پیام سفر امیرعبداللهیان به عمان چیست؟

پیام سفر امیرعبداللهیان به عمان چیست؟

ابوالفضل ظهره وند، کارشناس مسایل سیاسی با بیان اینکه احتمالاً قرار است وزیر امور خارجه کشورمان در سفر به عمان پیامی به طرف آمریکایی منتقل کند، گفت: برای کشیده نشدن دامنه جنگ به کل منطقه، آمریکا باید شرایط را به گونه ای پیش ببرد که شروط حماس در توافق قاهره محقق شود.

به گزارش نوتیفیکیت، به نقل از «راهبرد معاصر»، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان در نخستین مقصد سفر منطقه ای خود با هدف دیدارهای رسمی دوجانبه، در صدر هییتی سیاسی و پارلمانی تهران به عمان سفر کرد.

گفت و گو و تبادل نظر درباره ابعاد مختلف همکاری های دوجانبه و توسعه روزافزون روابط به ویژه اجرای توافقات امضا شده در دیدارهای سران دو کشور در تهران و مسقط، موضوعات منطقه ای ازجمله فلسطین و تحولات غزه و نیز موضوعات مورد اهتمام مشترک دو کشور در حوزه بین المللی در دیدار امیرعبداللهیان با همتای عمانی تبادل نظر خواهد شد.

امیرعبداللهیان در این سفر تصمیمات مراجع عالی نظام را به طرف آمریکایی منتقل خواهد کرد، بنابراین باید منتظر اخباری باشیم که متعاقب سفر وزیر امور خارجه به عمان مطرح می شود

ابوالفضل ظهره وند، کارشناس مسایل سیاسی درباره اهداف سفر وزیر امور خارجه کشورمان به عمان به «راهبرد معاصر» گفت: عمان همواره در سیاست خارجی خود نقش میانجی را برای تحولات منطقه و ازجمله روابط ایران با آمریکا در بحران های منطقه ای ایفا کرده است؛ به همین دلیل بخشی از سفر وزیر امور خارجه ایران به عمان می تواند ناشی از موضوعاتی باشد تا پیام ایران را به طرف آمریکایی یا پیام طرف آمریکایی را به ایران برساند.

وی افزود: رژیم صهیونیستی و آمریکا در انتظار دریافت سیلی محکم در پاسخ علیه اقدام جنایتکارانه به کنسولگری ایران در دمشق هستند و برای آنها قطعی است ایران پاسخ کوبنده ای به رژیم صهیونیستی می دهد، به همین دلیل به نظر می آید آمریکایی ها ملاحظاتی را به طرف عمانی به عنوان میانجی منتقل کرده اند.

کارشناس مسایل سیاسی عنوان کرد: امیرعبداللهیان در این سفر تصمیمات مراجع عالی نظام را به طرف آمریکایی منتقل خواهد کرد، بنابراین باید منتظر اخباری باشیم که متعاقب سفر وزیر امور خارجه به عمان مطرح می شود و افکار عمومی و رسانه ها درباره آن به انتظار خواهند نشست.

ظهره وند گفت: به نظر می آید آمریکا در وضعیت پیچیده ای قرار گرفته است و بن بستی پیش رو دارد. برای ایران اینکه آمریکا از رژیم صهیونیستی حمایت نظامی خواهد کرد یا خیر چندان مهم نیست، زیرا می دانیم آمریکا مدافع رژیم صهیونیستی است. موضوع مهم اینکه اگر آمریکایی ها همچنان بخواهند از جنایت های بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی حمایت کنند، محور مقاومت جهنمی بر صهیونیست ها تحمیل می کند که کار از دست نتانیاهو و آمریکا خارج می شود.

در این برهه زمانی آمریکا باید از همه ابزارهای فشار خود بر نتانیاهو استفاده کند تا مذاکراتی که در قاهره جریان دارد، به نتیجه دست یابد

وی تصریح کرد: اگر آمریکا همچنان از مواضع بی شرمانه نتانیاهو در تداوم حملات و جنایت ها حمایت کند، محور مقاومت نه تنها نتانیاهو و رژیم صهیونیستی، بلکه تمام مقاصدی را که به هر نوعی از رژیم صهیونیستی حمایت می کنند، در جهنمی که قرار است نتانیاهو در آن بسوزد، خواهند سوزاند. آمریکا باید مراقب باشد در وضعیت کنونی نباید زمینه ساز افزایش خطراتی شود که کل منطقه را تهدید می کند.

ظهره وند تاکید کرد: شاید نکته ای که قرار است وزیر امور خارجه ایران با میانجی گری طرف عمانی به آمریکا منتقل کند، ناظر بر این است که برای کشیده نشدن دامنه جنگ به کل غرب آسیا، آمریکا باید شرایط را به گونه ای پیش ببرد که شروط حماس در توافق آتش بس قاهره محقق شود.

وی گفت: در این برهه زمانی آمریکا باید از همه ابزارهای فشار خود بر نتانیاهو استفاده کند تا مذاکراتی که در قاهره جریان دارد، به نتیجه دست یابد تا حماس پای توافق را امضا کند.

ظهره وند معتقد است: بی تردید توافقی که در قاهره شکل می گیرد، زمینه ای برای زدن سیلی سخت به صورت رژیم صهیونیستی است و این موضوع شاید به عنوان تنها عامل بازدارنده و اقدام تنبیهی ایران برای رژیم صهیونیستی لحاظ شود. می توان گفت، پذیرش شروط حماس به وسیله رژیم صهیونیستی موضوع بسیار مهم و خواست ایران است، لذا برای اینکه دامنه جنگ به منطقه کشیده نشود، آمریکا باید در این زمینه مداخله کارساز داشته باشد.

پایان خبر نوتیفیکیت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پیام سفر امیرعبداللهیان به عمان چیست؟" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پیام سفر امیرعبداللهیان به عمان چیست؟"، کلیک کنید.