کدام کشور ها شنبه تعطیل هستند؟

کدام کشور ها شنبه تعطیل هستند؟

آفتاب نیوز :

با اعلام سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی مبنی بر این که بر اساس مصوبه این کمیسیون در خصوص لایحه اصلاح ماده 87 قانون مدیریت خدمات کشوری پنجشنبه به عنوان دومین روز تعطیل آخر هفته تعیین شد و درصورت تصویب در صحن علنی به عنوان قانون اجرا خواهد شد، بحث درباره این موضوع شدت گرفته است. به این بهانه تعطیلات آخر هفته در کشور های منطقه را بررسی کرده ایم.

در بسیاری از کشورها، هفته کاری استاندارد شامل پنج روز کاری است، معمولاً از دوشنبه تا جمعه که شنبه و یکشنبه به عنوان تعطیلات آخر هفته یا روز های تعطیل تعیین می شوند. با توجه به قوانین کار محلی و استاندارد های صنعت، تعداد ساعات مشخصی که یک هفته کاری را تشکیل می دهد، می تواند متفاوت باشد. بسیاری از مکان ها از دستورالعمل هشت ساعته روز کاری پیروی می کنند، اما این بدان معنا نیست که یک روز هشت ساعته استاندارد در سراسر جهان است.

به عنوان مثال، در برخی کشورها، استاندارد کار در هفته برای کارگران تمام وقت معمولاً 40 ساعت در هفته است که هر روز کاری شامل هشت ساعت است. با این حال، کارمندان پاره وقت ممکن است ساعات کمتری کار کنند. با این حال، این استاندارد ها می توانند بر اساس کشور متفاوت باشند. از این رو، بررسی قوانین کار محلی برای هدایت انتظارات و استاندارد های محلی ضروری است.

چه کسی هفته کاری پنج روزه را اختراع کرد؟

اکنون که هفته کاری را تعریف کردیم ممکن است تعجب کنید که چه کسی هفته کاری پنج روزه را اختراع کرده است. مفهوم هفته کاری پنج روزه، با دو روز مرخصی متوالی، اغلب به اتحادیه های کارگری و جنبش های حقوق کارگران اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم نسبت داده می شود.

یکی از اولین مدافعان ساعات کاری کوتاهتر، رهبر کارگری آمریکایی سامویل گومپرز بود که رییس فدراسیون کار آمریکا بود. او و سازمانش نقش مهمی در حمایت از شرایط کاری بهتر، از جمله ایده یک روز کاری هشت ساعته داشتند.

شرکت فورد موتور اغلب با ایفای نقش اصلی در محبوبیت پنج روزه هفته کاری اعتبار دارد. در سال 1926، هنری فورد، بنیانگذار فورد، یک هفته کاری پنج روزه 40 ساعته را با دو روز تعطیلی متوالی معرفی کرد و سابقه ای ایجاد کرد که به تدریج توسط سایر شرکت ها پذیرفته شد.

توجه به این نکته ضروری است که اجرای یک هفته استاندارد پنج روزه بسته به کشور و صنعت متفاوت است. این یک تغییر یکنواخت نبود که به یکباره اتفاق بیفتد. شرکت ها، صنایع و کشور های مختلف این مفهوم را در زمان های مختلف، اغلب در واکنش به جنبش های کارگری، مذاکرات و تغییرات در هنجار های اجتماعی اتخاذ کردند.

به طور کلی، گذار به یک هفته کاری پنج روزه فرآیند پیچیده ای بود که تحت تاثیر ترکیبی از فعالیت کارگری، تصمیمات تجاری و تغییرات اجتماعی در نگرش نسبت به تعادل بین کار وزندگی بود. برخی کشور ها حتی آزمایش هفته های کاری چهار روزه را آغاز کرده اند و خواهان تغییر در قوانین کار هستند که قبلاً دنبال می شد. سایر کشور های اروپایی روش کار کمتر در هفته را اتخاذ کرده اند و ترجیح می دهند که ساعات کاری در هر روز کاری را به جای کاهش خود هفته کاری کوتاه کنند.

