8 دلیل مهم برای اینکه روزی یک لیوان شیر بخورید

8 دلیل مهم برای اینکه روزی یک لیوان شیر بخورید

آفتاب نیوز :

شیر به دلیل محتوای بالای ویتامین و چندین مزیت سلامتی دیگر، یکی از پایه های اصلی در بسیاری از رژیم های غذایی بوده و به طور ویژه توصیه به خوردن آن در وعده صبحگاهی می شد. امروزه نیز بسیاری شیر را همراه با غلات صبحانه، با قهوه و کاکایو می خورند.

روز جهانی شیر در حالی گرامی داشته می شود، که همچنان به نظر می رسد ما از میزان ویتامین ها و مواد معدنی که یک لیوان شیر 250 میلی لیتری دارد، به طور دقیق آگاهی نداشته باشیم. به گزارش تایمز آف ایندیا، در این مطلب به فهرستی از تمام ویتامین ها و مواد معدنی موجود در این غذای روزانه فوق العاده سالم اشاره کرده ایم.

ویتامین D: یکی از مواد مغذی برجسته در شیر، ویتامین D است. این ویتامین که به عنوان «ویتامین آفتاب» شناخته می شود، برای سلامت استخوان بسیار مهم است. ویتامین D به بدن کمک می کند تا کلسیم را جذب کند و اطمینان حاصل شود که استخوان های ما قوی و سالم می مانند. طبق مطالعه منتشر شده در مجله آمریکایی تغذیه بالینی، مصرف کافی ویتامین D با کاهش خطر پوکی استخوان و شکستگی در افراد مسن مرتبط است.

کلسیم: شاید شناخته شده ترین ماده مغذی موجود در شیر کلسیم باشد. یک وعده 250 میلی لیتری شیر حاوی حدود 300 میلی گرم کلسیم است که تقریبا 30 درصد از مصرف روزانه توصیه شده برای بزرگسالان است. کلسیم برای رشد و حفظ استخوان ها و دندان های قوی ضروری است. موسسه ملی سلامت هند تاکید می کند که کلسیم همچنین در عملکرد ماهیچه ها، سیگنال دهی عصبی و سلامت قلب نقش دارد.

ویتامین B12: شیر همچنین منبع عالی ویتامین B12 است که حدود 1.2 میکروگرم از این ویتامین را در هر وعده 250 میلی لیتری فراهم می کند که 50 درصد از مصرف روزانه توصیه شده است. ویتامین B12 برای حفظ سلول های عصبی سالم و تولید DNA حیاتی است. همچنین نقش مهمی در پیشگیری از کم خونی مگالوبلاستیک دارد که می تواند افراد را خسته و ضعیف کند. تحقیقات دانشگاه هاروارد نشان می دهد که سطح کافی ویتامین B12 برای تولید انرژی و سلامت مغز بسیار مهم است.

ریبوفلاوین ویتامین( B2): این ویتامین یکی دیگر از مواد مغذی مهم دیگر در شیر است که حدود 0.4 میلی گرم از ریبوفلاوین یا ویتامین B2 در هر وعده 250 میلی لیتری ارایه می شود. این حدود 30 درصد از نیاز روزانه بدن را تامین می کند. ریبوفلاوین به تبدیل غذا به انرژی کمک کرده و آن را برای فرآیندهای متابولیک ضروری می کند. همچنین از سلامت پوست و تولید گلبول های قرمز حمایت می کند. مجله تغذیه نشان می دهد که ریبوفلاوین برای رشد و سلامت کلی بسیار حیاتی است.

فسفر: این ماده به همراه کلسیم درساختن استخوان ها و دندان های قوی موءثر است. یک لیوان شیر 250 میلی لیتری حاوی تقریبا 250 میلی گرم فسفر است که 20 درصد از نیاز روزانه توصیه شده را تامین می کند. فراتر از سلامت استخوان ها، فسفر برای تولید ATP )آدنوزین تری فسفات (و برای حفظ تعادل اسید و باز در بدن مهم است.

پتاسیم: پتاسیم یکی دیگر از مواد معدنی مهم در شیر است که 250 میلی لیتر آن حدود 380 میلی گرم یا 8 درصد از ارزش روزانه شیر را تامین می کند. پتاسیم برای حفظ سطح فشار خون سالم، کاهش خطر سکته مغزی و حمایت از عملکرد عضلانی ضروری است. انجمن قلب آمریکا بر اهمیت پتاسیم در مقابله با اثرات نامطلوب سدیم و حفظ سلامت قلب و عروق تاکید دارد.

ویتامین A: یک لیوان 250 میلی لیتری شیر حدود 150 میکروگرم ویتامین A را فراهم می کند که حدود 20 درصد از نیاز روزانه توصیه شده را تشکیل می دهد. ویتامین A برای بینایی خوب، سیستم ایمنی سالم و عملکرد مناسب قلب، ریه ها و کلیه ها ضروری است. سازمان بهداشت جهانی (WHO) خاطرنشان می کند که ویتامین A برای حفظ سلامت پوست و غشاهای مخاطی که به عنوان مانعی در برابر عفونت ها عمل می کنند، حیاتی است.

منیزیم: شیر همچنین حاوی حدود 24 میلی گرم منیزیم در هر 250 میلی لیتر است. منیزیم در بیش از 300 واکنش بیوشیمیایی در بدن، از جمله سنتز پروتیین، عملکرد عضلانی و عصبی، کنترل قند خون و تنظیم فشار خون نقش دارد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "8 دلیل مهم برای اینکه روزی یک لیوان شیر بخورید" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "8 دلیل مهم برای اینکه روزی یک لیوان شیر بخورید"، کلیک کنید.