پتانسیل ساخت 47 هزار مگاوات نیروگاه بادی در کشور

پتانسیل ساخت 47 هزار مگاوات نیروگاه بادی در کشور

معاون فنی و مهندسی ساتبا، پتانسیل مناطق مستعد انرژی بادی کشور برای تولید برق بادی بر اساس مطالعات انجام شده را حدود 47000 مگاوات، برآورد و خاطرنشان کرد: دستیابی به 47000 مگاوات امکان پذیر است و با توجه به ارتقای فناوری در سال های اخیر و آتی پیش بینی می شود که این پتانسیل به فراتر از مقدار یاد شده برسد.

به گزارش نوتیفیکیت، علیرضا پرنده مطلق از توسعه نیروگاه های بادی در شرق کشور خبر داد و تصریح کرد: ساختگاه های مندرج در مناقصه ساخت 1750 مگاوات نیروگاه های بادی، کانال های باد شرقی کشور را پوشش داده اند که در جوار کشور افغانستان قرار دارد؛ در اصل این بادها از اختلاف ارتفاع بین دشت مرکزی ایران و ارتفاعات کشور افغانستان ناشی شده اند، لذا ساختگاه های مدنظر در سه استان خراسان رضوی، جنوبی و استان سیستان و بلوچستان توزیع شده اند.

وی با اشاره به برگزاری مناقصه عمومی برای مشخص شدن سرمایه گذاران متقاضی ساخت نیروگاه های بادی به ظرفیت مجموع 1750 مگاوات در سه استان در آینده نزدیک، تشریح کرد: در فاز اول توسعه 3000 مگاواتی نیروگاه های بادی ظرفیت 1750مگاوات در 30 ساختگاه در استان های سیستان بلوچستان، خراسان های رضوی و جنوبی در ظرفیتهای 10، 20، 50، 100مگاوات در مرحله برگزاری مناقصه از محل ماده 12 قانون رفع موانع تولید است که بازگشایی پاکات این مناقصه بزودی در ساتبا برگزار می شود.

پرنده مطلق، مزایای بهره برداری از نیروگاه “میل نادر” زابل در استان سیستان و بلوچستان را برشمرد و اظهار کرد: منطقه میل نادر از زمین های همواری برخوردار است و بررسی ها نشان می دهد منحنی باد در حال وزش در میل نادر در زمان اوج بار مصرف برق کشور یعنی اواسط خرداد تا اواخر شهریور به بالاترین حد ممکن می رسد که می تواند پاسخگوی بخشی از نیاز برق منطقه در فصل گرم سال باشد.

وی با اشاره به تحولات اقتصادی و اجتماعی ساخت نیروگاه بادی میل نادر در استان سیستان و بلوچستان عنوان کرد: از زمان آغاز پروژه نیروگاه بادی میل نادر زابل در استان سیستان و بلوچستان زیرساخت هایی همچون برق، مخابرات و جاده آسفالته وجود نداشت که با کمک دستگاه های اجرایی ذیربط ایجاد شدند و با پیشروی پروژه و بهره برداری آن، برای حدود 260 نفر اشتغال زایی مستقیم و برای 500 نفر به صورت غیر مستقیم در این استان فرصت شغلی ایجاد شده است؛ ضمن اینکه نیروهای کارگری، فنی و عمرانی برای توسعه نیروگاه های بادی در کل استان و کشور آموزش دیده شدند.

وی منطقه میل نادر را مستعد و پرپتانسیل برای توسعه انرژی بادی در کشور دانست و تصریح کرد: منطقه میل نادر پتانسیل احداث حداقل 1000 مگاوات نیروگاه بادی را داراست و در منطقه رامشار نیز فضای خوبی برای توسعه نیروگاه های بادی وجود دارد؛ علاوه بر اینکه باید اذعان کرد که شرق ایران مستعد تامین یک سوم برق برق ایران با انرژی باد است.

معاون فنی و مهندسی ساتبا تصریح کرد: تمام نقاط میل نادر پتانسیل نصب توربین های بادی را داراست و اروپایی های آرزوی داشتن چنین مناطقی برای ساخت نیروگاه های بادی را دارند؛ ضمن اینکه ساخت نیروگاه های بادی و خورشیدی در این استان سبب رشد صنعت و توسعه پایدار استان سیستان و بلوچستان خواهد شد.

وی، استان سیستان و بلوچستان را مستعد صادرات برق به افغانستان در صورت تامین زیرساخت خرید از سوی این کشور دانست و اظهار کرد: به آسانی می توان با ایجاد مشوق هایی برای سرمایه گذاران در فرایند برگزاری مناقصات، زمینه تشویق سرمایه گذاران برای توسعه ساخت نیروگاه های بادی و خورشیدی در این منطقه و صادرات آن به کشورهای همسایه و از جمله افغانستان را فراهم کرد.

پایان خبر نوتیفیکیت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پتانسیل ساخت 47 هزار مگاوات نیروگاه بادی در کشور" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پتانسیل ساخت 47 هزار مگاوات نیروگاه بادی در کشور"، کلیک کنید.