تغییرات در تعطیلات آخر هفته در سراسر جهان

اگر تغییرات در ساعات و روز های استاندارد کافی نباشد، روز های مختلفی نیز به عنوان روز های استراحت در سراسر جهان در نظر گرفته می شود. برای کشور هایی که انتظار می رود کارمندان تمام وقت آن ها همچنان پنج روز در هفته کار کنند، با توجه به عوامل فرهنگی و مذهبی مختلف، می تواند در تعطیلات آخر هفته استاندارد، متفاوت باشد.

در اینجا چند نمونه از کشور هایی در سراسر جهان آورده شده است که روز های هفته آن ها با هنجار های غربی متفاوت است.

جمعه و شنبه در کشور هایی مانند بنگلادش، عراق، یمن، سوریه، اردن، لیبی، مالدیو، عمان، قطر، عربستان سعودی ومالزی تعطیل است. پنجشنبه و جمعه در کشور هایی مانند افغانستان تعطیل است. جمعه و یکشنبه در کشور برونیی تعطیل است. در ایران فقط جمعه تعطیل است. در کشور نپال شنبه تعطیل است و در کشور هایی مانند هند، مکزیک، فیلیپین و کلمبیا فقط یکشنبه تعطیل است.

کشور هایی که جمعه و شنبه آخر هفته را تعطیل هستند.

جمعه و شنبه غیر از شنبه و یکشنبه از رایج ترین روز های آخر هفته هستند. در بسیاری از کشور های اسلامی و کشور های یهودی، نماز ظهر جمعه اهمیت قابل توجهی دارد و مهم است که کارکنان در روز تعطیل برای شرکت در آن داشته باشند. با این حال، در میان کشور های خاورمیانه روند رو به رشدی برای انتقال به تعطیلات آخر هفته شنبه و یکشنبه وجود دارد. اعتقاد بر این است که این تغییر با توجه به قدرت های اقتصادی بین المللی، مزایای اقتصادی قابل توجهی را برای آن کشور ها ارایه می دهد.

به عنوان مثال، امارات متحده عربی قبلاً تعطیلات آخر هفته جمعه و شنبه را دنبال می کرد، اما در سال 2022 به تعطیلات آخر هفته شنبه و یکشنبه با نیم روز در روز جمعه برای اقامه نماز تغییر کرد. با این حال، شایان ذکر است که بسیاری از کسب وکار ها ممکن است همچنان برای نماز عصر جمعه تعطیل شوند که احتمالاً در سایر مناطق با اکثریت مسلمان که شنبه و یکشنبه را به عنوان روز های رسمی آخر هفته خود می دانند، همینطور است.

در مالزی، بیشتر نقاط کشور، از جمله کوالالامپور، شنبه و یکشنبه را به عنوان روز های آخر هفته تعیین می کنند. با این حال، چند ایالت جمعه و شنبه را به عنوان آخر هفته رسمی خود حفظ می کنند.

کشور هایی که پنجشنبه و جمعه آخر هفته را تعطیل هستند.

روز های پنجشنبه و جمعه زمانی در میان اکثر مسلمانان رایج بود. با این حال، بسیاری از کشور های خاورمیانه با اکثریت مسلمان در سال های اخیر به تعطیلات آخر هفته جمعه و شنبه تبدیل شده اند. یمن نیز، تعطیلات آخر هفته پنجشنبه و جمعه را به تعطیلات آخر هفته جمعه و شنبه تغییر داد.

کشور هایی که فقط یک روز آخر هفته دارند

برخی کشور ها رسماً فقط یک روز آخر هفته در هفته کاری دارند. این بدان معنا نیست که همه 6 روز در هفته کار می کنند، اما به طور رسمی، تنها یک روز تعطیل رسمی در هفته وجود دارد. فقط تعداد کمی از کشور ها وجود دارند که تعطیلات آخر هفته را منحصراً در روز های جمعه، شنبه یا یکشنبه دارند که شامل کشور هایی مانند ایران، جیبوتی، نپال، مکزیک، کلمبیا، هندوستان و فیلیپین است.

