کدام مجلس در راس امور است؟

کدام مجلس در راس امور است؟

در آستانه شروع بکار دوره جدید مجلس و فصل جدیدی از قانونگذاری و نظارت در خانه ملت، نمایندگان منتخب ملت در بوته آزمون قرار دارند تا با احصاء اولویت ها و نیازهای اصلی و اساسی کشور و الهام گیری از اسناد بالادستی نظام، در مسیر حل مشکلات مردم و تعالی این مرز و بوم گام بردارند.

به گزارش نوتیفیکیت؛ رسانه KHAMENEI.IR نوشت:

 نخست؛ سال تحویل قانونگذاری
پرونده انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی سرانجام بسته شد و با مشخص شدن اسامی منتخبان ملت بزرگ ایران در مجلس دوازدهم، حالا همه منتظر هفتم خردادماه هستند و همه نگاه ها متوجه مستاجران جدید ملت در خانه ملت است تا چگونه بار امانتی را که بر دوش آنها قرار گرفته، به مقصد می رسانند و «اِنَّ اللَّهَ یَاْمُرُکُمْ اَنْ تُوَدُّوا الْاَمَانَاتِ اِلَی اَهْلِهَا».

ادای این امانت، مخصوصا در این مقطع زمانی که اقتصاد و فرهنگ کشور از یک سو آماج توطیه ها و حملات بدخواهان این مرز و بوم است و  از سوی دیگر زمینه و امکان جهش های سرنوشت ساز و شیرین فراهم است، اهمیتی دوچندان می یابد و ایفای وظایف نمایندگی را از هر زمانی سخت تر و حساس تر می کند.

مجلس در راس امور است و اگر نمایندگان آن بر مدار وظایف قانونی خود حرکت کنند و صادقانه به عهدی که با موکلان خود بسته اند عمل کنند، امور کشور به سمت صلاح و سداد پیش خواهد رفت و همه با عمق وجود، اثرگذاری مثبت مجلس در پیشرفت کشور را احساس خواهند کرد. «آن که میتواند مجلس را در این جایگاه شایسته بنشاند، شما نمایندگان محترمید. آنگاه که نمایندگان مجلس با شناخت درست از شرایط و اولویّتهای کشور، و با کارشناسی، و با حضور فعّال و منظّم، و با پاک دستی و امانت داری، وظیفه ی قانونگذاری و دیگر وظایف خود را انجام دهند، مجلس، نقطه ی امید مردم و نقطه ی اتّکاء مجریان، و به معنی حقیقی، در راس امور کشور خواهد بود و چنین مجلسی در رساندن کشور به هدفهای والا، سهم بسزا خواهد داشت».1399/3/7

 دوم؛ مجلس قوی، راه ایران قوی
تجربه چهل و چند ساله نظام مقدس جمهوری اسلامی و آمد و رفت دولت ها و مجالس گوناگون نشان داده است که هرچقدر مجلس به عنوان نهاد قانونگذاری و نظارتی نظام، قوی تر باشد و این قوت در خروجی مصوبات آن دیده شود، امکان حرکت پیشرفت و بن بست شکنی در همه ارکان کشور بیشتر و بهتر فراهم می شود. معنا و مفهوم «مجلس قوی» هم در ویژگی هایی همچون بنیه کارشناسی قوی، دوری از فساد و شایبه های فسادآلود، ورود به موقع و دلسوزانه به مسایل مردم و نظارت بی ملاحظه در عین تعامل هوشمندانه قابل تحقق است.

تجربه چنین مجلسی که گره گشای امور کشور می شود، برخی افدامات در نخستین مجلس بعد از پیروزی انقلاب اسلامی دیده شد که نمونه کنشگری به موقع و مسیولانه آن در ماجرای رای به عدم کفایت سیاسی بنی صدر و جریان نفوذی و نیز در پیگیری طرح ها و لوایح مورد نیاز مردم در آن شرایط حساس ابتدای انقلاب، دیده شد.

«مجلس شورای اسلامی یک رکن اساسی کشور و نظام اسلامی است. همهٔ آنچه در نظام اسلامی برجسته و شاخص است، باید در مجلس تبلور و انعکاس یابد؛ ایمان، شجاعت، پیشگامی، ایستادگی بر مبانی نظام، ایستادگی در برابر دشمنان، روزآمدی و نوآوری، وحدت و انسجام ملی، کار و تلاش فداکارانه، به میدان آوردن همهٔ ظرفیت های فردی و جمعی، نشانه هایی است که می توان یک مجلس موفق را با آن شناسایی کرد».1391/3/7

یکی از نکات مهم و اساسی در کارکرد مجلس، نحوه تعامل آن با دولت است. از این منظر و با توجه به نوع تعامل این دو قوه، دو حالت ممکن است پدید آید؛ حالت اول رابطه ای همراه با تنش و اصطکاک است، یعنی مجلس هم در بعد قانون گذاری و هم نظارتی، به گونه ای عمل کند که با دولت به عنوان مجری قانون وارد درگیری شده و یا قوانینی تصویب کند که امکان اجرا نداشته باشند. حالت دوم این تعامل می تواند نوعی همکاری و همدلی با حفظ اصول و چارچوب های منطقی و منطبق با شرح وظایف دو طرف باشد.

