کشف بزرگ دختر بچه 11 ساله / هیولایی غول پیکر در ساحل

تینا مزدکی: روبی رینولدز که اکنون 15 سال دارد، در سال 2020 به طور تصادفی به بقایای یک فک غول پیکر فسیل شده برخورد کرد. محققان بر این باورند که فسیل های کشف شده توسط روبی در یکی از سواحل بریتانیا متعلق به یکی از بزرگترین خزندگان دریایی است. دیرین شناسان می گویند این قطعات متعلق به یک نوع خزنده دریایی به نام ایکتیوسور هستند که طول آن را حدود 25 متر تخمین زده می شود، چیزی معادل اندازه دو اتوبوس!

این جانور ماقبل تاریخ همچنین به اندازه طول یک نهنگ آبی است که آن را به یکی از بزرگترین خزندگان دریایی ثبت شده تبدیل می کند. ایکتیوسور حدود 202 میلیون سال پیش در عصر دایناسورها در دریاها زندگی می کرد. قطعه دیگری از این جانور قبلاً توسط کارشناس موزه حیات دریایی ژوراسیک در سال 2016 در امتداد ساحل سامرست کشف شده بود.

کشف بزرگ دختر بچه 11 ساله در ساحل

روبی و پدرش که بخش فک فسیل شده این جانور را پیدا کردند، از اینکه چیزی غیر عادی و مهم کشف کردند بسیار هیجان زده و خوشحال شدند. روبی میگوید:«کشف بخشی از این ایکتیوسور غول پیکر بسیار جالب بود. من بسیار مفتخرم که در چنین کشف بزرگی نقش داشتم.» این پدر و دختر پس از کشف فسیل با دکتر دین لومکس، دیرینه شناس دانشگاه منچستر تماس گرفتند و در نهایت کارشناسان این موجود را Ichthyotitan severnensis نامیده اند که به معنای مارمولک ماهی غول پیکر است.

وقتی اولین نمونه در سال 2018 کشد شد، محققان شاهد ویژگی های غیرمعمولی بودند که ممکن بود به گونه جدیدی تعلق داشته باشد، اما با توجه به اینکه استخوان کامل نبود و بخشی از آن دچار فرسودگی شده بود، از نامگذاری آن خودداری کردند. این نمونه جدید کامل تر است، بهتر حفظ شده است و نشان می دهد که اکنون دو تا از این استخوان های غول پیکر وجود دارد که شکل و ساختار منحصربه فردی دارند.

روبی یک دانشمند است که نه تنها خزنده غول پیکر ماقبل تاریخ را پیدا کرده، بلکه به نامگذاری آن نیز کمک کرده است؛ تعداد زیادی نوجوان 15 ساله وجود ندارند که بتوانند چنین کاری انجام بدهند، بنابراین ممکن است «ماری آنینگ» دیگری در راه باشد.

منبع: the sun

58323

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کشف بزرگ دختر بچه 11 ساله / هیولایی غول پیکر در ساحل" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کشف بزرگ دختر بچه 11 ساله / هیولایی غول پیکر در ساحل"، کلیک کنید.