رونمایی از کتاب مجموعه آثار کارتون و کاریکاتور احمد عربانی

به گزارش خبرگزاری نوتیفیکیت، این مراسم در قالب سلسله شب های بخارا با عنوان «شب احمد عربانی» ساعت پنج بعدازظهر یکشنبه ششم خرداد 1403 با حضور و سخنرانی: یونس شکرخواه، نادره رضایی، مجید کاشانی، اردشیر رستمی، هادی حیدری و علی دهباشی در تالار فردوسی خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار خواهد شد.
هم چنین در این مراسم از کتاب مجموعه آثار کارتون و کاریکاتور احمد عربانی با عنوان «کتاب عربانی» که به کوشش هادی حیدری و توسط نشر«مُدام» منتشر شده است، رونمایی می شود.

احمد عربانی ( متولد 1326) از جمله مهم ترین کارتونیست های مطبوعاتی پس از انقلاب است. او خالق خاطره انگیزترین جلدهای مجلات گل آقا است که حافظه تصویری چندین نسل از ایرانیان را تشکیل داده اند.
عربانی فعالیت حرفه ای خود به عنوان کاریکاتوریست را از سال 1347 با مجله توفیق آغاز کرد و تا امروز طی بیش از نیم قرن فعالیت هنری با بسیاری از مجلات و روزنامه های مطرح ایرانی همکاری کرده است.

رونمایی از کتاب مجموعه آثار کارتون و کاریکاتور احمد عربانی

رونمایی از کتاب مجموعه آثار کارتون و کاریکاتور احمد عربانی
در سال های ابتدایی دهه شصت، به تصویرسازی کتاب های کودک و نوجوان پرداخت.
هم چنین او از سال 1352 به عنوان انیماتور، فعالیت خود را با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آغاز کرد. معروف ترین ساخته ی او، انیمیشن «تبر» است که در زمان خود بسیار مخاطبان فراوان یافت.
احمد عربانی در زمینه طنز ویدیویی هم طبع آزمایی کرده؛ از جمله می توان به اجرای آیتم طنز «تونل مکان» در مجموعه «دُم خروس» اشاره کرد که مخاطبان فراوانی در زمان خود یافت.
احمد عربانی در سال 1372 خورشیدی در کنار 9 تن از شخصیت های فرهنگی و هنری مرتضی فرجیان، حسین امیرخانی، محمود فرشچیان و … به عنوان کاریکاتوریست برگزیده سال به دریافت مدال و حمایل افتخار از انجمن حافظان فرهنگ و هنر ایران، نایل آمد.
عربانی در سال 1389 نشان درجه یک هنری (معادل دکترا) را از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کرد.

خانه اندیشمندان علوم انسانی در خیابان نجات اللهی (ویلا) چهارراه ورشو واقع است.

22057

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رونمایی از کتاب مجموعه آثار کارتون و کاریکاتور احمد عربانی" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رونمایی از کتاب مجموعه آثار کارتون و کاریکاتور احمد عربانی"، کلیک کنید.