کسانی که این نوع شناسنامه دارند هرچه سریع تر آن را عوض کنند

کسانی که این نوع شناسنامه دارند هرچه سریع تر آن را عوض کنند

به گزارش نوتیفیکیت، دارندگان شناسنامه های جلد قرمز و قدیمی برای تعویض شناسنامه قدیمی می توانند به ادارات ثبت احوال سراسر کشور(به دفاتر پیشخوان) نسبت به تنظیم درخواست صدور شناسنامه المثنی به لحاظ فقدان یا از بین رفتن آن، اقدام کنند.

نوتیفیکیت در گزارشی نوشت: حدود 34 میلیون شناسنامه جلد قرمز در کشور وجود دارد که دارندگان این شناسنامه ها باید هر چه سریع تر آنها را تعویض کنند. آنطوری که هاشم کارگر؛ رییس سازمان ثبت احوال کشور اعلام کرده است این شناسنامه ها محل اشکال هستند و می توانند از آن سوء استفاده کنند و امکان جعل آن وجود دارد.

در دو سال گذشته اقداماتی برای تعویض شناسنامه های قرمز انجام شده است اما تاکنون هنوز مدت زمانی برای تعویض این شناسنامه اعلام نشده است.

شهروندان می توانند برای تعویض شناسنامه هایی که به هر دلیلی اعم از قرار گرفتن در شرایط نامناسب مستعمل و فرسوده شده اند، شناسنامه هایی که به علت مرور زمان عکس ملصق به آن با صاحب شناسنامه تطبیق ندارد، شناسنامه های دو برگی که صاحبان آن به سن پانزده سال تمام رسیده باشند، شناسنامه هایی که صاحب آن تغییر مشخصات سجلی نام و نام خانوادگی و تغییر سن با رای مراجع ذی صلاح را دارد (شناسنامه هایی که با رای مراجع ذیصلاح از حیث مشخصات هویتی دارای تغییراتی شده اند) و شناسنامه های قدیمی (جلد قرمز) که به فرمت جدید شناسنامه ها تبدیل نشدند، برای تعویض شناسنامه اقدام کنند.

برای تعویض شناسنامه های مستعمل نیاز به اصل شناسنامه، 2 قطعه عکس 4×3 تمام رخ جدید ( برای اشخاص 15 سال به بالا ) است. همچنین اگر شناسنامه ای که جهت تعویض ارایه می شود، فاقد عکس باشد، ارایه اصل مدارک معتبر عکسدار از قبیل ( گذرنامه، کارت پایان خدمت وظیفه عمومی یا معافیت، گواهینامه رانندگی، کارنامه عکسدار دوره های تحصیلی راهنمایی به بالا، معرفی نامه عکسدار محصلین از سوی مدرسه ای که مشغول تحصیل هستند، الزامی است.

مدارک مورد نیاز برای تعویض شناسنامه عبارت است از اصل شناسنامه در اختیار متقاضی به همراه 2 قطعه عکس جدید با زمینه سفید. در صورتی که تغییری در مشخصات هویتی رخ داده باشد (نظیر تغییر نام یا نام خانوادگی)، ارایه مدارک مرتبط با آن تغییرات نیز الزامی است. به همراه داشتن شماره ملی پدر، مادر، همسر و فرزندان برای تکمیل فرم های مربوطه نیز الزامی است. در صورتی که ازدواج یا طلاق در شناسنامه فعلی ثبت نشده ارایه اصل سند ازدواج و طلاق نیز لازم خواهد بود همچنین اخذ درخواست تعویض شناسنامه صرفاً در دفاتر پیشخوان ارایه دهنده خدمات ثبت احوال انجام می شود.

افراد می توانند با مراجعه به ادارات ثبت احوال سراسر کشور(به دفاتر پیشخوان) نسبت به تنظیم درخواست صدور شناسنامه المثنی به لحاظ فقدان یا از بین رفتن آن اقدام کنند.

233236

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کسانی که این نوع شناسنامه دارند هرچه سریع تر آن را عوض کنند" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کسانی که این نوع شناسنامه دارند هرچه سریع تر آن را عوض کنند"، کلیک کنید.