوداشت را داشتند، سپاس گزاری شود. اگر ما می گوییم که حافظ میراث فرهنگی هستیم، میراث بشری نیز بخشی از میراث فرهنگی است. کسانی که درگیر مسیله حفاظت و شناخت در زمینه ها و ابعاد مختلف بوده، ارزشمند هستند.

برگزیده اولین آیین نکوداشت چهره های ماندگار میراث فرهنگی گفت: اگر بخواهیم نگاهی ریشه ای به این موضوع داشته باشیم، قریب به 500 سال است که افرادی در این حوزه فعال بوده و در حال تلاش هستند. باید این سابقه و پیشینه نیز ثبت و ضبط گردیده و بیان شود. نکوداشت بزرگان حوزه میراث فرهنگی گامی بسیار بزرگ است.

وی افرود: اولین تاثیر این نکوداشت این بوده که ما متوجه خواهیم شد که چه ارزش هایی داشته و با پاسداری از آنها و معرفی آنان سرمشقی برای نسل جوان و آیندگان خواهد بود. نسل جوان حس خواهند کرد که نقش و تاثیر آنان می تواند همواره دیده و شناخته شده و ارج گذاشته شود. از سوی دیگر کسانی که یک عمر زحمت کشیده و مانند یک سرباز از مرز های فرهنگی کشور حفاظت کرده و ارزش های مادی و معنوی این آثار را حفظ کردند، به ارامش قلبی خواهند رسید. احساس خواهند کرد که کار آنان اثرگذار بوده و دیده می شود.

چوبک در ادامه خاطر نشان کرد: بنابراین کسی نمی تواند اینگونه فکر کند که برگزاری این نکوداشت لازم نبوده است. امیدوارم که بتوانیم این کارنامه سیر تاریخ شناسایی و حفاظت از میراث فرهنگی را به خوبی مستند کرده و به نسل جوان معرفی کنیم. انعکاس این مستندات در جامعه مهم است. به کمک شهرداری مقداری این کار صورت گرفته است. باید این کار تکمیل شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پاسداشت میراث داران تاریخی، حفاظت از میراث فرهنگی و سیر تاریخی است" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پاسداشت میراث داران تاریخی، حفاظت از میراث فرهنگی و سیر تاریخی است"، کلیک کنید.