گاف وزیر میراث فرهنگی و گردشگری؛ زنبورک یا قمپز؟

به گزارش نوتیفیکیت، چندی پیش عزت الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در شبکه اجتماعی ایکس/توییتر از افتتاح موزه ی نظامی سعدآباد خبر داد و نوشت: «موزه ی نظامی سعدآباد پس از سال ها تعطیلی با رفع مشکلات بازگشایی شد. سیر تحول فناوری های دفاعی در طول تاریخ جالب است. در مقاطعی از تاریخ،سرداران شجاع ایرانی به خوبی از ادوات نظامی استفاده مطلوب کردند و در برخی مواقع هم برعکس! زرادخانه ی بزرگ پهلوی در تهاجم دشمن هرگز به کار نیامد.»

او در ادامه با انتشار عکسی نوشت: «در موزه ی نظامی سعدآباد ، شتری را می بینید که روی آن توپ کوچکی که وظیفه اش صرفا تولید صدای بلند و ایجاد هراس بود نصب شده. البته داخل گوش شتر هم با موم پر می شد. چیزی شبیه به ماموریت رسانه ! عملیات رسانه ای پیش نیاز عملیات نظامی است.»

گاف وزیر میراث فرهنگی و گردشگری؛ زنبورک یا قمپز؟

این نوشته با واکنش زیادی از سوی کاربران مواجه شده و آنها به وزیر متذکر شدند که تصویر منتشر شده زنبورک است که این سلاح فقط صدا تولید نمی کرد بلکه گلوله شلیک می کرد. گویا آقای ضرغامی زنبورک را با قمپز اشتباه گرفته است.

قمپز نوعی توپ جنگی است که در این توپ گلوله ای گذاشته نمی شد و خرابی به وجود نمی آورد، فقط در آن باروت بسیاری تعبیه می کردند و پارچه هایی را با فشار داخل این وسیله ی جنگی قرار می دادند. بعد به آن چند ضربه محکم می زدند که کاملا محکم و سفت شود. بعد از این کارها، توپ را در کوهستان قرار داده و با آتش زدن مواد داخل توپ، صدای مهیبی آن منطقه را فرا می گرفت و ترس به جان سربازان دشمن می افتاد.

زنبورک یا زنبوره گونه ای توپ سرپر کوچک و دستی بود. در میدان جنگ آن را معمولا بر پشت چهارپایان و اغلب شتر حمل می کردند. اختراع این سلاح در ایران و در دوره صفویه اتفاق افتاد و تا پایان سلطنت رضا شاه پهلوی از جنگ افزارهای رایج بود.

4747

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "گاف وزیر میراث فرهنگی و گردشگری؛ زنبورک یا قمپز؟" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "گاف وزیر میراث فرهنگی و گردشگری؛ زنبورک یا قمپز؟"، کلیک کنید.