از آلبوم مرقع «دولت قرآن» اثر یدالله کابلی رونمایی شد

همزمان با برگزاری نمایشگاه «روایت باران»

از آلبوم مرقع «دولت قرآن» اثر یدالله کابلی رونمایی شد

همزمان با برگزاری نخستین نمایشگاه تخصصی هنر های قرآنی «روایت باران» از آلبوم مرقع «دولت قرآن» اثر یدالله کابلی رونمایی شد.

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری نوتیفیکیت، همزمان با برگزاری نخستین نمایشگاه تخصصی هنر های قرآنی «روایت باران» از مجموعه «دولت قرآن» که شامل مرقعات دیده نشده از آثار خوشنویسی یدالله کابلی با موضوع آیات قرآن است، در فرهنگسرای نیاوران رونمایی شد.

این مجموعه که تجربه ای از خط شکسته در ارایه شکل هنری قرآن مجید است شامل 15 اثر در ابعاد و اندازه یکسان میشود که در ماه رمضان 1376 تحریر شده و از منحصربه فرد ترین مجموعه هایی است که در حوزه آثار قرآنی نوشته شده.

در بخشی از معرفی این مجموعه آمده است: از آنجا که خوشنویسی احادیث و آیات قرآنی همواره به جهت اعراب گذاری فضایی خاص را در سطربندی و ترکیب طلب نموده خط شکسته به دلیل پیوستگی های مُدام کمتر توانسته است در این امر حضوری شایا داشته باشد و از دیرباز در عظمت آینه داری کلام الهی حتی بزرگان بی بدیل این وادی نیز مفرّی نجسته و در این تنگنا سر از این آرزو بر نتافته اند و تنها اثر فاخری که در نهایت توفیق و زیبایی در آسمان هنر خط شکسته جلوه گری می نموده و می نماید اثر «فاتحه الکتاب» است که حدود دو قرن پیش به دست توانای نابغۀ یگانه «درویش عبدالمجید طالقانی» رقم تحریر یافته و بر جای مانده است.

جز عشق که اشرف بود از جمله کمالات/ دیگر به کمالی نتوان کرد مباهات

امید است این مرقع که بخشی از یک مجموعه نمایشگاهی و تجربه تازه ای است از خط شکسته در ارایه شکل هنری قرآن مجید در پیشگاه آن زیبایی مطلق ازلی مقبول افتاده و بارقۀ کتاب کرامتش گرمابخش حیات این هنر ظریف و روشنگر چشم مشتاقان گردد و ذوق ارباب بصیرت و حامیان نشر فرهنگ فضیلت و طالبان ترویج هنر های شریف ایرانی را فراهم آورده، آغاز نوینی باشد برای خیل عظیم پویندگان مشتاق تر و موفق تر بر صراط مستقیم هنر بالنده خوشنویسی اسلامی. 
یدالله کابلی عضو شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران بوده و ابداعات بسیاری در حوزه خوشنویسی به ویژه خط شکسته دارد.

در نخستین نمایشگاه تخصصی هنر های قرآنی «روایت باران» بالغ بر 170 اثر هنری با محوریت آیات قرآن از هنرمندان و اساتید برجسته کشور همچون غلامحسین امیرخانی، علی اشرف صندوق آبادی، احمد شفیعی ها و … به نمایش در آمده است.

آثار متعددی نیز از شکسته، نسخ، نستعلیق، خط نقاشی از هنرمندان قرآنی در این نمایشگاه در معرض بازدید علاقمندان قرار دارد.

گفتنی است نمایشگاه روایت باران تا پایان اردیبهشت 1403 در گالری 1 و 2 فرهنگسرای نیاوران از ساعت 10 الی 19 و در روز های تعطیل از 14 الی 19 پذیرای علاقمندان به هنر خوشنویسی و آیات قرآن است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "از آلبوم مرقع «دولت قرآن» اثر یدالله کابلی رونمایی شد" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "از آلبوم مرقع «دولت قرآن» اثر یدالله کابلی رونمایی شد"، کلیک کنید.