اگر حالت اول رخ دهد، نتیجه هدر رفتن بخش قابل توجهی از توان کشور و سر ریز شدن اختلافات به فضای عمومی خواهد بود که رهبر انقلاب بارها نسبت به آن هشدار داده اند. حالت دوم که وضعیتی مطلوب است، نتایج و برکات بسیاری را برای کشور و ملت به همراه دارد؛ «قوه ی مجریه وسط میدان ایستاده است – چه این دولت، چه هر دولت دیگری – و کارها به عهده ی اوست، بارها بر دوش اوست، ملامتها به طرف او سرازیر میشود، سوالها و مواخذه ها از او میشود؛ لذا باید ملاحظه ی او را کرد. به قوه ی مجریه هم ما همیشه سفارش میکنیم؛ این حق عظیمی که در قانون برای مجلس قانونگذاری و برای کل قانون ملاحظه شده، باید از طرف مجریان رعایت شود. قانون اساس کار است، قانون ریل حرکت این قطار است؛ شما باید زحمت بکشید این ریل گذاری را بکنید، آنها هم باید بر روی این ریل حرکت کنند. شما کمک کنید که این ریل جوری باشد که این قطار سر پیچ بتواند بپیچد».1392/3/8

 سوم؛ تجربه ای تلخ و عبرت آموز
در عمر چهل و چند ساله قانونگذاری در بستر نظام جمهوری اسلامی، در مقاطعی هم تجربه تلخ اسیر شدن مجلس در چنبره سیاسی کاری و فراموش کردن اولویت های اصلی مردم دیده شده است که در نتیجه این رفتارهای فرسایشی و سیاست بازانه، هم کام مردم تلخ شد و هم بسترهای حل اصولی مسایل کشور، دچار آسیب شد.

رفتارهای جناحی و سیاسی افراط گونه در مجلس، تعرض به ارزش های اساسی انقلاب و خطوط قرمزی که همین مردم برایش خون داده اند و تلخ تر از همه آنها، وادادگی در برابر استعمارگران و دشمنان قسم خورده این ملت و تیوریزه کردن این وادادگی، صحنه هایی تلخ و عبرت آموز از یک دوره مجلس رقم زد که تا مدت ها کام ملت را تلخ کرد.

«در سال 82 یک عده از نمایندگان مجلس نامه نوشتند به بنده، یک نامه واقعاً غیر منصفانه ای بود… یک سوال هایی از ما کردند که جوابش را خودشان باید می دادند، چون هم مجلس، هم دولت دست خودشان بود، نامه مضمونش این بود که خلاصه باید تسلیم بشوید و الّا کارتان تمام است. تسلیم نشدیم، ایستادیم و ان شاءاللّه باز هم خواهیم ایستاد».1401/12/4

سال ها از مشاهده آن رفتارهای خارج از قاعده و اصرار بر وادادگی در مقابل دشمن گذشته است و امروز نه از هیمنه دشمن متجاوز بر منطقه خبری هست و نه در سپهر سیاسی انقلاب اسلامی و حرکت تمدنی ملت ایران، خبری از کسانی است که در دل مجلس، مرعوب آن هیمنه پوشالی شده بودند و در این گذر زمان، برای اهل خرد عبرت ها نهفته است.

حالا و در آستانه شروع بکار دوره جدید مجلس و فصل جدیدی از قانونگذاری و نظارت در خانه ملت، نمایندگان منتخب ملت در بوته آزمون قرار دارند تا با احصاء اولویت ها و نیازهای اصلی و اساسی کشور و الهام گیری از اسناد بالادستی نظام، در مسیر حل مشکلات مردم و تعالی این مرز و بوم گام بردارند.

«تحقّق بخشیدن به اقتصاد مقاوم با همه ی الزامات قطعی آن و نیز تلاش مجدّانه برای گسترش و ژرف سازی فرهنگ اسلامی، دو اولویّت فوری کنونی است. اولویّتهای مهمّ دیگری در بخشهای گوناگونِ مربوط به اقتدار ملّی و استحکام امنیّت و مصونیّت کشور، وجود دارد که تضمین کننده ی استقرار عدالت اجتماعی و استقلال و پیشرفت کشور است. شناخت این اولویّتها ازجمله ی وظایف نمایندگان و در دسترس ذهن هوشمند آنان است».1395/3/8

حضور 290 نماینده از سراسر کشور با سلایق و نظرات مختلف، فرصتی برای خدمت به آحاد ملت است و البته که همیشه آفت ها و آسیب هایی نیز در کمین فرصت ها هستند که نباید از آنها غافل شد؛ «منتخبان مجلس جدید مراقبت کنند و نگذارند شیرینی تشکیل مجلس در کام مردم و فضای سیاسیِ با طراواتِ کشور تلخ شود، ضمن اینکه اگر مجلس دچار دعوا و ستیزه و مقابله و جبهه بندی های گوناگون شود، از کار اصلی خود باز می ماند».1402/12/17

پایان خبر نوتیفیکیت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کدام مجلس در راس امور است؟" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کدام مجلس در راس امور است؟"، کلیک کنید.