چرا غرب به روز های شنبه و یکشنبه آخر هفته پایبند است؟

طبق گزارش نشنال، چندین کشور در منطقه هفته کاری خود را تغییر داده اند تا با کشور های غربی و جهان غیر عرب هماهنگ شوند تا رقابت اقتصادی را بهبود بخشند. هفته کاری در جهان عرب به طور سنتی حول محور جمعه است که مرکز آخر هفته به عنوان روز مقدس عبادت در اسلام است. در حالی که این بدان معناست که برخی از کشور های دارای اکثریت مسلمان، پنجشنبه و جمعه را تعطیلات آخر هفته خود قرار می دهند، بسیاری از آن ها با تعیین هفته کاری از یکشنبه تا پنج شنبه با تعطیلات آخر هفته در جمعه و شنبه به دنبال هماهنگی بیشتر با جهان غیراسلامی هستند. سپس برخی در منطقه هستند که از جدول زمانی کاری مشابه کشور های غربی و جهان غیر عربی برای بهبود رقابت اقتصادی و همسو شدن با بازار های جهانی استفاده می کنند.

نگاهی به روز های تعطیل کشور های منطقه

امارات متحده عربی جدیدترین کشوری است که از ژانویه تعطیلات آخر هفته خود را به شنبه و یکشنبه تغییر داده است.

عربستان سعودی در سال 2013، شروع تعطیلات دو روزه خود را از پنجشنبه تا جمعه به جمعه تا شنبه تغییر داد تا به هماهنگی روز های کاری و بانکی با سایر نقاط جهان کمک کند. عمان، بحرین، کویت و قطر نیز تعطیلات آخر هفته جمعه تا شنبه را تغییر داده اند.

لبنان (شنبه و یکشنبه)

لبنان در سال 2017، یک الگوی رسمی جدید از 35 ساعت در هفته در ادارات دولتی با روز های شنبه و یکشنبه به عنوان تعطیلات آخر هفته اتخاذ کرد. اما این کشور به دنبال این بود که با این اقدام تا حد امکان مردم را راضی کند. ساعات کار بخش عمومی از دوشنبه تا پنجشنبه 8 صبح تا 2 بعدازظهر و جمعه از 8 صبح تا 11 صبح است و به مسلمانان اجازه می دهد در نماز ظهر شرکت کنند و از ساعت 8 صبح تا 1 بعد از ظهر شنبه با یکشنبه تعطیل است تا به مسیحیان اجازه دهد تا در مراسم دعا شرکت کنند. لبنان با در نظر گرفتن روز های مذهبی بسیاری در داخل کشور، دارای بیشترین تعداد تعطیلات بخش عمومی در جهان است.

تونس (شنبه و یکشنبه)

مقامات این کشور در سال 2016، تصمیم گرفتند روز شنبه را به عنوان روز کاری در نظر بگیرند، اما پس از آن، تونس از هفته کاری دوشنبه تا جمعه در سال 2021 شروع کرد. در روز جمعه، بسیاری از کسب وکار ها یک مرخصی طولانی ناهار برای نماز عصر می گیرند.

مراکش (شنبه و یکشنبه)

هفته کاری استاندارد در مراکش 48 ساعت یا هشت ساعت در روز از دوشنبه تا جمعه است.

الجزایر (جمعه و شنبه)

این کشور از سال 1976 تعطیلات آخر هفته پنج شنبه تاجمعه را داشت، اما در سال 2009 این الگو را به جمعه تا شنبه تغییر داد.

مصر (جمعه و شنبه)

آخر هفته مصر از جمعه شروع می شود و تا شنبه ادامه می یابد. با این حال، برخی از شرکت های خصوصی، پنج شنبه ها عصر را در نظر می گیرند.

عراق (جمعه و شنبه)

در عراق، آخر هفته به جمعه و شنبه اطلاق می شود.

اردن (جمعه و شنبه)

هفته کاری در اردن یکشنبه تا پنج شنبه است.

لیبی (جمعه و شنبه)

مقامات لیبی در سال 2006، تصمیم گرفتند تعطیلات آخر هفته را به جای تعطیلات جمعه به جمعه تا شنبه تغییر دهند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کدام کشور ها شنبه تعطیل هستند؟" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کدام کشور ها شنبه تعطیل هستند؟"، کلیک کنید.